skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درباره رده‌بندی سنی بازی‌ها:

۷۸ درصد از گیمر‌های ایرانی به رده‌بندی سنی اهمیت می‌دهند

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۱۰ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بازی‌نگاشت جدید بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد از میان ۳۲ میلیون بازیکن ایرانی ۷۸ درصد موضوع رده‌بندی سنی بازی‌ها برایشان اهمیت دارد و به آن توجه می‌کنند.

به گزارش پیوست،بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای هر دوسال یک‌بار پیمایش‌هایی در زمینه مصرف بازی‌های دیجیتال تهیه می‌کند و  بازی‌نگاشت جدید بنیاد با موضوع «توجه به رده‌بندی سنی بازی‌ها» از آخرین پیمایش مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال استخراج شده است. براساس این بازی‌نگاشت، از میان ۳۲ میلیون بازیکن ایرانی ۷۸ درصد موضوع رده‌بندی سنی بازی‌ها برایشان اهمیت دارد و در انتخاب بازی به آن توجه دارند. در این میان، ۲۵ درصد از بازیکنان توجه خیلی زیادی به مسئله رده‌بندی دارند.

میزان توجه به رده‌بندی سنی در میان بازیکنان

آمار این گزارش نشان می‌دهد که رده‌بندی سنی بازی میان گروه‌های سنی مختلف نیز متغیر است. یعنی در ۲ گروه سنی کودکان به دلیل مداخله والدین با ۳۵ درصد و میان‌سالان با ۳۰ درصد، بیشترین میزان توجه زیاد به این موضوع در میان بازیکنان دیده می‌شود.

میزان توجه به رده‌بندی سنی در گروه‌های مختلف

در این بازی‌نگاشت میزان توجه به رده‌بندی سنی با سه معیار «توجه زیاد»، «تا حدودی توجه» و «توجهی ندارند» سنجیده شده است. براین اساس میزان توجه به رده‌بندی سنی در زنان با ۳۰ درصد توجه زیادی نسبت به مردان با ۲۳ درصد به رده بندی سنی دارند.از منظر جغرافیایی هم بازیکنان در شهر با ۲۶ درصد بیشتر از بازیکنان در روستا به رده‌بندی سنی بازی‌ها توجه می‌کنند.

میزان توجه به رده‌بندی سنی از نظر مردان و زنان و مناطق جغرافیایی

بازی‌نگاشت در بخش دیگری از این گزارش میزان توجه به رده‌بندی سنی براساس وضع تاهل مورد بررسی قرار گرفته است که طبق آمار و ارقام به دست آمده افراد متاهل دارای فرزند با ۳۱ درصد بیشترین توجه را به رده‌بندی سنی بازی‌ها می‌کنند در مقابل مجردان با ۲۱ درصد کمترین توجه را دارند.

میزان توجه به رده بندی سنی براساس وضع تاهل

حتی در میان بازیکنان هر پلتفرم هم توجه به رده‌بندی سنی متفاوت است. آنطور که جدول زیر نشان می‌دهد بازیکنانی که از پلتفرم موبایل برای بازی استفاده می‌کنند نسبت به بازیکنان پلتفرم‌های رایانه و کنسول توجه بیشتری به رده‌بندی سنی دارند.

میزان توجه به رده‌بندی سنی در میان بازیکنان هر پلتفرم

خریداران بازی‌ها هم در هنگام خرید به رده‌بندی سنی توجه می‌کنند که براساس جدول زیر ۲۵ درصد توجه زیادی به رده‌بندی دارند و ۵۰ درصد تا حدودی به این رده‌بندی توجه می‌کنند.

میزان توجه به رده‌بندی سنی از بین خریداران

 

بازی‌های محبوب و توجه به رده‌بندی سنی

بازی‌نگاشت همچنین در بخشی از گزارش خود به بازی‌ها و ژانرهای محبوب و بازیکنانی که به رده‌بندی سنی «توجه دارند»، «توجهی ندارند» و «تا حدودی توجه دارند»، پرداخته است. در بخش ژانرهای محبوب بازی، ژانرهای ورزشی،استراتژی و معمایی در میان هر سه گروه محبوب هستند.

ژانرهای محبوب در میان بازیکنان

بازی‌های call of duty، آمیرزا fifa، clash of clansو PES از جمله بازی‌های محبوب میان بازیکنانی است که به رده‌بندی سنی توجه زیادی دارند.

بازی‌های محبوب بازیکنان

در میان بازیکنانی که تا حدودی به رده‌بندی سنی توجه دارند، بازی‌های clash royal، call of duty، FIFA، CLASH OF CLANS و  PES،بازی‌های محبوبی هستند.

پنج بازی PUBG، FIFA، CALL OF DUTY، CLASH OF CLANS و PES هم بین بازیکنانی که کلا توجهی به رده‌بندی سنی ندارند، محبوب هستند.

متن کامل بازی‌نگاشت بنیاد ملی بازی‌های رایا‌نه‌ای را در لینک زیر بخوانید:

بازی‌نگاشت توجه به رده‌بندی سنی بازی‌های دیجیتال ۹۸

https://pvst.ir/b6b
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو