skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مجلس اجرای موقت اساسنامه شرکت پست را ۲ سال دیگر تمدید کرد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۶ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مجلس قانون اجرای اساسنامه شرکت ملی پست ایران را به مدت دو سال دیگر تمدید کرد. اساسنامه شرکت ملی پست در سال ۹۵ با قید موقت به تصویب مجلس رسیده و قرار بود پس از پنج سال اجرای آزمایشی آن، دولت لایحه دائمی شدن اساسنامه شرکت پست را به مجلس ارسال کند؛ اما این اتفاق رخ نداده است و مجلس به ناچار اجرای موقت این قانون را دو سال دیگر تمدید کرد.

به گزارش پیوست، در جلسه علنی امروز مجلس (۶ بهمن ۱۴۰۰) مصوب شد قانون اساسنامه شرکت ملی پست ایران به مدت دو سال دیگر به صورت موقت اجرایی شود. مهلت اجرای این اساسنامه،‌ مرداد امسال به پایان رسیده بود. پیش از این یک فوریت لایحه تمدید اجرای آزمایشی اساسنامه شرکت پست آذر امسال به تصویب رسیده بود و امروز پس از آنکه نمایندگان، گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس را بررسی کردند، تمدید دوساله اجرای این قانون را نیز به تصویب رساندند. پیش از این قرار بود اجرای قانون اساسنامه یک سال تمدید شود.

در ماده واحده این لایحه ذکر شده است: مهلت اجرای قانون اساسنامه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، مصوب ۱۳۹۵، از تاریخ اتمام مهلت به مدت دو سال تمدید می‌شود‌.

البته در تبصره این ماده واحد دولت مکلف شده است ۶ ماه پیش از اتمام مدت انقضای این قانون، لایحه دائمی شدن قانون اساسنامه شرکت پست را به مجلس تحویل دهد.

انقضای قانون اجرای اساسنامه شرکت ملی پست، مرداد امسال به پایان رسیده بود و از آن زمان تا به حال این شرکت عملاً بدون اساسنامه فعالیت می‌کرد. انتقادی که برخی نمایندگان نسبت به این موضوع داشتند نیز در این زمینه بود.

عضو هیات‌رئیسه مجلس: دولت تخلف کرده است

علیرضا سلیمی، عضو هیات‌رئیسه مجلس، در این رابطه با انتقاد از دولت گفت: دولت لایحه تمدید مهلت اجرای قانون اساسنامه شرکت ملی پست ایران را با تاخیر به مجلس ارائه کرد که یک تخلف آشکار است. حال اگر بنا باشد این لایحه به مدت یک سال دیگر تمدید شود پس از تصویب در مجلس و تایید شورای نگهبان تنها چهار ماه فرصت اجرا دارد و دولت باید مجدداً لایحه‌ای برای تمدید آزمایشی یا دائمی شدن قانون به مجلس ارائه کند و از طرفی در قانون تاکید شده دولت باید ۶ ماه قبل از اتمام مهلت این لایحه را به مجلس ارائه کند که هم‌اکنون این زمان به پایان رسیده است.

مدیرعامل شرکت پست علت درخواست تمدید قانون را نبود فرصت بازنگری آن با توجه به تعویض دولت می‌داند. سبحانی‌فر شهریور امسال به خبرگزاری فارس گفته بود: مهلت اجرای این قانون مرداد امسال به پایان رسید و به دلیل اینکه پایان مهلت اجرای قانون با ماه‌های آخر فعالیت دولت همزمان شد، فرصت بازنگری برای اصلاحات قانون نبود. به همین دلیل برای اینکه شرکت پست در این مدت بی‌قانون نباشد و قانون بازنگری شود و اصلاحات آن انجام شود درخواست تمدید قانون ارائه شده است.

https://pvst.ir/bqq
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو