skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گفت‌وگو با مدیر طرح جامع مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور

3 میلیون مؤدی در مارپیچ تکرار شونده

۲۵ شهریور ۱۳۹۴

زمان مطالعه : ۱۵ دقیقه

شماره ۱۰

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ مهر ۱۳۹۸

اولین برف زمستانی، در اولین صبح روز سال نو میلادی باریدن گرفته و ما در خیابان خرمشهر روبه‌روی مردی نشسته‌ایم که کلیددار یکی از بزرگ‌ترین و حساس‌ترین طرح‌های دولت چه در دوره اصلاحات، چه در دوره مهروزی و چه در دوره اعتدال است؛ طرح جامع مالیاتی که سبقه تاریخی‌اش حتی به پیش از زمان انقلاب ایران می‌رسد، به گفته مدیرش حالا در نقطه‌ای ایستاده که از اوایل سال آینده به‌صورت سراسری در سطح کشور پیاده‌سازی می‌شود. با اجرای طرح جامع مالیاتی، بسیاری به این امید چشم دوخته‌اند که روزی، ایران بتواند به جای بستن بودجه‌اش با پول نفت، مشابه بسیاری از کشورهای مدرن، بودجه‌اش را با مالیات ببندد. در گفت وگو با نادر آریا، همگام قدم‌هایی می‌شویم که این پروژه ملی برداشته است.

طرح جامع مالیاتی هم‌اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ کدام مراحل کامل شده و به کدام نقطه رسیده ‌است؟ طبیعتا مثل هر فرآیند دیگری که در کشور به اجرا درمی‌آید، طرح جامع مالیاتی و نظام نوین مالیاتی بر مبنای قوانین و مقررات شکل می‌گیرد؛ گرچه طرح جامع مالیاتی، پیشنهادهایی را برای اصلاح قوانین و مقررات داشته که در چارچوب اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است و منتظر بررسی و تصویب آنها هستیم. اما در قلب طرح جامع مالیاتی، سامانه نرم‌افزاری یکپارچه و متمرکزی قرار دارد که روی یک زیرساخت فعالیت می‌کند. این زیرساخت متشکل از مراکز داده، شبکه سراسری و شبکه‌های محلی ساختمان‌ها، سخت‌افزار و تجهیزات و فضاهای کاری مناسب اجرای طرح جامع مالیاتی است. خوشبختانه، سال گذشته تجهیزات مرکز داده اصلی و مرکز داده پشتیبان سازمان امور مالیاتی کشور به ‌طور کامل وارد کشور شد. عملیات ساخت مرکز داده اصلی، تکمیل شده و در حال بهره‌برداری است. مرکز داده پشتیبان‌مان هم در حال ساخت است، با این حال یک مرکز داده پشتیبان موقت در نظر گرفتیم تا زمانی ‌که مرکز داده پشتیبان اصلی آماده شود. شبکه سراسری‌تان در چه وضعیتی قرار دارد؟ سازمان امور مالیاتی کشور در تمام 31 استان، دفاتر و ساختمان‌های متعددی دارد که در مجموع 615 نقطه می‌شود؛ از یک واحد کوچک گرفته تا چند ساختمان در یک محوطه. شبکه سراسری سازمان امور مالیاتی در این 615 نقطه به‌ طور کامل راه‌اندازی شده ‌است. پهنای باند ارتباطی‌مان از 64 مگابیت گرفته تا 512 مگابیت بر ثانیه که در واحدهای بسیار کوچک‌مان در شهرستان‌های عمدتا دورافتاده کار می‌کنند، تامین شده است. شبکه اختصاصی است؟ شبکه اختصاصی است اما کابل‌کشی اختصاصی نداریم ، از زیرساخت شرکت مخابرات ایران برای خطوط اصلی‌اش استفاده شده است. گرچه بحث خطوط پشتیبان هم برای این شبکه مطرح است و روی آن کار می‌کنیم. سخت‌افزار در حد وضع...

شما وارد سایت نشده‌اید. برای خواندن ادامه مطلب و ۵ مطلب دیگر از ماهنامه پیوست به صورت رایگان باید عضو سایت شوید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۱۰ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱۰ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/1oj

یک دیدگاه

  1. بنظرتون این مصحبه یک تاریخ کم ندارد؟؟.بهر حال اوایل سال اخر سال و… ک ذکر شد در مصاحبه مربوط به چه سالی است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو