skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر ارتباطات خبر داد: تعرفه خدمات پستی سال آینده افزایش می‌یابد

سمانه سمیع تحریریه

۱۷ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۰ بهمن ۱۴۰۰

وزیر ارتباطات اعلام کرد تعرفه خدمات پستی نیاز به بازنگری دارد و در سال ۱۴۰۱ افزایش تعرفه محقق خواهد شد.

به گزارش پیوست، در مراسم افتتاح «بزرگ‌ترین سورتینگ هوشمند پستی کشور» که امروز (۱۷ بهمن ۱۴۰۰) برگزار شد، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تورم‌های ۴۰ تا ۵۰ درصدی در سال‌های اخیر، تاکید کرد که تعرفه خدمات پستی نیاز به بازنگری دارد و در سال ۱۴۰۱ افزایش تعرفه محقق خواهد شد و از سویی با بهینه‌سازی و استفاده از فناوری‌های روز، هزینه‌های تمام‌شده پست نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

زارع‌پور به چند برابر شدن فعالیت‌های شرکت پست در دوران همه‌گیری اشاره کرد و ادامه داد: درست است که حجم و گستره فعالیت‌های وزارت ارتباطات بسیار زیاد است، اما در همین دوران کوتاهی که در وزارت مشغول فعالیت شده‌ام تاکنون بارها به پست آمده‌ام و از نزدیک شاهد فعالیت‌های شرکت پست بوده‌ام و تمام چشم‌اندازم این است که در دوره جدید آقای لیایی امکان استفاده از یک پست هوشمند برای کاربران محقق شود. مشکلات نیروی انسانی و معیشت کارمندان شرکت پست را به خوبی می‌دانم و پیگیر آن هستم. بحث سختی کار در لایه توزیع، مشکلات موزعان را مجدد پیگیری خواهم کرد، مشغله‌ها زیاد است اما پست را فراموش نمی‌کنیم.

وزیر ارتباطات همچنین استفاده از «سامانه تفکیک هوشمند پستی» را بهتر از لغت انگلیسی «سورتینگ» دانست و یادآور شد سامانه تفکیک هوشمند به‌ جای سورتینگ حق مطلب را بهتر ادا می‌کند.

در این مراسم حسین غضنفری، معاون فنی و بازرگانی شرکت ملی پست، با اشاره به گسترش کسب‌وکارهای مجازی در دوران کرونا به کمبودها و مشکلات روش‌های سنتی ارسال در شرکت پست اشاره کرد: با سرعت تغییرات و تحولات در جهان با روش‌های سنتی نمی‌توانستیم پاسخگوهای نیازهای جامعه باشیم و در همین راستا تلاش کردیم با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و استفاده از به‌روزترین تجهیزات جهانی یکی از بزرگ‌ترین گام‌ها را در جهت هوشمند‌سازی خدمات پست برداریم.

حسین غضنفری معاون فنی شرکت ملی پست: فناوری‌ها می‌توانند صنعت پست را از دو بعد هوشمندسازی و کارآیی متحول کنند.
حسین غضنفری معاون فنی شرکت ملی پست: فناوری‌ها می‌توانند صنعت پست را از دو بعد هوشمندسازی و کارایی متحول کنند.

بزرگ‌ترین سورتینگ هوشمند پستی کشور باعث هوشمند‌سازی چهار مرحله اصلی از قبول تا توزیع مرسوله‌ها خواهد شد و از همین طریق به ارتقای کارآمدی و کاهش ضریب آسیب‌دیدگی مرسوله‌ها و افزایش سرعت و دقت در این زمینه می‌انجامد.

مزایای سامانه تفکیک هوشمند پست

به باور غضنفری ارتقای بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها در سیستم رهسپاری و یکپارچه‌سازی خدمات تنها بخشی از مزایای سورتینگ هوشمند پستی است و خدمات ارزش افزوده‌ای که این فرایند برای اعتبار برند ملی پست به ارمغان می‌آورد بخش مهم‌تری از این مزایا را به همراه خواهد داشت: جلب رضایت مشتری در کنار سودآوری و کاهش هزینه‌‌ها هدف غایی هر کسب‌وکاری است. با فعال شدن خدمات هوشمند و مکانیزه در پست مشتری‌ها می‌توانند به صورت لحظه‌ای مرسوله خود را کنترل کنند و از زمان رسیدن مرسوله در ساعت مشخص مطلع شوند و در لایه توزیع نیز موزعان دچار مشکلات ارسال سنتی کالاها نمی‌شوند.

غضنفری همچنین با اشاره به تغییرات در بحث لجستیک و حمل‌ونقل به کمبود تعداد وانت‌ها و مشکلات ترافیکی خاطرنشان کرد: در یک روز ۸۰ آدرس متفاوت به موزعان داده می‌شود و اگر هر مرسوله با دو دقیقه تاخیر به مقصد ارسال شود، آخرین مرسوله با ۱۶۰ دقیقه تاخیر به مقصد می‌رسد و اینجاست که استفاده از موتور، دوچرخه و عابر پیاده که در جهان بسیار مرسوم شده است نقش بیشتری پیدا می‌کند.

او در ادامه یادآور شد سورتینگ هوشمند پستی کشور  ظرفیت پردازش متمرکز را حداکثر خواهد کرد و فناوری‌ها می‌توانند صنعت پست را از دو بعد هوشمندسازی و کارایی متحول کنند. در حقیقت اشتباهات انسانی و خسارات به مرسوله‌ها که قبل از هوشمندسازی وجود داشت حالا به حداقل‌ترین حالت ممکن می‌رسد.

افزایش هاب‌های پستی در سطح کشور

در ادامه نشست، رمضانعلی سبحانی‌فر که روز گذشته دوران مدیرعاملی‌اش در شرکت پست به پایان رسید، با دفاع از کارنامه کاری خود به گره کوری که سال‌ها پست را درگیر کرده بود اشاره کرد: در اوایل دوران مدیریتم شاهد ترافیک سنگین کامیون‌ها و وسایل حمل‌ونقل مرسوله‌ها در این مرکز بودم. به کمک وزیر ارتباطات وقت آذری جهرمی و با همکاران متعهدمان در شرکت ملی پست عزم‌مان را جزم کردیم تا همچون کشورهای پیشرفته بتوانیم از خدمات مکانیسم استفاده کنیم.

او افزود: به سرعت هاب‌های منطقه‌ای را ایجاد کردیم، قراردادهای بزرگ را به فضایی ۱۵ هزار متری در غرب تهران انتقال دادیم. دیگر استان گلستان، مازنداران و گیلان جزو هاب تهران نبودند و به طور مستقیم مرسوله‌های هر شهرستان ارسال می‌شد. در بحث رهسپاری هم مسیر استفاده از ریل را قرار دادیم، حتی می‌خواستیم قطار پستی راه‌اندازی کنیم که متاسفانه راه‌آهن همکاری مناسبی نکرد. در دوران کرونا که بسیاری از شرکت‌های باربری تعطیل کرده بودند و روند ارسال مرسوله‌ها به مشکل خورده بود بیش از  ۴۰ کامیون و ۴۰۰ دستگاه وانت خریداری کردیم. ۷۰۰ دستگاه ترازوی پیشرفته برای مراکز خریداری شد تا حقی از مشتری یا اداره پست تضییع نشود. در پایان بهمن‌ماه از مراحل تجزیه مرسولات که از مناطق به نواحی و سپس به گشت‌ها سپرده می‌شد، مرحله مناطق حذف می‌شود و مرسوله‌ها مستقیم به نواحی و به دست موزع می‌رسد.

سبحانی‌فر این اتفاق را برای شرکت ملی پست بسیار فرخنده شمرد و توضیح داد: وقتی مرسوله‌ها مستقیم به نواحی و در مرحله بعد مستقیم به دست موزع برسد، شرکت‌های بزرگ بسیاری با پست قرارداد خواهند بست و زنجیره درآمد شرکت به شدت افزایش می‌یابد.

به گفته سبحانی‌فر، این رشدها دقیقاً همزمان با دوران کاهش درآمدهای پست و در شرایطی که دیگر قبض‌ها الکترونیکی شده بودند اتفاق افتاد: شبکه ملی پست حتی مرکز پشتیبانی مستقل نداشت ولی حالا در همین ساختمان، مرکز دیتاسنتر پشتیبان در حال راه‌اندازی است، بعد از ۲۰ سال در ساختار سازمانی تغییرات ایجاد کردیم و شرایط حقوق بازنشستگان و وضعیت قراردادهای شرکت با کارکنان را بهبود بخشیدیم.

محمود لیایی، مدیرعامل جدید شرکت پست، نیز در سخنرانی کوتاه خود با قدردانی از زحمات سبحانی‌فر گفت: انتظارات وزارتخانه از من ادامه بحث هوشمندسازی و تحولات دیجیتالی است و من بر اساس تجربیاتم در این حوزه انتخاب شده‌ام.

رونمایی از تمبر هشت فرمانده شهید دفاع مقدس
رونمایی از تمبر هشت فرمانده شهید دفاع مقدس

خبر خوب برای کسب‌وکارهایی که طلا ارسال می‌کنند

در حاشیه این مراسم محمدرضا قادری، سرپرست معاونت فناوری شرکت ملی پست، در گفت‌وگو با پیوست از افزایش مراکز نوآوری پست خبر داد و گفت: از ۲۰ مهرماه همزمان با اولین رویداد کارآفرینی با پنج شعبه و ۹ شرکت شتاب‌دهنده، کار در این حوزه را آغاز کردیم. حالا ۲۵ شتاب‌دهنده و ۳۵ استارت‌آپ داریم و تا پایان سال جاری تعداد مراکز نوآوری ما به ۱۷ مرکز خواهد رسید. مهم‌ترین ایده‌های مرکز نوآوری پست عبارت‌اند از: تجارت الکترونیکی، پست، لجستیک پیشرفته و هر نوع خدمتی که خدمات تکمیل‌کننده خدمات پستی و تجارت الکترونیکی به شمار رود؛ از برقی‌سازی موتورهای برقی تا تکنولوژی‌های بلاک‌چین و خدمات پستی و تجارت الکترونیکی و غیره.

غضنفری نیز در پاسخ به سوال پیوست درباره جریان ارسال طلا برای کسب‌وکارها و ممنوعیت‌هایی که سر راه پست قرار داشت توضیح داد: این مشکل حل شده است و  شرکت‌هایی که از طرف اتحادیه‌ کسب‌وکارهای فضای مجازی تایید شده باشند می‌توانند بسته‌های خود را طبق دستورالعمل تعریف‌شده به مراکز خاصی که مشخص شده است ببرند و در آنجا ارسال کنند.

سالانه ۷۰ میلیون بسته بدون دخالت انسان،کاملا هوشمند و مکانیزه تجزیه و تفکیک خواهد شد.
سالانه ۷۰ میلیون بسته بدون دخالت انسان،کاملاً هوشمند و مکانیزه تجزیه و تفکیک خواهد شد.
https://pvst.ir/bu6
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو