skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

حکم نهایی دادگاه اپل و اپیک‌گیمز؛ اپل محکوم شد

۲۰ شهریور ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

یک قاضی فدرال آمریکا روز جمعه حکمی علیه فروشگاه اپل صادر کرد و بر اساس آن اپل باید امکان استفاده از دیگر سیستم‌های پرداخت را برای توسعه‌دهندگان فراهم کند. حکم این دادگاه در جواب به پرونده شکایت «اپیک گیمز»، سازنده بازی معروف «فورتنایت»، علیه شرکت اپل صادر شده است.

به گزارش پیوست، با این که دادگاه چنین حکمی صادر کرده اما هنوز هم اپل مجبور نیست امکان استفاده از سیستم پرداخت درون برنامه‌ای را برای اپلیکیشن‌ها فراهم کند. فراهم شدن امکان استفاده از این سیستم از جمله درخواست‌های اپیک گیمز بود و براساس حکم دادگاه، اپل همچنان امکان دریافت 15 تا 30 درصد کمیسیون پرداخت برای سیستم پرداخت درون برنامه‌ای را دارد. اپیک‌گیمز اعلام کرده که به حکم دادگاه اعتراض خواهد کرد.

«تیم سوینی»، مدیرعامل «اپیک گیمز»، در توییتی اعلام کرد که این حکم «پیروزی توسعه‌دهنگان یا مشتریان نیست.»

قاضی «یوان گونزالز راجر» در توضیح حکم خود گفت که براساس این حکم اپل باید مقررات خود را به صورت «سنجیده‌» تغییر دهد. تحلیلگران معتقدند که شدت تغییرات، میزان تاثیر را مشخص می‌کند.

هفته گذشته نیز براساس حکم دیگری اپل مجبور شد تا امکان استفاده از درگاه‌های پرداخت خارجی را برای شرکت‌های استریم ویدیو فراهم کند و حالا حکم این دادگاه این شرایط را برای تمام توسعه‌دهندگان از جمله بازی‌سازانی که بزرگ‌ترین مجرای درآمد اپ‌استور اپل هستند قائل شده است. پرداخت‌های درون برنامه‌ای بخش مهمی از درآمد 53.8 میلیارد دلاری اپل از بخش خدمات را تشکیل می‌دهند.

براساس حکم قاضی، اپل دیگر نمی‌تواند استفاده از دکمه یا کلید‌هایی که به درگاه پرداختی خارج از اپلیکیشن ارجاع می‌دهند و از سیستمی به جز سیستم پرداخت استفاده می‌کنند را منع کند. درنتیجه شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از اطلاعاتی که در زمان ثبت نام از مشتری دریافت می‌کنند روش‌های جایگزین پرداخت را به آنها اطلاع دهند.

در نتیجه این حکم، سهام شرکت اپل عصر جمعه 2.5 درصد سقوط کرده و 63 میلیارد دلار از ارزش این شرکت کسر شد.

البته این قاضی درخواست‌های دیگر اپیک گیمز مانند امکان استفاده از دیگر فروشگاه‌های اپلیکیشن در دستگاه‌های اپل را رد کرد.

اپل در بیانیه‌ای در واکنش به این حکم گفت: «همانطور که دادگاه نشان داد، موفقیت غیرقانونی نیست. اپل در هر زمینه تجاری با رقابت جدی روبه‌رو است و ما باور داریم که مشتریان و توسعه‌دهندگان از آنجایی ما را انتخاب می‌کنند که محصولات و خدمات ما بهترین هستند.»

تیم حقوقی اپل در یک جلسه رسانه‌ای اعلام کرد که براساس باور‌ آنها حکم دادگاه به این معنا نیست که آنها باید امکان استفاده از سیستم‌های پرداخت درون اپلیکیشنی را برای توسعه دهندگان فراهم کنند. مسئولان اپل اعلام کردند که این شرکت هنوز در حال بحث در مورد نحوه تغییراتی است که در این حکم الزام شده و احتمال اعتراض وجود دارد.

قاضی در یک سری مسائل کلیدی از اپل پشتیبانی کرد. اپیک‌گیمز معتقد است که آیفون فقط یک فروشگاه اپلیکیشن است و اپل انحصار آن را در اختیار دارد.

مدیرعامل اپیک گیمز در توییتر گفت: «اپیک برای رقابت منصفانه در روش‌های پرداخت درون برنامه‌ای و فروشگاه اپلیکیشن که میلیون‌ها مشتری دارد، می‌جنگد. ما این جنگ را ادامه می‌دهیم.»

پرونده اپیک زمانی آغاز شد که این شرکت سیستم پرداخت درون برنامه‌ای خودش را در بازی «فورتنایت» ارائه کرد.

چالش‌های بیشتری در راه است

جدال اپل بر سر اپ‌استور به این زودی‌ها به پایان نمی‌رسد. قانون‌گذاران آمریکا و اروپا در حال طراحی قوانینی هستند که مقررات اپ استور را تغییر می‌دهد. سناتور امی کلوبوکار (Amy Klobuchar)، نماینده دموکرات مینه‌سوتا، که طرح اولیه یکی از این قوانین را ارائه کرده می‌گوید که این حکم یک سری از نگرانی‌هایش را پوشش داده اما «به کارهای بیشتری نیاز است.»

او می‌گوید: «ما باید قوانین فدرالی را درمورد عملکرد اپ استور تصویب کنیم تا در عین محافظت از مصرف کننده، رقابت و نوآوری نیز افزایش یابد.»

با اینکه «قاضی گونزالز» اپل را یک شرکت انحصار گرا و مونوپولیست نمی‌داند اما به عقیده او این محاکمه نشان داد که اپل با مقررات «ضد-هدایت» بخش پرداخت خود، قوانین رقابت ایالت کالیفرنیا را نقض کرده است.

قاضی گونزالز راجرز می‌گوید: «این محدودیت‌ها در کنار اولین موارد نقض قوانین ضدانحصار از سوی اپل وجهه غیر رقابتی دارند و رفع این محدودیت‌ها برای کشور مهم است.»

جان نیومن، استاد حقوق دانشگاه میامی می‌گوید که این حکم راه را برای قانون‌گذاران آمریکایی و به چالش کشیدن اپل در دادگاه باز گذاشته است.

هفته گذشته نیز اپل در توافقی با کمیسیون تجارت آزاد ژاپن متعهد شد که قوانین خود را برای اپلیکیشن‌های «نمایشی» مثل نتفلیکس حذف کرده تا این اپلیکیشن‌ها بتوانند برای ساخت حساب، پول مشتریان را به خارج از اپلیکیشن ارجاع دهند. با این حال پرونده اپیک از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا بازی‌ها بخش مهمی از فروش اپل را تشکیل می‌دهند.

اپیک به دلیل ممنوعیت روش‌های پرداخت جداگانه از گوگل نیز شکایت کرده است و سهام الفابت، مالک گوگل که فروشگاه اپلیکیشن گوشی‌های اندرویدی را در اختیار دارد نیز عصر جمعه 1.7 درصد سقوط کرد.

منبع: Reuters

https://pvst.ir/awn

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو