skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش «دیجی‌کالا و کتاب» در سال ۹۹ و ۱۴۰۰؛

دیجی‌کالا در یک سال نزدیک به ۴ میلیون جلد کتاب فروخته است

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲ آذر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

گزارش تازه «دیجی‌کالا و کتاب» نشان ‌می‌دهد کتاب‌های روانشناسی موفقیت محبو‌ب‌ترین کتاب‌های کاربران این پلتفرم هستند و زنان با اینکه کمتر از مردان اهل کتاب هستند، کمتر از آنها کتاب‌ها را نیمه‌تمام رها می‌کنند. همچنین یک مشتری در سال ۹۹ نزدیک به ۲۰ هزار جلد کتاب از دیجی‌کالا خریداری کرده. در این گزارش که آمارهایی از وضعیت بخش کتاب دیجی‌کالا از نیمه اول امسال و سال گذشته ارائه می‌دهد، داده‌هایی نیز از وضعیت کلی کتابخوان‌ها در کشور وجود دارد که با ارسال پیامک به بیش از ۱۰۰ هزار نفر به دست آمده است. مروری بر آمار و ارقام جالب گزارش دیجی‌کالا داشته باشیم.

به گزارش پیوست، گزارش دیجی‌کالا از وضعیت بخش کتاب خود نشان از رشد این بخش، هم در تعداد عناوین کتاب و هم در تعداد کسب‌وکارهای فعال در این بازارگاه می‌دهد. بنابر این آمار، سال ۹۳، دیجی‌کالا فعالیت خود در بخش کتاب را با ۳ هزار و ۷۷۰ عنوان کتاب شروع کرد و امروز این تعداد به ۱۸۹ هزار عنوان رسیده است. کسب‌وکارهای فعال در حوزه فروش کتاب در دیجی‌کالا نیز هر سال زیاد شده‌اند و طبق پیش‌بینی‌های دیجی‌کالا در سال ۱۴۰۰ با رشدی ۱۲۴ درصدی به ۲۱۰۰ عدد می‌رسند. همچنین از سال ۹۵ تا ۹۹، دیجی‌کالا موفق شده است به طور متوسط سالانه رشدی ۱۴۴ درصدی در بخش فروش کتاب‌هایش به ثبت برساند؛ رشدی که با کرونا شدت نیز گرفت.

رشد فروش کتاب‌های دیجی‌کالا در یک سال و نیم اخیر

فروش نیم‌میلیون جلد کتاب در ۲۴ ساعت

ابتدای سال ۹۹ که مصادف با هفته‌های ابتدایی همه‌گیری کرونا در کشور بود، اقبال مردم به خرید آنلاین شدت گرفت و رشد این اقبال در بخش کتاب دیجی‌کالا نیز مشهود است. این رشد تا جایی ادامه پیدا کرد که روز ۱۵ فروردین سال جاری دیجی‌کالا بیش از ۵۰۰ هزار جلد کتاب به فروش رساند.

سال گذشته دیجی‌کالا ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار جلد کتاب به فروش رساند که ۹۰ درصد این تعداد سهم مارکت‌پلیس دیجی‌کالا (ناشران و کتاب‌فروشی‌ها) بود. در این سال یک مشتری ۱۹ هزار و ۹۰۶ جلد کتاب خرید که ارزش آنها مجموعا به ۴۸ میلیون تومان می‌رسید. همچنین در این سال کتاب با ۱۸ پله صعود تبدیل به دهمین کالای پرجست‌وجوی دیجی‌کالا شد.

رشد سالانه ۱۴۴ درصدی طی سال‌های ۹۵ تا ۹۹

مردان، دهه‌شصتی‌ها و تهرانی‌ها بیشتر از دیجی‌کالا کتاب می‌خرند

در میان خریداران کتاب‌های دیجی‌کالا گروه سنی ۳۱ تا ۴۰ بیشتر از بقیه کتاب‌ می‌خرد. افراد بالای ۵۱ سال نیز کمترین سهم از مشتریان کتاب‌های دیجی‌کالا را تشکیل می‌دهند. همچنین ۶۱ درصد کتاب‌های دیجی‌کالا را مردان و ۳۹ درصد آنها را نیز زنان می‌خرند. محبوب‌ترین کتاب برای مردان «تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه» و برای زنان «تکه‌هایی از یک کل منسجم» بوده است.

در میان استان‌های کشور نیز استان تهران بیشترین نسبت تعداد خرید کتاب از دیجی‌کالا به جمعیت استان را دارد. بعد از تهران نیز اهالی البرز و بعد از آنها نیز گیلانی‌ها بیشتر از بقیه استان‌ها اهل مطالعه هستند.

نسبت تعداد خرید کتاب از دیجی‌کالا به جمعیت هر استان

«تختخوابت را مرتب کن» در صدر محبوبیت

پرفروش‌ترین کتاب دیجی‌کالا در سال ۹۹ و نیمه نخست سال ۱۴۰۰، «تختخوابت را مرتب کن» نام داشت که ۳۷ هزار و ۷۸۰ نسخه به فروش رفت. بعد از آن نیز کتاب ۱۹۸۴ جورج اورول قرار دارد که حدود ۳۰ هزار نسخه به فروش رسید. نگاهی به ۵ کتاب پرفروش دیجی‌کالا در این دوره خبر از محبوبیت کتاب‌های روانشناسی موفقیت در این مدت می‌دهد. در میان همه کتاب‌های دیجی‌کالا نیز، ۱۹۸۴ بیشترین تعداد نظرات کاربران دریافت کرده است.

در بیش از ۳۵۰۰ سفارش، «کتاب تختخوابت را مرتب کن » و «خودت را به فنا نده » همزمان خریده شدند

داده‌های دیجی‌کالا از محبوب‌ترین کتاب برای هر گروه سنی نیز جالب به نظر می‌آید. افراد زیر ۲۵ سال بیش از هر کتابی «ای کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می‌دانستم» را دوست دارند. ۲۵ تا ۳۴ ساله‌ها نیز رمان محبوب «جز از کل» را خواندنی‌تر از بقیه کتاب‌ها دیده‌اند. ۳۵ تا ۴۴ ساله‌ها نیز مجموعه کتاب‌های «فسقلی‌ها» را بیشتر از بقیه کتاب‌ها خریده‌اند و افراد بالای ۴۵ سال نیز کتاب «عم جزء، خلاصه‌ای از آموزش قرآن» را بیشتر از هر کتابی خریده‌اند.

مردم به کتاب‌های چاپی وفادارند

دیجی‌کالا، تابستان امسال با ارسال پیامک به ۱۰۰ هزار نفر از مشتریان خود که حداقل یک کتاب از این پلتفرم خریده بودند، از ۴ هزار ۴۵۲ نفر نظرسنجی‌ای در مورد وضعیت کتابخوانی و عادات کتابخوان‌ها در کشور انجام داد که حاوی نکات جالبی است. بر این اساس ۸۵ درصد مردم هنوز هم مطالعه کتاب‌های چاپی را به کتاب‌های آنلاین و صوتی ترجیح می‌دهند و دهه هفتادی‌ها و هشتادی‌ها بیشتر از بقیه به کتاب‌های چاپی وفادار مانده‌اند.

بنابر داده‌های این پیمایش، ۵۲ درصد این افراد حداقل ۳ ساعت در هفته مطالعه غیردرسی انجام می‌دهند. ۵۶ درصد از مردان و ۴۸ درصد از زنان اهل مطالعه کتاب‌های غیردرسی هستند. همچنین ۴۳ درصد مردم ساعت‌های منتهی به خوابیدن خود را برای مطالعه کتاب‌های غیر درسی انتخاب می‌کنند. ۹ درصد از زنان در این نظرسنجی اعلام کرده‌اند کتاب‌ها را نیمه‌تمام رها می‌کنند در حالی که این رقم در میان مردان ۱۲ درصد است.

روانشناسی، شعر و ادبیات و توسعه‌های مهارت‌های فردی نیز سه موضوعی هستند که بیشترین محبوبیت را در میان مردم دارند.

گزارش کامل دیجی‌کالا و کتاب ۱۴۰۰

https://pvst.ir/ba0
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو