skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اتصال مستقیم شرکت‌ها به IXP‌ شرکت زیرساخت با شکایت آسیاتک روبه‌رو شد

میثم قاسمی تحریریه

۱۴ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

IXP

مصوبه رگولاتوری در مورد اتصال مستقیم شرکت‌های مختلف به مراکز تبادل داده (IXP) با اعتراض اپراتورهای ارتباطی روبه‌رو شده و شکایت شرکت‌ آسیاتک به دیوان عدالت اداری را در پی داشته است. این در حالی است که گفته‌ می‌شود شرکت ارتباطات زیرساخت نیز مخالف این مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است.

به گزارش پیوست، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آذر سال گذشته در مصوبه ۳۱۰ خود ضوابط و تعرفه ایجاد و اتصال به مراکز تبادل داده (IXP) را تعیین کرد که طبق آن شرکت‌هایی که دارای AS number هستند می‌توانند به صورت مستقیم به IXPهای شرکت زیرساخت متصل شوند و دیگر لازم نیست از مسیر اپراتورهای ارتباطی (FCPها، اپراتورهای همراه، Servcoها و…) عبور کنند. این مصوبه با اعتراض این شرکت‌ها و شکایت شرکت آسیاتک به دیوان عدالت اداری روبه‌رو شده است.

نمایه:
ASN چیست؟

ASN (Autonomous system number) شماره یا شناسه منحصربه‌فردی است که به هر شبکه داده می‌شود. این شناسه به هر شبکه اجازه می‌دهد با شبکه‌های دیگر و حتی به‌ صورت داخلی ارتباط داشته باشند. مرجع واگذاری ASN، آیانا (IANA) است.

محمدعلی یوسفی‌زاده مدیرعامل شرکت آسیاتک در این باره به پیوست گفت این شرکت به دیوان عدالت اداری شکایت کرده است چراکه به اعتقاد او هرچند شرکت‌هایی مانند آسیاتک که در لایه دوم شبکه ارتباطاتی کشور قرار دارند با گذراندن مراحل مختلف و اخذ تاییدیه‌های امنیتی اجازه اتصال به IXPها و برقرار ارتباطات در کشور را دریافت کرده‌اند و بین ۵ تا ۲۸ درصد درآمدهایشان را در این بخش به دولت می‌پردازند، اما با مصوبه ۳۱۰ کمیسیون تنظیم مقررات، هر شرکتی که AS number داشته باشد می‌تواند به IXP متصل شود و این موضوع چالش‌های فنی و امنیتی به دنبال خواهد داشت.

اتصال مستقیم شرکت‌ها به IXP گرچه با مخالفت FCPها مواجه شده و گفته می‌شود شرکت زیرساخت نیز به دلایل امنیتی با آن موافق نیست، اما همچنان رگولاتوری از مصوبه خود دفاع کرده و در جدیدترین اظهار نظر، صادق عباسی شاهکوه رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به پیوست گفته در این زمینه مشکلی وجود ندارد و این مصوبه که بر اساس طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات تنظیم شده در حال اجراست.

نقطه تبادل اطلاعات (Internet exchange point یا IX یا IXP) زیرساخت فیزیکی است که از طریق آن مراکز ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی و شبکه‌های تحویل محتوا (CDNs) ترافیک اینترنت را بین شبکه‌های خود مبادله می‌کنند. به طور معمول شرکت‌هایی که نیاز به اتصال به IXP دارند از سرویس‌های شرکت‌های اینترنتی استفاده می‌کنند. اما با توجه به مصوبه ۳۱۰ کمیسیون تنظیم مقررات، اکنون یکی از بانک‌های بزرگ که از طریق شرکت فناوری اطلاعات زیرمجموعه‌اش به IXP زیرساخت به صورت مستقیم متصل شده در ماه‌های اخیر با مشکلات متعددی در پشتیبانی پرداخت‌های الکترونیکی روبه‌رو شده است که دلیل این اختلال‌ها ناتوانی در مدیریت اتصال مستقیم شبکه با IXP گمانه‌زنی می‌شود.

همچنین گفته می‌شود با وجود مصوبه ۳۱۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، شرکت زیرساخت به عنوان متولی شبکه زیرساخت کشور از اتصال مستقیم آپارات به IXP جلوگیری کرده است.

https://pvst.ir/bml
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو