skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

انتقاد نسبت به تاثیرات روانی شبکه اجتماعی و به ویژه اینستاگرام بر نوجوانان بیشتر شده است

۸ ایالت آمریکا در اقدامی مشترک تاثیرات اینستاگرام بر کودکان را بررسی می‌کنند

۳۰ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

دادستان‌های ایالتی از هردو حزب راست و چپ آمریکا در یک اقدام مشترک اعلام کردند که در حال بررسی نحوه جذب و تاثیر اینستاگرام بر افراد جوان هستند، موضوعی که بار دیگر فشار بر شرکت متا را درمورد تاثیرات احتمالی پلتفرم‌های این شرکت بر کاربران افزایش می‌دهد.

به گزارش پیوست این اقدام که با شرکت هشت ایالت از جمله ماساچوست و نبراسکا آغاز شده روی «تکنیک‌های مورد استفاده متا برای افزایش دفعات و طول مشارکت کاربران جوان و آسیب‌های ناشی از این مشارکت طولانی» تمرکز دارد.

دادستان‌ها می‌گویند که موضوع نقض قوانین محافظت از مصرف‌کننده و به خطر انداختن عموم را از سوی شرکت متا بررسی می‌کنند.

داگ پترسون، دادستان جمهوری‌خواه نبراسکا، می‌گوید: «وقتی پلتفرم‌های شبکه اجتماعی کودکان ما را یک کالا برای دستکاری و رسیدن به مشارکت و استخراج داده بیشتر می‌دانند، دادستان‌ها باید از اختیاراتی که براساس قوانین محافظت از مصرف کننده دارند برای بررسی ابعاد آن استفاده کنند.»

دیگر دادستان‌های دخیل در این اقدام عبارتند از دادستان‌های کالیفرنیا، فلوریدا، کنتاکی، نیوجرسی، تنسی و ورمونت. لیست کامل ایالاتی که به این اقدام ملحق می‌شوند هنوز علنی نشده اما سخنگوی ماساچوست می‌گوید این اقدام گسترده و سراسری است.

یکی از سخنگویان متا می‌گوید که این بررسی بر اساس برداشت‌های اشتباهی پایه گذاری شده که دیگر شبکه‌های اجتماعی را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این بررسی پس از تداوم انتقادات درمورد تاثیرات شبکه اجتماعی و به ویژه اینستاگرام بر نوجوانان آغاز شده است. روزنامه وال‌استریت ماه سپتامبر گزارش داد که تحقیقات داخلی اینستاگرام مشخص کرده این محصول می‌تواند به «مقایسه نادرست اجتماعی» در طیف وسیعی از کاربران به ویژه خانم‌های جوان منتهی شود. این تحقیق تصریح می‌کند که طراحی متمرکز بر تصاویر و ظاهر اینستاگرام به شدت زیان آور است.

این موضوع به زبان واضح در این تحقیق بیان شده است. یک مطلب داخلی از سال ۲۰۱۹ که خلاصه‌ای از تحقیق درمرود کودکانی است که این مشکلات را تجربه می‌کنند می‌گوید: «ما مشکلات تصویر بدن را برای یک نفر از هر سه دختر نوجوان تشدید می‌کنیم.»

آدام مازری، رئیس اینستاگرام، در مصاحبه‌ای در زمان انتشار مقاله روزنامه وال‌استریت این یافته‌ها را تایید و گفت از نگاه شرکت رفع این مشکلات بسیار دشوار است. با این حال او با دفاع از محصولات شرکت گفت که شبکه اجتماعی یکی از ویژگی‌های زندگی مدرن است و بیشتر از آسیب برای جامعه مفید است.

این شرکت گزارش روزنامه وال‌استریت را متمرکز برروی مشکلات خواند و گفت که این تحقیق در واقع نشان می‌دهد اینستاگرام به برخی دختران نوجوان کمک کرده تا با مشکلات جدی دیگری مبارزه کنند.

اینستاگرام در اواخر سپتامبر پس از اظهار نگرانی قانون‌گذار و دیگران اعلام کرد برنامه‌های خود برای انتشار یک نسخه خاص کودکان را متوقف می‌کند. اینستاگرام هم همانند دیگر پلتفرم‌های شبکه اجتماعی استفاده را برای کودکان زیر ۱۳ سال ممنوع کرده اما به گفته این شرکت بسیاری از کودکان با اطلاعات جعلی وارد این شبکه اجتماعی می‌شوند.

این شرکت در بیانیه روز پنجشنبه خود اعلام کرد بسیاری از مشکلاتی که دادستان‌ها به دنبال بررسی آن هستند را رفع کرده است.

این بیانیه آمده است: «ما در مبارزه با زورگویی و پشتیبانی از کسانی که فکر خودکشی، آسیب به خود و اختلال تغذیه دارند پیشتاز صنعت هستیم. ما همچنان مشغول ساخت قابلیت‌های جدیدی هستیم که به مبارزه با مقایسه‌های منفی اجتماعی یا مشکلات تصویر بدن کمک می‌کنند، از جمله یک قابلیت «استراحت کن» یا «Take a Break» و راهکارهایی برای هدایت افراد به سمت محتوای جدید درصورتی که بیش از حد روی یک موضوع تمرکز کرده باشند.»

مکاشفه درمورد تحقیقات داخلی با جلسه و شهادت فرنسس هاوگن، کارمند سابق فیس‌بوک که یک سری مستندات داخلی را جمع‌آوری کرده بود و اولین بار روزنامه وال استریت آنها را بررسی کرد ادامه پیدا کرد. یک سری مقالات نشان داد محققان فیس‌بوک چندین راه آسیب پلتفرم‌ها بر کاربران را شناسایی کرده‌ و شرکت هنوز قادر به رفع این مشکلات نبوده است.

قانون‌گذاران نیز در همین راستا برای قانون‌گذاری بیشتر تلاش می‌کنند. سناتور مارشا بلکبرن می‌گوید: «من با قدرت روی سیاست‌هایی کار می‌کنم که حریم خصوصی و امنیت آنلاین کودکان را محافظت می‌کند. همکارانم و من به بحث‌های مهم و پیشبرد میان حزبی ادامه می‌دهیم.»

یکی از سخنگویان سناتور ریچارد بلومنتال،می‌‌گوید که بلومنتال از تلاش‌های فعلی از جمله قانونی KIDS یا کودکان که قرار است ابزارهای بیشتری را برای محافظت از کودکان در اختیار والدین بگذارد حمایت می‌کند.

حوزه قضایی کارل راسین، دادستان کل کلمبیا هم به صورت مستقل در حال بررسی آسیب‌های احتمالی اینستاگرام بر کودکان است.

مستندات منتشر شده به بحث‌های داخلی درمورد تاثیر احتمالی بر سلامت ذهن کاربران جوان و مبارزه شرکت با اپلیکیشن‌های شبکه اجتماعی رقیب برای دستیابی به این مشتریان مهم تلاش می‌کند. متا که در رقابت سنگین با اسنپ‌چت و تیک‌تاک است و این رقابت بیشتر از طریق اپلیکیشن اینستاگرام که برای جوانان جذاب‌تر است انجام می‌گیرد به دنبال ساخت محصولاتی است که می تواند کودکان را پیش از دوران نوجوانی به پلتفرم اصلی اینستاگرام و در نهایت فیس‌بوک سوق دهد. محققان بازاریابی در یکی از مستنداتی که اینستاگرام در حال بررسی آن است اعلام کرده‌اند که برداران و خواهران بزرگتر، کودکان را از اشتراک‌گذاری در این پتلفرم دلسرد می‌کنند.

بررسی اخیر اولین باری نیست که ایالت‌ها به آسیب احتمالی فیس‌بوک و اینستاگرام بر کاربران جوان توجه کرده‌اند. پس از انتشار خبر برنامه‌های اینستاگرام برای ساخت یک نسخه کودکان در اوایل سال جاری، ماورا هیلی، دادستان کل ماساچوست و ۴۳ ایالت و منطقه دیگر در آمریکا طی نامه‌ای از فیس‌بوک خواستند برنامه‌های خود را متوقف کند و مدعی شدند که اینستاگرام نه تنها مشکلات سلامت ذهن، بلکه مساله زورگویی و استفاده زورگویان از این شبکه اجتماعی را حل نکرده است.

آقای مازری علنا ادعای دادستانی در آن زمان را رد و اعلام کرد قانون‌گذاران این موضوع را پوشش داده‌اند.

او در مصاحبه‌ای با انتشارات تکنولوژی The information، گفت: «مسئولیت دادستان‌ها اول از همه اجرای قانون است نه نوشتن آن.» او افزود: «دولت برای کمک می‌تواند کارهایی انجام دهد که از نوشتن نامه مفیدتر است.»

به گفته افراد آشنا با موضوعات، اظهارنظر مازری دادستان را متقاعد کرد که این شرکت بدون برخورد با مشکل جدی قرار نیست مشکلات موجود را رفع کند.

دادستان‌ها در بیانیه خود مبنی بر آغاز بررسی اعلام کردند که هدف بررسی نه تنها خطرات احتمالی بر کاربران جوان بلکه نحوه بازاریابی اینستاگرام و قابلیت‌هایی است که برای تحریک یا افزایش زمان استفاده کاربران از شبکه اجتماعی طراحی شده است.

خانم هیلی که یک دموکرات است می‌گوید: «فیس‌بوک که حالا متا نام گرفته نتوانسته افراد جوان پلتفرم‌هایش را محافظت کند و در عوض تصمیم به نادیده گرفتن یا در برخی موارد تمرکز بیشتر بر دستکاری‌هایی گرفته که تهدید جدی برای سلامت فیزیکی و ذهنی محسوب می‌شود و از کودکان برای رسیدن به سود بهره‌برداری می‌کند.» او در تایید حرف خود به یافته‌های بررسی اینستاگرام و یافته‌های مربوط به مشکلات نوجوانان در استفاده از این اپلیکیشن و آسیب های ذهنی و حتی افکار نادرست آسیب رساندن به خود اشاره کرد.

منبع: WSJ

https://pvst.ir/b87

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو