skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فایرفاکس به کنترل حریم خصوصی جهانی (GPC) متعهد می‌شود

۹ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

موزیلا فایرفاکس جدیدترین مرورگری است که به تازگی به فکر کنترل حریم خصوصی جهانی (Global Privacy Control) افتاده است. مفهوم GPC که از قانون محافظت از مصرف کننده کالیفرنیا (CCPA) و مقررات محافظت از داده جهانی (GDPR) در اتحادیه اروپا گرفته شده وب‌سایت‌ها را ملزم می‌کند تا فروش یا اشتراک‌گذاری داده‌های خصوصی را در صورت در خواست کاربر متوقف کنند. موزیلا می‌گوید طرح اولیه کنترل حریم خصوصی جهانی به صورت آزمایشی آزمایشی در Firfox Nightly قابل دسترسی است.

به گزارش پیوست، سخنگوی موزیلا می‌گوید از توجهی که در کالیفرنیا و کالورادو به GPC شده هیجان زده است و از سایت‌ها انتظار دارد که به این موضوع احترام بگذارند. موزیلا قصد کسب تجربه در این حوزه را دارد.

موزیلا در مصاحبه با ZDNet اعلام کرد: «بسیاری از وب‌سایت‌ها بنرهای پذیرش کوکی به کاربران ارائه می‌دهند که کاربر از طریق آن می‌تواند از ردیابی رها شود و داده‌هایش به صورت سایت به سایت به فروش برسد. موزیلا یکی از اولین حامیان CCPA و CPRA در سال ۲۰۲۰ بود. ما به یکی از اعضای بنیان‌گذار کنترل حریم خصوصی جهانی تبدیل شدیم. ما از آنجایی این مفهوم را با آغوش باز پذیرفتیم که کنترل مردم را روی داده‌های آنلاین افزایش می‌دهد و بواسطه آن می‌توان از حقوق حریم خصوصی آنها محافظت کرد.»

کاربران برای روشن کردن کنترل حریم خصوصی در Firefox Nightly می‌توانند در نوار URL عبارت about:config را تایپ کنند یا در بخش جستجو عبارت «globalprivacycontrol» را جستجو کنند. سپس از آنجا این قابلیت را فعال کنند.

با مراجعه به وبسایت https://globalprivacycontrol.org/ مشخص می‌شود که آیا این قابلیت فعال است یا خیر.

مرورگرهای Abine، Brave، Disconnect، DuckDuckGo، OptMeowt و Privacy Badger از جمله مرورگرهایی هستند که این قابلیت را در خدمات خود جای داده‌آند.

براساس گزارشی که واشنگتن پست هفته گذشته منتشر کرد، GPC بخشی از تلاش سازمان هایی مثل بنیاد مرزهای الکترونیکی (Electronic Frontier Foundation) و Consumer Reports است که با هدف محافظت از حریم خصوصی آغاز شده است.

اما متاسفانه کالیفرنیا یکی از تنها ایالت‌هایی است که GPC را پذیرفته و به عنوان روشی برای اجتناب از فروش داده به رسمیت می‌شناسد.

رابرت بونتا، دادستان کالیفرنیا در توضیح CCPA گفت : «براساس قانون، کسب و کار‌های تحت پوشش باید درخواست کاربر برای فروش اطلاعات شخصی را به رسمیت بشناسند.» روشن نیست که آیا مسئولان ورجینیا و کالورادو هم نظر مشابهی در این باره دارند یا خیر.

خاویر بکرا، دادستان سابق کالیفرنیا که در حال حاضر مشاور سازمان خدمات سلامت و انسان آمریکا است می‌گوید: «CCPA کسب و کارها را مجبور می‌کند تا کنترل حریم خصوصی جهانی را به عنوان یک درخواست معتبر از سوی مصرف کننده به رسمیت بشناسند و خروج داده‌های آنها را متوقف کنند. CCPA دری را برای توسعه یک استاندارد فنی مثل GPC باز کرد. این استاندارد در کنار برآورده کردن پیش نیاز‌های قانونی از حریم خصوصی هم محافظت می‌کند.»

منبع: ZDNet

https://pvst.ir/b6e

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو