skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هم‌ بنیان گذار اتریوم: رویکرد السالوادور به بیت‌کوین با ایده‌آل‌های کریپتو مغایرت دارد

۱۸ مهر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ مهر ۱۴۰۰

ویتالیک بیوترین هم‌بنیانگذار اتریوم، در یک پست ردیتی به تندی از طرح رئیس‌جمهوری السالوادور برای استفاده از بیت‌کوین به عنوان پول رسمی انتقاد کرد و نجیب بقیله را به دلیل مجبور کردن کسب‌ و کار‌های محلی به پذیرش بیت‌کوین مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش پیوست، ماجرا از آنجایی شروع شد که یکی از کاربران در سابردیت r/cryptocurrency  این مطلب را پست کرد: «اظهارنظر نامحبوب: جامعه کریپتو نباید از آقای بقیله رئیس جمهور السالوادور تقدیر کند.» ویتالیک بیوترین به این پست پاسخ داد و گفت: «هیچ کجای این نظر نامحبوب نیست. اجباری کردن پذیرش یک رمزارز خاص با ایده‌آل‌های آزادی که باید در فضای کریپتو اهمیت داشته باشد مغایرت دارد.»

بیوترین در ادامه این پست گفت: «این تاکتیک اجبار کردن بیت‌کوین به میلیون‌ها نفر در السالوادور بدون آموزش قبلی قابل قبول نیست و ممکن است خیلی از مردم بی گناه هدف هک یا کلاهبرداری قرار بگیرند. شرم بر تمام کسانی که بجای انتقاد از او تقدیر می‌کنند.»

پذیرش بیت‌کوین به عنوان یک ارز قانونی اولین بار در ماه ژوئن در کنفرانس بیت‌کوین در میامی اعلام شد و باعث شد تا بسیاری از افراد تاثیرگذار بیت‌کوین از او تقدیر کنند.شاید این افراد را بتوان ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین نامید، آنان افراد هستند که معتقدند بیت‌کوین محبوب‌ترین رمزارز جهان است و بیت‌کوین تنها رمزارزی است که در آینده استفاده می‌شود. این در حالی است که همین افراد صحبتی درمورد رویکرد مستبدانه این رئیس جمهور جوان ندارد و به جنبه‌های غیرقابل قبول این طرح اشاره نمی‌کنند. یکی از صاحبان کسب و کار السالوادور به صورت ناشناس در مصاحبه با دیکریپت گفت: «قلبم به درد می آید که جامعه بیت‌کوینی جهان در حال تشویق است، اما اگر واقعا قانون مقررات را خوانده بودند متوجه می‌شدند که این مقررات با هرآنچه بر آن باور دارند مغایرت دارد.»

بیوترین 27 ساله یکی از معروف‌ترین چهره‌های جهان کریپتو است که در سال 2013 طرح اولیه اتریوم را ارائه کرد. این نویسنده و برنامه‌نویس روسی-کانادایی تنها کسی نیست که به تحمیل یک تکنولوژی نامتمرکز بر مالکان کسب و کار اعتراض کرده است.

نیکولاس گری، هم‌بنیانگذار Blockchain.com، در کنفرانس TOKEN2049 در لندن گفت:‌ «به نظرم انتقاد از نحوه اجرای این طرح در السالوادور درست باشد. یکی از اصول اخلاقی اصلی کریپتو این است که پذیرش از ریشه انجام می‌شود و مردم این کار را داوطلبانه انجام می‌دهند.»

بیوترین تنها به همین صحبت‌ها اکتفا نکرد و بعدا در اظهارنظری زیر پست اصلی گفت: « بقیله از زمانی به اجبار روی آورد که فکر می‌کرد بیت‌کوین قیمت پایینی دارد و پذیرش آن در یک کشور به تنهایی می‌تواند او را ثروتمند کند. فرضیه ساده‌تر و احمقانه تر هم این است که از لحاظ سیاسی، چون او هم مثل ما انسان است به دنبال تقدیر و تمجید از کسانی است که در نگاه او قدرتمند هستند. ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین به سادگی از شما تقدیر می‌کنند: تنها کافی است در جایگاه قدرت باشید و چیز خوبی درمورد آنها یا سکه آنها بگویید.»

منبع: Decrypt

https://pvst.ir/b89

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو