skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

سند الزامات شاد از سوی شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شد

تسهیلات ارزان قیمت بانکی برای تامین سخت‌افزار در اختیار دانش‌آموز و معلمان قرار می‌گیرد

تحریریه پیوست

۱۹ مهر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

شورای عالی فضای مجازی الزامات سامانه‌های الکترونیکی آموزش و پروش و شاد را به عنوان شبکه آموزشی دانش‌آموز ابلاغ کرد و طبق این سند باید تسهیلات ارزان قیمت بانکی به منظور تامین تجهیزات و ابزار دسترسی لازم برای معلمان و دانش‌آموزان کمتر برخوردار در چارچوب طرح‌های مورد تایید مرکز ملی فضای مجازی فراهم شود.

به گزارش پیوست، طبق این سند همچنین باید امکان دسترسی رایگان به سامانه شاد برای معلمان و دانش‌آموزان تا پایان همه‌گیری کرونا فراهم شود و هزینه ترافیک شاد نیز تامین شود.

هر چند در این سند بر رایگان بودن سامانه شاد برای دانش‌آموزان و معلمان تاکید شده است، اما بارها وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده است که دانش‌آموزان از این سامانه می‌توانند به صورت رایگان استفاده کنند و آنان برای استفاده از این بستر نیازی به پرداخت وجهی ندارند.

در اولین جلسه‌ شورای عالی فضای مجازی دولت سیزدهم که به ریاست سید ابراهیم رئیسی برگزار شد موضوع توسعه آموزش مجازی در دستور کار قرار گرفت حال طبق مصوبات آن جلسه سند الزامات سامانه شاد تهیه و ابلاغ شده است.

طبق این سند تامین بودجه مورد نیاز برای تامین هزینه ترافیک شاد بر عهده سازمان برنامه و بودجه گذاشته شده است.

طبق الزامات این سند سازمان برنامه و بودجه باید ردیف مشخصی ذیل بودجه وزارت آموزش و پرورش در قانون بودجه سنواتی کشور تعریف کند تا طبق آن توسعه کمی و کیفی آموزش و پرورش مجازی کشور در دستور کار قرار گیرد و آن بودجه به صورت مستقیم صرف توسعه آموزش مجازی کشور شود.

در سند الزامات سامانه های الکترونیکی آموزش و پرورش از شاد به عنوان زیست‌بوم جدید تعلیم و تربیت رسمی عمومی کشور نام برده شده است که طبق آن باید تمهیدات لازم برای استمرار فعالیت سامانه شاد به عنوان بخشی از آموزش و پرورش مجازی در دوره همه‌گیری کرونا و پسا کرونا در چارچوب محیط صیانت شده مجازی ذیل وزارت آموزش و پرورش کشور در نظر گرفته شود.

همچنین وزیر آموزش و پرورش طبق این سند باید در عرض یک ماه نماینده تام‌الاختیار خود برای راهبری و اعمال حکمرانی در سامانه شاد را انتخاب و معرفی کند.

همچنین در این سند پیش‌بینی شده است به منظور ارائه خدمات با کیفیت آموزشی و پژوهشی مجوز ارائه خدمات ارزش افزوده آموزش و پرورش مجازی برای بخش دولتی و غیردولتی در قبال اخذ هزینه متعارف از کاربران با نظارت وزارت آموزش و پرورش ظرف مدت یک ماه صادر شود. طبق این سند این مجوزها باید با نظارت آموزش و پرورش صادر شود.

توسعه ویژگی‌ها و امکانات مربوط به سیستم مدیریت یادگیری (LMS) و سیستم نظارت و ارزشیابی در سامانه شاد متناسب با نیازمندی‌های مقاطع مختلف تحصیلی از قبیل بهبود برنامه‌های پرورشی و بازی‌وارسازی، برنامه‌های تولید و ویرایش محتوا، برگزاری کلاس‌های مجازی هم‌زمان و دوسویه و چند نفره، تعریف دوره‌های آموزشی و تقویم آموزشی با مشارکت بخش دولتی و غیر دولتی ظرف مدیت سه ماه از دیگر الزامات تعیین شده در این سند است.

همچنین شورای عالی فضای مجازی متولیان شاد را ملزم کرده تا ظرف مدت ۲ ماه از مرکز مدیریت راهبردی افتا تاییدیه امنیت سامانه شاد در زمینه احراز هویت، آزمون‌های نفوذ و پایداری خدمت را بگیرند. از سویی باید امکان ذخیره‌سازی مستمر کلیه محتوای سامانه شاد به عنوان بخشی از آرشیو دیجیتال آموزش رشمی کشور روی سامانه شاد فراهم شود.

از دیگر الزامات تعیین شده در این سند ارائه گزارش فصلی از عملکرد کمیته نظارت و راهبری شاد به شورای عالی فضای مجازی است طبق این سند جلسات کمیته باید در مرکز ملی فضای مجازی با حضور وزیر آموزش و پرورش، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی و همچنین مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران تشکیل شود.

متن کامل سند الزامات شاد مصوب شورای عالی فضای مجازی

None

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو