skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هجدهمین سالگرد تاسیس ویکی‌پدیای فارسی برگزار می‌شود

۲۱ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۸ دی ۱۴۰۰

تولد ویکی پدیا فارسی

ویکی‌پدیای فارسی ۱۸ سالگی خود را ۲۶ دی‌ماه جشن می‌گیرد. به همین مناسبت نشستی با هدف بحث و تبادل نظر درباره رویکردهای این دانشنامه و راهبردهای پیش‌ رو در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش ویکی‌پدیای فارسی، ویکی‌پدیا دانشنامه‌ای اینترنتی با بیش از ۲۸۰ زبان با محتوای آزاد است که با همکاری افراد داوطلب نوشته می‌شود و هرکس به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند مقاله‌های آن را ویرایش کند.

۲۶ دی‌ماه تولد ویکی‌پدیاست و جامعه ویکی‌پدیای فارسی، به رسم هر سال، در یک نشست، درباره وضعیت ویکی‌پدیا و چشم‌انداز آینده آن بحث و تبادل نظر می‌کنند.

ویکی‌پدیای فارسی دو سال پس از شروع پروژه ویکی‌پدیای انگلیسی، در ۲۸ آذر ۱۳۸۲ (۱۹ دسامبر ۲۰۰۳) فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون در رده نوزدهم ویکی‌پدیاها قرار دارد و بزرگ‌ترین دانشنامه فارسی محسوب می‌شود. ویکی‌پدیای فارسی تا این لحظه ۸۵۲ هزار و ۲۰۹ نوشتار دارد.

محمد حیدرزاده، مدیر ویکی‌پدیای فارسی، در مورد این نشست گفت: هدف ویکی‌پدیا دسترسی افراد به دانشنامه آزاد و رایگان است و به همین خاطر همه خدمات ویکی‌پدیا به‌ صورت رایگان و بدون هزینه است که برای ارائه این خدمات و اطلاعات هیچ تبلیغی هم به کاربر نشان نمی‌دهد. همه محتوای ویکی‌پدیا با مجوز آزاد منتشر می‌شود تا افراد بدون پرداخت هزینه بتوانند از این محتوا بهره ببرند. اینکه ویکی‌پدیا در تحقق این هدف موفق بوده یا نه را باید جامعه پاسخ دهد.

او ادامه داد: هدف ما از برگزاری تولد ویکی‌پدیا این است که ویکی‌نویس‌ها و متخصصان دانشنامه‌نویسی دور هم جمع شوند و در مورد چگونگی افزایش کیفیت ویکی‌پدیا بحث و گفت‌وگو کنیم.

حیدرزاده همچنین گفت: این جشن را آخرین بار سال ۹۸ برگزار کردیم و به خاطر شیوع کرونا دیگر برگزار نشد. در جشن سال ۹۸ در مورد نحوه افزایش کیفیت مقاله‌ها و تعداد کاربران‌مان بحث کردیم.

این نشست ۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۴ تا ۱۸ در تالار استاد عباس اقبال دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

https://pvst.ir/bnx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو