skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ارزشمندترین شرکت جهان بخش بلاک‌چین خود را توسعه می‌دهد

حرکت مایکروسافت به سمت web 3.0 و متاورس

۱۸ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۳ آذر ۱۴۰۰

رئیس استراتژی و تحول، بلاک‌چین و زنجیره عرضه سخت‌افزار ابری مایکروسافت، یورک رودز، اعلام کرد این غول تکنولوژی آمریکایی تیم بلاک‌چین خود را گسترش می‌دهد. مایکروسافت که چندی پیش با عبور از اپل به ارزشمندترین شرکت جهان تبدیل شد هم از جمله شرکت‌هایی است که توجه خود را به حوزه تجاری متاورس معطوف کرده و از سویی به دنبال پررنگ‌تر کردن نقش خود در حوزه بلاک‌چین است. یورک رودز در حساب توییتری خود از نامزد‌های احتمالی و تمام عاشقان این حوزه درخواست همکاری کرده است.

به گزارش پیوست، رئیس بخش بلاک‌چین مایکروسافت در این پست از تشکیل تیم جدیدی در این شرکت نرم‌افزاری خبر داد. رودز افزود: «۶ سال در زمینه بلاکچین فعالیت داشته و هیچوقت به اندازه الان دید مثبتی به این مسیر نداشته است.»

رودز با شرکت در مراسم نوآوری مالی بلومبرگ مدعی شد که این غول تکنولوژی به دقت صنعت بلاک‌چین و کریپتو را زیر نظر داشته و علاقه خاصی به دارایی‌های دیجیتالی، امورمالی نامتمرکز و توکن‌های غیرمثلی یا دارایی‌های غیرهمتا (NFTها) دارد.

امور مالی نامتمرکز و دارایی‌های غیرهمتا از جمله پرطرفدارترین حوزه‌های جهان کریپتو محسوب می‌شوند. توکن‌های غیرمثلی به ویژه از سوی شرکت‌های مهم از جمله مایکروسافت، ویزا، EA و Ubisoft مورد توجه قرار گرفته‌اند و هرکدام این شرکت‌ها از پتانسیل بالایی برای تغییر امور مالی در بسیاری از حوزه‌ها برخوردارند.

رودز پیشنهادات شغلی خود را منتشر کرد و از نامزد‌های احتمالی خواست که به تیم بلاک‌چین این شرکت ملحق شوند. براساس یک پیشنهاد شغلی فعال در وب‌سایت مایکروسافت، این شرکت به دنبال یک مهندس ارشد توسعه نرم‌افزار است.

نامزد‌های این پست برای پیوستن به تیم باید در زمینه زنجیره عرضه و بلاک‌چین تجربه داشته باشند. این تیم در حال فعالیت روی یک طرح جهانی برای «ساخت بزرگترین زنجیره عرضه جهان» است، اعضای این طرح با همکاران خود در مایکروسافت و مصرف‌کنندگان برای «استقرار خدمات بلاک‌چین در مقیاس شرکتی و یکپارچه‌سازی سیستم» تلاش می‌کنند.

گامی فراتر از بلاک‌چین و حرکت به سمت متاورس

بلومبرگ یک هفته پیش خبری را درمورد تلاش‌های مایکروسافت برای یک متاورس تجاری منتشر کرد. مایکروسافت به دنبال یک جهان مجازی است که حتی پاورپوینت و اکسل را هم در خود جای می‌دهد.

این شرکت در تلاش است با استفاده از محصولات مهم نرم‌افزاری یک نسخه شرکتی و حرفه‌ای‌تر از متاورس را احداث کند.

اولین طرح این شرکت که شامل یک نسخه از نرم‌افزار تیمز و آواتارهای دیجیتالی است در حال حاضر در مرحله آزمایشی به سر می‌برد و در نیمه اول سال ۲۰۲۲ ارائه می‌شود. کاربران می‌توانند فایل‌های آفیس را در این جهان مجازی به اشتراک بگذارند و به قابلیت‌هایی مثل پاورپوینت دسترسی دارند.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت: «حتی با اینکه گاهی اوقات یک سری قابلیت‌ها شبیه به فیلم‌های علمی تخیلی هستند، این پاندمی باعث شد جریان اصلی مردم با کاربرد تجاری خو بگیرند.» نادلا به شخصه از این تکنولوژی برای بازدید از یک بیمارستان انگلستان، یک کارخانه تولید تویوتا و حتی ایستگاه بین‌المللی فضا استفاده کرده است.

قابلیت جدید نرم‌افزار تیمز که در کنفرانس ایگنایت این شرکت از آن پرده‌برداری شد به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد فضاهای گسترده‌ای را برای ملاقات و جلسات شرکتی راه‌اندازی کنند. این تکنولوژی از نرم‌افزاری به نام مش استفاده می‌کند. نرم‌افزار مش امکان تجربه واقعیت مجازی و افزوده را با چندین عین از جمله هولولنز مایکروسافت فراهم می‌کند. مشتریانی که دستگاهی برای تجربه تصاویر سه بعدی ندارند، محتوا و آواتارها را به صورت دو بعدی مشاهده می‌کنند.

متاورسی که در حال حاضر آن صحبت می‌شود با تصور عموم از متاورس فاصله زیادی دارد. اما به گفته نادلا در حال حاضر امکان استفاده تجاری فراهم شده است.

اسنچر، شرکتی که در زمینه تحقیقات و مشاوره فعالیت دارد، برای مدیریت کارمندان جدید در دوران پاندمی با استفاده از نرم‌افزار مایکروسافت یک «دوقلوی دیجیتالی» از دفاتر مرکزی خود ساخته است. به گفته جارد اسپاتارو، نماینده ارشد مایکروسافت، این شرکت مشاوره در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار کارمند دارد و ۱۰۰ رخداد این چنین را اجرا کرده است.

شرکت Anheuser-Busch InBev نسخه‌ای از فرایند‌های آمیختن و زنجیره عرضه خود را به صورت مجازی تهیه کرده و این فعالیت‌ها را با تاسیسات واقعی خود همسان سازی کرده است. با استفاده از این سیستم افراد می‌توانند تغییر شرایط را مشاهده کنند و اپراتوها هم نحوه بسته‌بندی و انجام کار را زیر نظر دارند. مایکروسافت قصد دارد نرم‌افزارهای ابری بیشتری به فروش برساند و امکان چنین فعالیت‌هایی را برای خرده فروشان و تولیدکنندگان فراهم کند.

اسپاتارو می‌گوید: «برای مثال شما می‌توانید یک فروشگاه Best Buy را در متاورس تجربه کنید» و دستگاه‌ها و صفحه نمایش‌ها را بررسی کنید. طبق گفته او «امروزه وقتی از یک وبسایت صحبت می‌کنیم، این وب‌سایت ارتباط چندانی با بعد فیزیکی این تجربه ندارد.»

مایکروسافت در همین راستا محصولی به نام Dynamics 365 Connected Spaces را ارائه کرد. این محصول به کاربران اجازه می‌دهد در فضای فروشگاه و کارخانه‌ای حرکت کنند و با هم ارتباط برقرار کنند.

به گفته نادلا، با اینکه مایکروسافت در راستای اپلیکیشن‌های شرکتی در متاورس تلاش می‌کند. اما پلتفرم بازی Xbox مطمئنا جایگاه مهمی در آینده متاورسی مایکروسافت دارد.

به گفته او «مطمئنا باید انتظار داشته باشید که ما در زمینه بازی هم کارهایی انجام دهیم. برای مثال بازی هالو یک متاورس است. ماینکرافت یک متاورس است و Flight Sim هم متاورس دیگری است. این بازی‌ها امروز دو بعدی هستند اما سوال اینجاست که آیا می‌توان آنها را به یک جهان کاملا سه بعدی برد و برنامه ما تحقق همین موضوع است.»

اپلیکیشن‌های متاورس مایکروسافت با عینک‌های Oculus ساخته متا یا همان فیسبوک سابق هم هم‌خوانی دارند. اما مشخص نیست که آیا متاورسی که هرکدام از این شرکت‌ها به صورت جداگانه دنبال می‌کنند امکان اتصال را خواهد داشت. برای مثال اگر نادلا و زاکربرگ بخواهند در متاورس با هم ملاقات کنند از تیمز استفاده می‌کنند یا Horizon Workroom از شرکت متا؟

به گفته نادلا، مایکروسافت روی اپلیکیشن‌های کاربردی متا که کاربرد مشخصی دارند تمرکز کرده است و حاصلش از نگاه برخی منتقدان عجیب و غریب است.

نادلا می‌گوید: «اینکه از راه دور بخش کوئید را ملاقات کنید و یک پزشک بتواند به همیاران خود کمک کند یا در دوران بحران کرونا و زمانی که خط تولید نیاز به تعمیر دارد یک مهندس بتواند از راه دور در خط تولید حضور پیدا کند چیز عجیبی نیست.»

منبع: Bloomberg، Bitcoinist

https://pvst.ir/b4y

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو