skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

جزئیات دستورالعمل دسترسی به سامانه سجل محکومیت‌های مالی

۲۷ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳۰ بهمن ۱۴۰۰

دسترسی به اطلاعات سامانه سجل محکومیت‌های مالی با رضایت استعلام شونده و به موجب قانون یا مقررات دسترسی به این اطلاعات مجاز خواهد بود.

به گزارش پیوست، سامانه سجل محکومیت‌های مالی تیرماه گذشته از سوی مرکز فناوری اطلاعات راه‌اندازی شد اما دستورالعمل نحوه دسترسی به این سامانه به تازگی از سوی این قوه ابلاغ شده است.

با استفاده از این سامانه مردم می‌توانند با کسب اجازه از یکدیگر، به صورت برخط از سوابق محکومیت‌های مالی یکدیگر با خبر شوند تا با علم به این سوابق، روابط اقتصادی و یا معاملاتشان را تنظیم کنند.  اشخاصی که داری «کد ثنا» هستند، می‌توانند با ورود به کارتابل یکپارچه قضائی از طریق درگاه ملی قوه قضائیه به آدرس «eadl.ir» از این خدمت جدید قضائی استفاده کنند.

متن کامل دستورالعمل تعیین نحوه و میزان دسترسی به سامانه سجل محکومیت‌های مالی 

طبق دستورالعمل ابلاغ شده از سوی قوه قضائیه مرکز فناوری اطلاعات قوه قضائیه موظف است تا امکان استفاده برخط بهره‌برداران بر بستر شبکه ملی عدالت را فراهم کند همچنین طراحی سامانه باید به‌گونه‌ای باشد که به منظور جلوگیری از اشتباهات مربوط به تشابه اسمی استعلام بر اساس شماره ملی اشخاص حقیقی و شناسه ملی اشخاص حقوقی و در مورد اتباع بیگانه با شناسه یکتا یا شماره گذرنامه صورت گیرد.

همچنین این سامانه باید به گونه‌ای طراحی شود تا امکان به روز کردن اطلاعات آن توسط مراجع قضائی وجود داشته باشد و همچنین سوابق استعلام‌ها نیز باید در سامانه ثبت شود.

در این دستورالعمل تاکید شده است که بهره‌برداران از این سامانه باید اطلاعات دریافت شده از سامانه را صرفا به منظور اعتبار سنجی و شفافیت اقتصادی استفاده کنند و از اعلام یا نشر آن پرهیز کنند.

استعلام کنندگان از سامانه سجل محکومیت‌های مالی یا بهره‌برداران از این سامانه نیز موظف شده‌اند که استعلام‌های خود را از طریق شبکه ملی عدالت انجام دهند مرکز فناوری اطلاعات قوه قضائیه باید بتواند کاربران را از طریق IP آدرس اینترنتی آنان شناسایی کند. همچنین مرکز فناوری اطلاعات قوه قضائیه باید به‌ گونه‌ای اقدام کند تا مانع بهره‌برداری غیرمجاز از این سامانه شود و بر عملکرد کاربران نیز نظارت کامل داشته باشد.

حفظ امنیت اطلاعات، محرمانی و حریم خصوصی استعلام شوندگان از فاکتورهای مورد تایید این دستورالعمل است که مرکز فناوری اطلاعات باید آنان را رعایت کند.

در این دستورالعمل نحوه حذف سابقه استعلام شونده نیز پیش‌بینی شده است. در شرایطی که محکومیت‌های مالی بی‌اثر شوند یا اجرائیه‌های ثبتی از سوی مرجع صلاحیت دارد ابطال شوند و اعاده اعتبار ورشکسته در احکام ورشکستگی سوابق استعلام شونده از سوی سامانه سجلی محکومان حذف می‌شود.

 

https://pvst.ir/bvp

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو