skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کاربران مسیریاب «نشان» روزانه ۴۲ میلیون کیلومتر طی می‌کنند

۲۴ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

مسیریابی

نقشه و مسیریاب نشان با ۱۰ میلیون کاربر، ۱۲ میلیون مسیریابی روزانه و بیش از ۲.۱ میلیون جست‌وجوی روزانه و ۱.۲ میلیون کاربر فعال روزانه خود را محبوب‌ترین مسیریاب ایرانی معرفی می‌کند، مسیریابی که در یلدای ۹۶ متولد شده بود حال پس از تقریباً چهار سال به گونه‌ای توسعه پیدا کرده است که ۶۸ درصد از رانندگان حرفه‌ای طبق گزارش سالانه‌‌اش از این مسیریاب استفاده می‌کنند و کاربرانش روزانه ۴۲ میلیون کیلومتر طی می‌کنند.

به گزارش پیوست، طبق گزارش سالانه مسیریاب نشان، ۴۲ میلیون کیلومتر مسیر طی‌شده روزانه کاربران نشان معادل پیمودن ۱۰۹ باره مسیر میان زمین تا ماه است.

طبق گزارش نشان که بازه زمانی یلدای ۹۹ تا یلدای ۱۴۰۰ را در بر می‌گیرد، مشخص شده که کرج سحرخیزترین شهر ایران است و پس از آن با فاصله ۱۰ دقیقه تهران قرار می‌گیرد و قم شب زنده‌دارترین شب به شمار می‌آید. در اصل در قم کمترین افت ترافیکی صورت می‌گیرد و باز هم تهران رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

اگر از شهروندان تهران بپرسید تعداد زیادی از روزهای سال را به عنوان پرترافیک‌ترین روز سال نام می‌برند، روزهایی مانند شب یلدا یا روزهای پایانی سال یا حتی بعضی روزها بدون هیچ دلیل مشخصی و فقط با کمی بارندگی تهران تبدیل به پارکینگی بزرگ می‌شود که دیگر خودروها توان حرکت در آن را ندارند. حال این گزارش نشان می‌دهد که ساعت ۶ عصر دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ تهران پرترافیک‌ترین ساعت و روز خود را تجربه کرده است هرچند تعداد روزهای پرترافیک سال در نیمه دوم سال طبق بررسی‌های این گزارش همواره بیشتر از روزهای پرترافیک در نیمه اول سال بوده است.

مشهد نیز که می‌توان آن را شهر تولد مسیریاب نشان نامید، ۱۵ دی ۱۴۰۰ و همچنین ۶ اسفند ۹۹ ساعت ۶ عصر پرترافیک‌ترین روز و ساعت خود را سپری کرده است.

ساعت‌های پرترافیک
تقویم روزهای شلوغ و خلوت تهران و مشهد طبق گزارش نشان

در یک سال گذشته (یلدای ۹۹ تا یلدای ۱۴۰۰) همچنان با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا در کشور بیمارستان‌ها و مراکز درمانی پرتکرارترین مقصدها برای مسیریابی کاربران بوده‌اند و پس از آن جایگاه‌های سوخت و مراکز خرید و رستوران‌ها و کافه‌ها قرار می‌گیرند.

پرتکرار ترین مقصدها
پرتکرارترین مقصدهای مسیریابی کاربران نشان

مشخصه‌ای که موجب می‌شود کاربران مسیریاب و نقشه خاصی را انتخاب کنند، علاوه بر نشان دادن مسیر صحیح و درست، تخمین دقیق ترافیک مسیر است. حال طبق گزارش نشان، دو شاخص مهم در این دوره رشد خوبی کرده‌اند، دقت تخمین زمان رسیدن (ETA) که در دی‌ماه سال گذشته ۸۲.۱ درصد بود و این رقم در آذرماه ۱۴۰۰ به ۸۵.۲ درصد رسید. شاخص مهم دیگر سرعت تجمیع داده‌های ارسال‌شده کاربران و به‌روزرسانی آخرین وضعیت ترافیک است. این شاخص دی‌ماه ۹۹ در حدود ۱۷۰ ثانیه بود و آذرماه ۱۴۰۰ به نزدیک ۱۲۰ ثانیه کاهش پیدا کرد.

اختلال در GPS

یکی از مشکلاتی که  مسیریاب‌ها و همچنین کاربران مسیریاب‌ها با آن مواجه هستند اختلال در GPS است، بسیار اتفاق افتاده که امکان شناسایی مکان فعلی شما در نقشه و مسیریاب فراهم نشده و حتی مسیری که تا چند لحظه پیش به شما نمایش داده می‌شد به صورت ناگهانی دچار اختلال شده است، حال نشان در گزارشش می‌گوید که این نه مشکل نشان است و نه مشکل گوشی‌های تلفن کاربران بلکه این مشکل که بیشتر در کلانشهرهای کشور نیز پیش می‌آید به دلیل اختلال در سیگنال ماهواره‌های GPS است. برای رفع این مشکل نشان دو اقدام انجام داده است، اقدام اول اطلاع‌رسانی به کاربرانش بوده است و اقدام دوم حفظ آخرین مسیر یا آخرین مکان قبل از بروز اختلال. هرچند در این گزارش وعده داده شده است که در به‌روزرسانی‌های آتی، هنگام پیش آمدن اختلال شرایط بهتری برای کاربران فراهم کنند.

شناسایی مکان‌ها

مشخص شدن مکان‌هایی که کاربران به آنها سر می‌زنند از قبیل مراکز خرید یا سینما و رستوران‌ها و بیمارستان‌ها و سایر مکان‌های عمومی روی نقشه‌ها و مسیریاب‌ها آنها را تبدیل به ابزاری کاربردی برای شهروندان می‌کند. در گذشته پرسیدن آدرس در معابر بسیار رایج‌تر از این روزها بود. چراکه پیدا کردن بسیاری از مکان‌ها روی نقشه امکان‌پذیر نبود و از سویی مسیریاب آنلاینی هم نبود تا مسیر طی‌شده اشتباه را اصلاح کند؛ حال نشان در گزارش خود اعلام کرده‌ است که یک میلیون و ۱۰۰ هزار مکان روی نقشه این مسیریاب ثبت شده است و بیش از ۴۰۰ هزار مکان دارای شماره تماس هستند. نکته حائز اهمیت در مکان‌ها، ثبت آ‌نها از سوی کاربران نشان است.

به طور میانگین ۷۰ هزار مشارکت روزانه برای ثبت مکان صورت می‌گیرد و ۱۰ میلیون مشارکت در زمان رانندگی. در دوره یک‌ساله یلدای ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ مشارکت کاربران در تکمیل اطلاعات مکانی ۲۱۰ درصد رشد کرده است.

همچنین میزان جست‌وجوی مکان‌ها نیز روی این نقشه در طول این یک سال ۱۹۰ درصد رشد کرده است.

راه‌های درآمدی نشان

نشان در این گزارش خود اعلام کرده است که فروش سرویس به سایر استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارها، تبلیغات مبتنی بر مکان، و فراهم کردن بستر رشد سایر استارت‌آپ‌ها راه‌هایی است که این نقشه و مسیریاب با توجه به رایگان بودن ارائه سرویس‌هایش به کاربران برای کسب درآمد در نظر گرفته است.

هم‌اکنون تعدادی از استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ ایران از سرویس‌های این پلتفرم استفاده می‌کنند.

یکی از خصوصیات اصلی نشان اضافه شدن نقشه مسیر دوچرخه و پیاده‌روی و همچنین مسیر اتوبوس و مترو است. مسیریابی حمل‌ونقل همگانی اکنون در ۵۰ شهر کشور روی نقشه نشان مشخص است و این شهرها عبارت‌اند از: ۲۵ مرکز استان به اضافه شاهرود و کاشان و همچنین ۲۳ شهر کوچک اقماری اطراف کلانشهرها.

گزارش کامل یک مسیریاب و نقشه نشان از یلدای ۱۳۹۹ تا یلدای ۱۴۰۰

 

https://pvst.ir/bv7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو