skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تکنولوژی در بخش درمان به جنگ کوئید-19 می‌رود

استارت‌آپ «امیت‌بایو» می‌خواهد کرونا را با نورهای LED درمان کند

۱۶ شهریور ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

استارت‌آپ امیت‌بایو‌ (EmitBio) در حال آزمایش دستگاهی است که به ادعای آنها با فرکانس‌های خاص نوری قادر است کرونای خفیف را درمان کند. بهترین سلاح مبارزه با پاندمی کوئید-19 همچنان واکسن‌ها هستند. اما با افزایش موارد ابتلا در جهان، باید به دنبال راهی برای درمان بود و حتی درمان موارد خفیف هم به کاهش ازدحام بیمارستان‌ها کمک می‌کند.

به گزارش پیوست استارت‌آپ امیت‌بایو در کارولینای شمالی برای مبارزه با پاندمی و درمان کرونا دست به کار شده است. این شرکت دستگاهی ساخته که با نوری LED، همان نوری که در برخی لامپ‌های خانگی وجود دارد، به درمان کرونا کمک می‌‌کند اما به جای طیف مرئی از یک سری فرکانس‌های خاص کمک می‌گیرد. این فرکانس‌های نوری به پشت بینی و گلوی یک بیمار می‌تاباند تا ویروس را کشته و پاسخ ایمنی را تقویت کنند. از این روش می‌توان به عنوان یک درمان خانگی برای علائم خفیف کرونا استفاده کرد.

شاید درمان بیماری آنهم تنها با تابش نور برای شما عجیب باشد اما نیل هانتر، مدیرعامل 59 ساله امیت‌بایو، اصلا شگفت زده نیست. او می‌گوید: «درک این موضوع دشوار است و از نگاه یک شرکت بزرگ دارویی و آزمایشگاه دولتی تقریبا غیرقابل باور است.»

اما هانتر بهتر از هرکسی از پتانسیل تکنولوژی LED با خبر است. او در سال 1987، شرکت Cree، تولید کننده لامپ، نیمه رسانا و چند محصول دیگر، را هم‌بنیان‌گذاری کرد. هانتر قبل از اینکه در سال 2005 از این شرکت خارج شود مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره آن بود. همان سال او شرکت LED Lighting Fixtures را هم‌بنیانگذاری کرد که سه سال بعد به فروش رسید.

هانتر سپس در سال 2015 شرکت نوبایو (KnowBio)، که هدفش ساخت دستگاه‌های درمانی برای چند بیماری خاص بود را هم‌بنیان‌گذاری کرد. این شرکت که تا به امروز به سرمایه 75 میلیون دلاری رسیده برای هر حوزه درمانی یک زیرمجموعه احداث کرده که یکی از آنها امیت‌بایو است. تکنولوژی LED این شرکت درنتیجه تحقیقی روی تحریک سیستم ایمنی با فرکانس‌های مختلف نور LED ساخته شد. با آغاز پاندمی، امیت‌بایو آزمایش خود روی ویروس SARS-CoV-2، ویروس عامل کرونا، را با یک بافت مصنوعی از ریه انسان آغاز کرد.

نتایج اولیه این شرکت امیدوار کننده بود و نشان داد که دستگاه LED در شرایط آزمایشگاهی حجم ویروس را کاهش می‌دهد. این شرکت اعلام کرد که پس از سه روز تابش LED در دو نوبت پنج دقیقه‌ای در هرروز، دستگاه این شرکت 99.99 درصد از ویروس نسخه دلتا را در سلول‌های ریه نابود کرده است. نیت استاسکو، مدیر 41 ساله علوم امیت‌بایو، می‌گوید: «ما توانستیم از همان دستگاهی که برای نسخه‌های پیشین یعنی الفا، بتا و گاما استفاده کرده برای نسخه دلتا هم استفاده کنیم و جواب بگیریم.»

این شرکت آزمایش انسان دستگاه را نیز آغاز کرده است. در یک آزمایش جدید، 31 نفر با علائم خفیف و متوسط کوئید-19 روزانه دوبار و به مدت 5 دقیقه با نور LED که به پشت گلوی بمیار تابانده می‌شد تحت درمان قرار گرفتند. در این مطالعه دوسوکور (مطالعه‌ای که بیمار و آزمایش کننده هیچکدام از عوامل خارج از برنامه اطلاعی ندارند)، یک گروه کنترل شده با یک دستگاه ساختگی درمان شدند و برای بقیه از دستگاه واقعی استفاده شد. نتایج این آزمایش که در ماه فوریه منتشر شد نشان داد که میزان ویروس در بیماران درمان شده به شکل چشمگیری کاهش یافته و علائم این بیماران نسبت به بیمارانی که در گروه کنترل شده قرار داشتند دو و نیم روز زودتر از بین رفت. این شرکت نتایج تحقیق را بررسی همتایان به یک ژورنال ارائه کرد.

استاسکو توضیح داد که به باور آنها این دستگاه به دو طریق به درمان کمک می‌کند. اول اینکه نور LED مستقیما روی ویروس تابانده شده و از تکثیر آن جلوگیری کند. دوم اینکه داده‌های شرکت نشان می‌دهد این فرکانس نور، تولید نیتریک اکسید که در سیستم ایمنی برای اهدافی مثل مبارزه با بیماری عفونی استفاده می‌شود را افزایش می‌دهد. چند تحقیق دیگر نیز استفاده از نیتریک اکسید برای درمان کوئید را بررسی کرده‌اند.

دکتر دیوی اسمیت، رئیس بخش بیماری‌های عفونی و بهداشت عمومی بین‌المللی در دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیگو می‌گوید: «احتمال جواب دادن این مکانیزم وجود دارد و می‌تواند با از بین بردن رد ویروس در سیستم تنفس فوقانی به پاکسازی کمک کند و شاید به همین دلیل است که افراد زود خوب می شوند. من فکر می‌کنم که داده‌های این مطالعه به حدی امیدوار کننده است که می‌توان مطالعات بیشتر را پیگیری کرد.»

البته از نظر او سوال این است که آیا این دستگاه می‌تواند در جاهایی از ریه که امکان تابش نور وجود ندارد هم از پیشرفت بیماری جلوگیری کند یا خیر. به گفته او: «ما به چیزی نیاز داریم که مردم را از بیمارستان و مرگ رها کند و برای این کار باید بیماری سیستم تنفسی تحتانی درمانی شود.»

البته به گفته او می‌توان بازهم از این دستگاه برای کسانی که تازه مبتلا شده‌اند استفاده کرد. وی افزود: «عفونت تقریبا در دستگاه تنفسی فوقای آغز می شود و به همین دلیل شاید دستگاه مفیدی باشد. فکر کنم باید یک مطالعه تشریحی در این باره انجام گیرد.»

استاسکو می‌گوید این استارتاپ در حال حاضر در تلاش است که مجوز استفاده اورژانسی این دستگاه را از سازمان غذا و دارو آمریکا دریافت کند اما برای تاییدیه به ارائه اطلاعات بیشتری نیاز است. به همین منظور این شرکت به تازگی مطالعه دیگری را با 120 بیمار با علائم خفیف کوئید آغاز کرده و امیدوار است این مطالعه نیز به نتایج موفقیت آمیز منتهی شود.

هانتر امیدوار است که دستگاه این شرکت موفقیت آمیز باشد و بتوان از آن برای درمان دیگر بیماری‌ها نیز استفاده کرد.

منبع: Forbes

https://pvst.ir/avv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو