skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قطعی فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام احتمالا به دلیل یک خطای فردی است

۱۳ مهر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

فیسبوک و دیگر اپلیکیشن‌های این شرکت یعنی اینستاگرام و واتساپ دیروز چندین ساعت از دسترس خارج شدند. نهایتا طبق برخی گزارش‌ها این خاموشی حدود ساعت یک بامداد سه شنبه به پایان رسید. با اینکه فیسبوک هنوز اطلاعاتی از دلیل قطعی ارائه نکرده است برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد این قطعی به دلیل یک خطای فردی بوده‌است.

آمار ترافیک فیسبوک و زمانی که این شبکه اجتماعی تقریبا از دسترس کل جهان خارج شد

به گزارش پیوست، داگ مادوری، مدیر تحلیل اینترنت در شرکت نظارت بر شبکه کنتیک (Kentik)، به بررسی این مسئله پرداخت است. مادوری می‌گوید که تقریبا 11 و 39 دقیقه ET، شخصی در فیسبوک باعث یک به‌روزرسانی در Border Gateway Protocol این شرکت شد. BGP مکانیزیمی است که ارائه دهندگان اینترنت جهان از طریق آن مشخص می‌کنند کدام ارائه دهنده مسئولیت هدایت ترافیک اینترنت به آدرس‌های اینترنتی را دارد.

به زبان فیس‌بوک دیروز نقشه‌ای که مشخصات آنلاین این شبکه اجتماعی را به کامپیوترهای جهان اطلاع می‌داد از دسترس خارج کرد. درنتیجه وقتی شما Facebook.com را در مرورگر جستجو می‌کنید، مرورگر اطلاعی از مکان Facebook.com ندارد و درنتیجه پیغام خطا را نشان می‌دهد.

خاموشی فیسبوک علاوه بر صفحه عمومی این پلتفرم، ابزارهای داخلی این شرکت را هم از دسترس خارج کرد. درنتیجه حتی کارکنان هم امکان ارتباط با یکدیگر را نداشتند. ایمیل و ابزارهای فیسبوک تماما به صورت داخلی و در همان دامنه‌ اختصاصی شرکت مدیریت می‌شود.

راین مک، خبرنگار نیویورک تایمز در توییتی نوشت:‌ «نه تنها خدمات فیسبوک و اپلیکیشن‌های آن از دسترس عموم خارج شده‌اند، ابزارها و پلتفرم‌های ارتباطی داخلی این شرکت هم از جمله Workplace از کار افتاده‌اند.»

مندوری معتقد است که احتمالا یک نفر در فیسبوک اشتباه کرده است. او می‌گوید: «در یک سال گذشته ما شاهد قطعی‌های زیادی بودیم که یک به‌روزرسانی اشتباه در شبکه جهانی باعث آن شده بود. البته نمی‌توان احتمال هک را نادیده گرفت اما شاید اشتباه داخلی باشد.»

شیرا فرنکل از نیویورک تایمز هم در توییتی به نقل از کارکنان فیسبوک گفت که آنها حتی امکان ورود به ساختمان این شرکت را هم ندارند. کارت‌های کارکنان از کار افتاده است.

جالب اینکه چند شرکت ثبت دامنه هم در زمان قطعی، دامنه Facebook.com را به فروش گذاشتند.

منبع: Krebsonsecurity

 

https://pvst.ir/cx4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو