skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

علی‌بابا، اسنپ‌تریپ، مستربلیط: فروش آنلاین بلیت اتوبوس از مبداء تهران را متوقف می‌کنیم

۲۵ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ بهمن ۱۴۰۰

کاهش ۵۰ درصدی کارمزد شرکت‌های فروش اینترنتی بلیت اتوبوس از سوی انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌های مسافربری اتوبوسی تهران به یک درصد موجب اعتراض این شرکت‌ها شد و حال سه شرکت علی‌بابا، اسنپ‌تریپ و مستربلیط با صدور بیانیه‌ای با این اقدام مخالفت کرده و اعلام کرده‌اند تا رفع این مشکل فروش آنلاین بلیت اتوبوس از مبداء تهران را متوقف خواهند کرد.

به گزارش پیوست، این سه شرکت در بیانیه خود اعلام کرده‌اند این اقدام نه به نفع مردم و نه به نفع صنعت حمل‌ونقل است. انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌های مسافربری اتوبوسی تهران طی تصمیمی پورسانت فروش اینترنتی را به دو درصد کاهش داده است و سهم شرکت‌های تامین‌کننده زیرساخت فروش اینترنتی یک درصد و سهم سایت‌های کاربرپسندی مانند علی‌بابا، مستربلیط، اسنپ‌تریپ، آپ و سایر شرکت‌های فعال در این حوزه تنها یک درصد شده است.

کارمزد فروش اینترنتی بلیت اتوبوس برای این شرکت‌ها در گذشته بین سه تا پنج درصد بود؛ این سه شرکت در بیاینه خود از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور خواسته‌اند تا تجربه‌های شکست‌خورده پیشین را دوباره مرتکب نشود و از اقداماتی که با منطق دنیای دیجیتالی امروزی سازگار نیست جلوگیری کند.

نامه انجمن صنفی کارفرمایی شرکتهای مسافربری
تصویر نامه انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌های مسافربری برای کاهش کارمزد فروش بلیت اینترنتی اتوبوس

کاهش ۵۰ درصدی کارمزد فروش بلیت آنلاین اتوبوس از مبداء تهران موجب شده تا فروش این نوع بلیت برای کسب‌وکارهای اینترنتی فعال در این حوزه جذابیت خود را از دست بدهد، حال آنان در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند رشد و توسعه در فضای رقابت ایجاد می‌شود و کیفیت خدمات با تسهیل و تنوع انتخاب کاربران بالا می‌رود. ایجاد انحصار، محدودسازی سرویس‌دهندگان آنلاین و مسدود کردن خدمات آنان به هیچ وجه به صنعت حمل‌و‌نقل جاده‌ای کمک نکرده و نخواهد کرد.

از نظر امضاکنندگان بیانیه مزبور، این تصمیم پنج ایراد اصلی دارد:

  • ضررده بودن فعالیت آنلاین در این رده محصول و عدم تمایل شرکت‌ها به خدمت‌رسانی ذیل این شرایط (با توجه به نکته که تمامی هزینه‌های پشتیبانی مسافر بر عهده شرکت‌های آنلاین ارائه‌کننده این خدمات است)
  • نبود هیچ راه جایگزین برای خدمت‌رسانی آنلاین در شرایط فعلی و سردرگمی در بازار بلیت اتوبوس
  • محدودیت در تهیه بلیت آنلاین، بازگشت ازدحام به ترمینال‌ها، افزایش مشکلات کنترلی و بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری کرونا
  • مهیا شدن بستر برای فساد در تهیه بلیت، از جمله خرید با رابطه، پشت پرده و بدون شفافیت. افزایش دلالی و در نتیجه افزایش نارضایتی مردم
  • آسیب اقتصادی به شرکت‌های مسافربری

با توجه به نزدیک شدن سفرهای نوروزی و افزایش تقاضا برای خرید بلیت اتوبوس و همچنین میزان تقاضای بالای خرید بلیت اتوبوس از مبداء تهران به نظر می‌رسد این تصمیم انجمن صنفی در مرحله اول به صورت جدی به متقاضیان خرید بلیت اینترنتی ضرر می‌رساند چراکه موجب می‌شود آنان مجبور به مراجعه حضوری به شرکت‌ها برای خرید بلیت شوند، روندی که بیش از سه سال است کاهش یافته است.

سه شرکت علی‌بابا، اسنپ‌تریپ و مستربلیط در بیانیه خود مهم‌ترین حمایت وزارت و نهادهای سیاست‌گذار از کسب‌وکارهای اینترنتی ایران را کاهش دخالت‌ها، رفع ده‌ها مجوز و محدودیت غیرضروری و تغییرات بدون هدف عنوان کردند، شرایطی که این روزها به طرق مختلف در حال تحمیل شدن به این صنعت است.

https://pvst.ir/bvf

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو