skip to Main Content
صفحه ویژه هفتمین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ثبت ازدواج الکترونیکی شد

۱۹ مهر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : 2 دقیقه

©سایت یاسا

برای بوکمارک این نوشته

رئیس کانون سردفتران خبر از ثبت‌ الکترونیکی ازدواج داد.

به گزارش پیوست، با فعال شدن ثبت الکترونیکی ازدواج دفاتر سنتی ازدواج حذف خواهد شد و فرایند ۱۰۰ ساله ثبت ازدواج تغییر می‌کند.

ثبت ازدواج از سال ۱۳۱۱ در دفاتر رسمی اجباری شد و از آن زمان تا کنون تمامی ازدواج‌ها و طلاق‌ها در دفاتر رسمی ثبت شده است حال پس از تقریبا ۱۰۰ سال این فرایند تغییر کرده است و این فرایند الکترونیکی شده است.

علی مظفری در گفت‌وگو با صدا و سیما اعلام کرده است که با ثبت الکترونیکی ازدواج، بعد از امضای سند ازدواج، اثر انگشت زوجین در سامانه ثبت می‌شود و سند ازدواج در اختیار زوجین قرار خواهد گرفت.

از زمان اجباری شدن ثبت ازدواج در دفاتر اسناد رسمی، از فروردین ماه ۱۳۱۱ تمامی ازدواج‌ها از سوی دفاتر اسناد رسمی در دفاتر مخصوصی ثبت و ضبط می‌شد و اثر انگشت افراد روی این دفاتر نگهداری می‌شد حال فرایندی ایجاد شده است تا دفاتر ثبت ازدواج حذف و ازدواج افراد در سامانه‌ ثبت ازدواج نگهداری و ضبط شود.

در ۱۳ بهمن ماه ۱۳۰۷ قانون تشکیل دفاتر اسناد رسمی در ۲۰ ماده به تصویب رسیده است و از فروردین ماه ۱۳۰۸ ثبت ازدواج و طلاق از طریق دفاتر اسناد رسمی آغاز شد اما تا زمان ۱۳۱۱ بسیاری از وقایع ازدواج در دفاتر ثبت نمی‌شد و همچنان روی برگه‌های کاغذ از سوی افراد معتمد ثبت می‌شد.

 

برای بوکمارک این نوشته

None
مهرک محمودی؛ قائم‌مقام سردبیر ماهنامه پیوست؛ ۳۵۰ خدمت الکترونیکی
مهرک محمودی؛ قائم‌مقام سردبیر ماهنامه پیوست؛ ۳۵۰ خدمت الکترونیکیمهرک محمودیقائم‌مقام سردبیر

  روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کردم و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شدم و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابراراقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کردم همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کردم و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کردم. اما حال سال‌هاست که پیوست خانه من است اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه من شده‌اند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  Back To Top
  ×Close search
  جستجو