skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

داتین ۱۰ ساله شد؛ حضور در بیش از ۱۰ هزار شعبه و بیش از ۷۱ میلیون کاربر پس از یک دهه فعالیت

امید اعظمی عضو تحریریه

۳ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

 نام داتین در مواجهه با خبر پیاده‌سازی و اجرای کربنکینگ این شرکت در بانک سپه پررنگ‌ شد، زمانی که داتین به عنوان برنده مناقصه پیاده‌سازی کر سپه انتخاب شد، پس از آن نیز  پیاده‌سازی کر داتین در بانک‌های ادغامی در مجموعه سپه، اندازه این شرکت ارائه دهنده راهکارهای بانکی را در مقیاس با گذشته خود متحول کرد. حال که این پروژه در مراحل پایانی خود قرار دارد، داتین ۱۰ سالگی خود را جشن گرفته است. داتین پس از ۱۰ سال فعالیت، اکنون بیش از ۷۱ میلیون کاربر با واسطه دارد و بیش از ۱۰ هزار شعبه بانکی در سراسر کشور، حداقل از یکی از سرویس‌ها و خدمات بانکی این شرکت استفاده می‌کنند. در ادامه گزارش عملکرد ۱۰ ساله داتین را بررسی می‌کنیم.

به گزارش پیوست، داتین بزرگترین زیرمجموعه هلدینگ فناپ است که راهکار‌های نرم‌افزاری بانکی، مالی و بیمه به بانک‌ها، موسسات مالی اعتباری، بیمه‌ها و سازمان‌های مرتبط ارائه می‌کند. داتین با هدف توسعه فراگیری مالی شکل گرفته است و مدعی‌ست تمامی فعالیت‌هاش را در راستای رسیدن به همین هدف انجام می‌دهد.

شکل‌گیری داتین در کوه

شکل‌گیری این شرکت به‌نوعی همزمان با شروع فعالیت فناپ در حوزه بانکداری است. فناپ سال ۸۴ با تمرکز بر تولید سیستم نرم‌افزاری کربنکینگ فعالیت خود را آغاز کرد. واحد راهکار‌های بانکی فناپ ماموریت داشت سیستم یکپارچه بانکی ایرانی مبتنی بر وب را تولید و مقدمات مهاجرت نرم‌افزاری بانک پاسارگاد را فراهم کند. پس از این اتفاق بود که تیم راهکار‌های بانکی فناپ، تحت عنوان یک شرکت مستقل فعالیش را ادامه داد و داتین (داتیس آرین قشم) شروع به فعالیت کرد.

در این گزارش مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد، به نحوه شکل‌گیری این تیم و تاسیس فناپ در جریان یک جلسه کوهنوردی اشاره می‌کند و می‌گوید: «یک صبح جمعه درحال کوهنوردی، چند جوان را دیدم که مشغول صحبت درباره نرم‌افزار هستند. در مسیر با هم حرکت کردیم و هم‌کلام شدیم. به آن‌ها گفتم می‌خواهم بانکی درست کنم و دنبال کُربنکینگش هستم. فکر می‌کنید بتوانید کُربنکینگ بنویسید؟ آن‌ها استقبال کردند و من این جوانان را به دفترم دعوت کردم. این‌گونه بود که هسته اولیه فناپ و تیم راهکارهای بانکی شکل گرفت و بعدها به شرکت مستقل داتین تبدیل شد.»

در شکل زیر، نمایی کلی از تاریخچه فعالیت هلدینگ فناپ را مشاهده می‌کنید. از سال ۸۴ تا کنون، فعالیت‌های گسترده‌ای توسط واحد راهکار‌های بانکی فناپ و بعدها توسط داتین انجام شده که به اختصار به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 • سال ۸۵ فناپ تولید راهکار جامع بانکی را آغاز کرد
 • سال ۸۷ به‌صورت تدریجی از راهکار جامع بانکی در بانک پاسارگاد بهره‌برداری کرد
 • سال ۸۸ برای فناپ به بهره‌برداری از راهکار جامع بانکی در بانک توسعه تعاون گذشت
 • سال ۸۹ مهاجرت بانک پاسارگاد به راهکار بانکی فناپ تمام شد و مهاجرت بانک گردشگردی کلید خورد
 • سال ۹۰ داتین متولد و بانک رسالت به جمع مشتریان این راهکار بانکی اضافه شد
 • سال ۹۱ داتین وارد حوزه بانکداری باز شد و برخی از APIهای بانک پاسارگاد در اختیار شرکت‌های بیرونی قرار گرفت
 • سال ۹۲ سامانه منابع انسانی مخصوص بانک‌ها ERP در بانک پاسارگاد پیاده‌سازی شد
 • بهره‌برداری از دیتاسنتر ناهید برای ارائه خدمات زیرساختی به بانک‌ها و بهره‌برداری از سامانه مانیتورینگ رصد از فعالیت‌های مهم سال ۹۳ بود
 • سال ۹۵ با تولید برنامه موبایلی بانک پاسارگاد آغاز و با پیوستن بیمه پاسارگاد به مشتریان داتین پایان یافت
 • قرارداد مهاجرت نرم‌افزاری بانک سپه سال ۹۷ بسته شد
 • سال ۹۹ مهاجرت بیگ‌بنگ بانک سپه به سامانه داتین و انتقال داده‌های ۸۳ سامانه به این بانک اتفاق افتاد
 • تا به اینجای سال ۱۴۰۰ هم پروسه ادغام بانک‌های کوثر، مهر اقتصاد، قوامین و حکمت ایرانیان به راهکار‌ جامع بانکی داتین و ادغام با بانک سپه انجام شده است.

تلاش برای توسعه فراگیری مالی

در چشم‌انداز این شرکت هم تا سال ۱۴۰۳، توسعه فراگیری مالی و توانمندسازی زیست‌بوم صنعت مالی برمبنای فناوری و داده‌ها قرار گرفته است.

در میانه این گزارش، محمد نژادصداقت، مدیرعامل داتین، در یادداشتی با عنوان «نقش داتین در فراگیری مالی» به سند استراتژی داتین و اهمیت فراگیری مالی برای این شرکت اشاره و عنوان کرده است: «فراگیری مالی یعنی می‌خواهیم موانع را هم در سمت مشتری و هم در سمت بانک کاهش دهیم تا بتوانیم خدمت عادلانه را به همه افراد ارائه دهیم. بروز فرصت‌های جدید برای مشتریان، تاثیرات بسیار مثبتی روی کاهش فقر و بالابردن سطح رفاه دارد و بهترین ابزار برای توسعه فراگیری مالی، فناوری است. منظور از فناوری در اینجا فین‌تک است؛ همان‌جایی که داتین ایستاده و در حال تولید فناوری‌هایی است که به ما، بانک‌ها و شرکت‌های بیمه کمک می‌کند تا سطح فراگیری مالی را بالا ببرند و این نقطه زیبای این داستان برای من است. جایی که داتین می‌تواند کمک کند تا خدمات مالی سریع، کم‌هزینه و قابل ردیابی شود.»

راهکار جامع بانکی، مهم‌ترین محصول داتین

داتین به‌عنوان یک شرکت فعال در حوزه فین‌تک، محصولات متعددی دارد اما بدون شک، مهم‌ترین و اصلی‌ترین محصول این شرکت، راهکار جامع بانکی آنهاست. اما محصولات دیگری نیز در داتین توسعه یافته که از جمله آنها می‌توان به راهکار جامع بیمه‌گری، راهکار جامع سازمانی و بانکداری دیجیتال اشاره کرد. تمامی محصولات داتین را می‌توانید به‌صورت فهرست شده مشاهده کنید:

 • سامانه‌های بانکداری متمرکز (متشکل از سامانه‌های بانکداری ارزی، ریالی، شرکتی و اختصاصی)
 • سامانه‌های پردازش تراکنش (سامانه سوئیچ بانکی، کارت و کارت اعتباری، درگاه پرداخت اینترنتی، بانکداری باز و سامانه قبض، شارژر و ووچر)
 • سامانه‌های بانکداری مدرن (اینترنت بانک، همراه بانک، پرداخت همراه و تلفن بانک)
 • سامانه‌های بانکداری دیجینتال (سامانه بانکداری اجتماعی، تسهیلات الکترونیکی و ویپاد)
 • سامانه‌های تحلیلی (سامانه تشخیص تخلف و تقلب، داشبورد هوش مصنوعی، مبارزه با پولشویی، انبار داده، پروفایل و باشگاه مشتریان، مدیریت ریسک و سامانه ذی‌نفع واحد)
 • راهکار‌های جامع سازمانی (مدیریت منابع انسانی، تدارکات و پشتیبانی، مدیریت جامع بازرسی و حساب‌‌رسی، مدیریت امنیت اطلاعات، سامانه جامع حقوقی، تجمیع و تلفیق صورت‌های مالی، وصول مطالبات و سامانه جامع امور سهام)
 • راهکار‌های جامع بیمه‌گری (سامانه جامع عملیات بیمه‌گری، عمر انفرادی، پورتال جامع بیمه‌گذاران، پورتال مراکز درمانی، وب‌سرویس و APIهای فروش الکترونیکی)
 • خدمات زیرساخت (راهکار ابری CDN بانکی، خدمات مرکز داده، خدمات پشتیبانی سخت‌افزار، راهکار مانیتورینگ جامع، خدمات شبکه و خدمات مدیریت پایگاه داده)
 • خدمات مشاوره
 • خدمات مهاجرت داده و سامانه

داتین مشتریان زیادی دارد اما از جمله بزرگترین مشتریان داتین می‌توان به بانک پاسارگاد، سپه، قرض‌الحسنه رسالت، گردشگری، توسعه تعاون، رفاه کارگران، وزارت امور اقتصاد و دارایی، بیمه پاسارگاد، کوثر، حکمت صبا، باران، پرداخت نوین آرین، توسعه سرمایه پیشگامان پویا، پرداخت الکترونیک پاسارگاد، تجارت الکترونیک ایران‌خودرو، شرکت پتروشیمی پردیس و هلدینگ پارس آریان اشاره کرد.

نگاهی به فرآیند پروژه بزرگ بانک سپه
نگاهی به فرآیند پروژه بزرگ بانک سپه

نگاهی به آمار و ارقام

طبق این گزارش، سامانه‌های داتین در پرتراکنش‌ترین روز بانک‌ها ۵۷۰ تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند به‌طوری که تا پایان یک روز پرتراکنش ( ۲۷ اسفندماه ۹۹)، از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب، بیش از ۳۷ میلیون تراکنش توسط سامانه‌های داتین پردازش می‌شود.

داتین مدعی است بیش از ۱۲ هزار دستگاه خودپرداز در کشور به سامانه‌های سوئیچ بانکی داتین متصل‌اند و به‌طور میانگین از هر ۵ دستگاه خودپرداز در کشور، یک دستگاه به سوئیچ بانکی داتین متصل است.

با افزایش مشتریان بانکی داتین، سهم این شرکت از تراکنش‌ها و فعالیت‌های مالی افزایش یافته است به‌طوری که حدود ۶ هزار و ۳۰۶ شعب بانکی در کشور به سامانه بانکداری متمرکز داتین متصل هستند. این عدد معادل ۲۵ درصد کل شعب بانکی فعال در کشور است. در آماری دیگر داتین اعلام کرده در حدود ۱۰ هزار شعب بانکی در سراسر کشور، به کمک حداقل یکی از سامانه‌های بانکی داتین به مشتریان خدمات ارائه می‌شود.

این آمار‌ها باعث شده تا تعداد همکاران بانکی که از سامانه بانکداری متمرکز داتین استفاده می‌کنند به بیش از ۶۴ هزار نفر برسد. همچنین مجموع مشتریان بانک‌هایی که از سامانه جامع بانکداری داتین استفاده می‌کنند به بیش از ۷۱ میلیون و ۵۹۰ هزار نفر رسیده است. با این تعداد مشتری، داتین میزبان بیش از ۱۰۰ میلیون سپرده بانکی است.

از طرف دیگر، براساس آمار بانک مرکزی تا مهرماه سال ۱۴۰۰، بیش از ۷۳ میلیون کارت بانکی فعال (حدود ۱۸ درصد کارت‌های فعال در کشور) در سامانه‌های مدیریت کارت داتین تعریف شده‌اند.

تعداد کاربران سامانه‌های همراه‌بانک و اینترنت بانک داتین هم تا پایان آذر ۱۴۰۰ به ترتیب به بیش از ۵ و ۸ میلیون کاربر رسیده است.

داتین مدعی‌ست با تامین زیرساخت چهار شرکت بیمه‌ای سهم بازار ۱۴ درصدی را از این صنعت در اختیار دارد و در میان شرکت‌های تولیدکننده راهکار‌های بیمه‌گری در رتبه دوم قرار دارد. در طول مدت فعالیت داتین در صنعت بیمه، بیش از ۱۱.۵ میلیون بیمه‌نامه توسط نرم‌افزار بیمه‌گری داتین صادر شده است و بیش از ۸.۵ میلیون پرونده خسارت در سامانه داتین پردازش شده است.

بیمه داتین
داتین زیرساخت ۴ شرکت بیمه‌ای را تامین می‌کند

 

تمامی این خدمات و سرویس‌ها توسط بیش از هزار و ۱۰۰ نفر نیروی متخصص این شرکت مدیریت می‌شود.

داتین در راستای ترتیب نیروی کار متخصص، سال ۹۹ «مدرسه داتین» را راه‌اندازی کرد که در نهایت از ۱۱۶ نفر ورودی به این مدرسه، ۶۱ نفر نیروی کار متخصص از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده و در تیم‌های مختلف داتین استخدام شدند. بیشترین عنوان شغلی نیرو‌های استخدامی هم برنامه‌نویسی بوده است.

گزارش کامل داتین از فعالیت یک دهه اخیرش را از اینجا بخوانید. (دریافت فایل PDF گزارش داتین)
https://pvst.ir/bq5
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو