skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آیا نامه بانک‌مرکزی مانع افتتاح حساب غیرحضوری خواهد شد؟

۱۲ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

احراز هویت

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی اگرچه با ارسال نامه‌ای به بانک‌ها از آنها خواسته است احراز هویت غیرحضوری را تا زمان ابلاغ دستورالعمل مشخصی برای آن متوقف کند اما معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی معتقد است دریافت امضای خیس از سوی نئوبانک‌ها هنگام تحویل کارت بانکی به مشتریان در واقع احراز هویت مشتریان بانکی است.

به گزارش پیوست، در نامه ارسال‌شده از سوی مدیرکل مقررات بانک مرکزی به بانک‌ها بر احراز هویت حضوری تاکید شده است چراکه طبق تبصره ۳ ماده ۹۱ آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی ارائه خدمات پایه به ارباب رجوع فقط با رعایت دستورالعملی که باید از سوی شواری عالی مبارزه با پولشویی به تصویب برسد مجاز شمرده می‌شود. ارسال این نامه عملاً باعث تشدید این گمانه شد که فعالیت نئوبانک‌ها یا شعب دیجیتالی بانک‌ها برای افتتاح حساب دچار مشکل خواهد شد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، مهران محرمیان، در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرده که دستورالعمل احراز هویت آنلاین مشتریان بانکی تدوین شده و در انتظار تصویب شورای عالی مبارزه با پولشویی است.

هیات وزیران بهمن سال گذشته با پیشنهاد شورای عالی مبارزه با پولشویی ممنوعیت احراز هویت غیرحضوری برای ارائه خدمات پایه را از آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی حذف کرد. اما معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی معتقد است حذف ماده‌ای از قانون مبارزه با پولشویی و روند تصویب آن طولانی است.

محرمیان توضیح می‌دهد: «هرچند تبصره ۳ ماده ۹۱ قانون مبارزه با پولشویی اصلاح شده است اما در مصوبه نوشته شده «طبق آیین‌نامه‌ای که شورای‌ عالی مبارزه با پولشویی باید آن را تصویب کند». در واقع نهایی شدن مصوبه و اجرایی شدن آن مجدداً به شورای‌ عالی مبارزه با پولشویی واگذار شده است. در شرایط فعلی تبصره ۳ ماده ۹۱ همچنان پابرجاست و باید روند تغییر نهایی شود.»

او ادامه می‌دهد: «معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی پیشنهاد خود را برای تسریع روند کار به این شورا ارائه کرده و منتظر تصویب شورای عالی مبارزه با پولشویی است تا بر اساس آن احراز هویت غیرحضوری برای ارائه خدمات پایه مجاز شمرده شود.»

دستورالعمل شناسایی الکترونیکی مشتریان در ثبت‌نام غیرحضوری خدمات نظام بانکی آبان ۹۹ از سوی کارگروه بانکداری دیجیتالی بانک مرکزی نهایی شده بود. در این مستند پیش‌بینی شده تحت چه شرایطی امکان احراز هویت الکترونیکی افراد برای افتتاح حساب وجود دارد و اگر بخواهند خدمات تسهیلاتی به مشتریان خود ارائه دهند باید چگونه آنان را دیجیتالی احراز هویت کنند.

یکی از مشخصه‌های خاص این دستورالعمل اجرایی شدن تصدیق هویت هم‌پیمان یا federated Authentication در شبکه بانکی کشور خواهد بود. طبق این پیش‌بینی، به بانک‌های کشور اجازه داده خواهد شد تا تحت شرایط خاصی احراز هویت بانک‌های دیگر را بپذیرند و اگر یک نفر در یکی از بانک‌های کشور احراز هویت شده بود، دیگر نیازی به احراز هویت مجدد فرد در بانک دیگری نباشد.

محرمیان معتقد است نئوبانک‌ها برای اجرایی کردن آیین‌نامه‌های بانکی هم‌اکنون با ارسال کارت بانکی برای مشتریان‌شان، امضای خیس آنان را دریافت و آن امضا را در اسناد خود نگهداری می‌کنند. او می‌گوید با این روش نئوبانک‌ها به نوعی مشتریان خود را احراز هویت می‌کنند.

این نامه ارسال‌شده به بانک‌های کشور در شرایطی نگرانی از فعالیت شعب دیجیتالی بانک‌ها و نئوبانک‌ها را افزایش داده است که پیش از این نیز این دستورالعمل در کشور اجرایی شده بود و نئوبانک‌ها و شعب دیجیتالی با توجه به آن اقدام به ارائه سرویس‌های مختلف به مشتریان خود می‌کردند. با وجود این، به نظر می‌رسد شورای عالی مبارزه با پولشویی با توجه به اینکه الزام احراز هویت غیرحضوری در قانون نیز حذف شده است باید هرچه زودتر دستورالعمل احراز هویت آنلاین را تصویب کند.

https://pvst.ir/btc

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو