skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بودجه ۴ میلیون پوندی انگلیس برای کشیدن فیبرنوری از طریق لوله‌های آب

۱۹ مرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

دولت انگلستان بودجه‌ای 4 میلیون پوندی را برای کشیدن فیبرنوری از طریق لوله‌های آب اختصاص می‌دهد تا دیگر نیازی به مسیرسازی جدید برای ارائه فیبرنوری به خانه‌های دوردست نباشد. به گزارش گاردین این طرح پیش از این در کشور‌های دیگری از جمله اسپانیا انجام شده است.

به گزارش پیوست، این بودجه به آزمایش نشتی خطوط لوله آب در انگلستان نیز کمک کرده و شرکت‌ها می‌توانند خیلی زود نشتی آب را شناسایی و تعمیر کنند. حدود یک پنجم از آبی که هرروز به سیستم خط لوله آب انگلستان تزریق می‌شود به دلیل نشت خطوط هدر می‌رد با اجرای این طرح امیدوارند با استفاده از سنسور‌هایی، به کاهش هدر رفتن آب در خط لوله کمک کند.

در سال 2020 شرکت آبرسانی سورن ترنت (Severn Trent) انگلستان از آغاز طرح آزمایش نصب کابل‌های فیبر نوری در خطوط لوله خود خبر داد و هدف این طرح را مبارزه با نشت و انفجار خط لوله در شبکه خود اعلام کرد.

این شرکت انگلیسی کابل‌های فیبرنوری را داخل خطوط لوله فعال خود قرار داد. در این طرح آزمایشی از 750 متر کابل فیبرنوری استفاده و با شبیه‌سازی نشت آب، قابلیت شناسایی نشت توسط کابل‌های فیبرنوری بررسی شد.

شرکت‌های انگلیسی روی این طرح و ارائه اینترنت از طریق خطوط لوله آب  از سال‌ها پیش تمرکز داشته‌اند. برای نمونه در سال 2017 شورای شهر آنارکورتس در واشنگتن طرحی را تصویب کرد که براساس آن اجازه ایجاد شبکه فیبرنوری از طریق خطوط لوله آب این شهر به یک شرکت انگلیسی ارائه شد.

به گزارش دولت انگلستان، کار زیرساختی و به ویژه نصب لوله‌های جدید حدود چهار پنجم از هزینه‌های این صنعت برای ساخت شبکه‌ای جدیدی پهن‌باند را به خود اختصاص می‌دهد.

این پروژه قرار است به بخش‌های پرهزینه زیرساختی کمک کند و بخشی از تقویت پهن باند و سیگنال موبایل در مناطق روستایی محسوب می‌شود.

مت وارمن، وزیر زیرساخت دیجیتال انگلستان، می‌گوید: «هزینه ساخت مسیرهای جدید روی زمین بزرگترین مانع شرکت‌های تلکام برای ارائه پهن‌باند بهتر به نواحی دورافتاده است؛ اما زیرپاهای انشان شبکه عظیمی از لوله‌ها وجود دارند که تقریبا به هر ساختمانی در این کشور رسیده است.»

او ادامه داد: «ما از افراد نوآور و خلاق بریتانیا خواستیم تا به ما کمک کنند با این زیرساخت دو هدف را محقق کنیم، نه تنها ارائه آب تازه و پاک، بلکه اتصال سریع دیجیتالی.»

این بودجه پس از آن ارائه شد که دولت انگلستان در ماه ژوئن از محققان خواست، امکان استفاده از میلیون‌ها کیلومتر زیرساخت زیرزمینی برای ارائه پهن‌باند نسل جدید را بررسی کنند.

یک کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های تلکام، ارائه‌دهندگان خدمات آبرسانی و شرکت‌ای مهندسی، این پروژه را برعهده می‌گیرند. شرکت‌های متقاضی باید تا چهار اکتبر درخواست‌های خود را ارائه کرده و اداره بازرسی آب آشامیدنی این پیشنهادها را بررسی و تایید می‌کند.

شرکت‌های برق و گاز، شبکه‌های آب و فاضلاب و گروه‌های تلکام تا ۴ سپتامبر برای ارائه مشاوره درمورد قوانینی که قرار است اشتراک‌گذاری زیرساخت را ساده‌تر کند زمان دارند. کابل‌های پهن‌باند در کشور‌های دیگری از جمله اسپانیا در خطوط لوله آب به کار رفته‌اند و این طرح پروژه ناآشنایی محسوب نمی‌شود.

با اینکه  بیش از ۹۶ درصد از مناطق انگلستان در حال حاضر به پهن‌باند بسیار سریع دسترسی دارند و سرعتی دانلودی حداقل تا ۲۴ مگابیت بر ثانیه را تجربه می‌کنند، تنها ۱۲ درصد از انگلستان به سرعت‌های بسیار بالا و پهن‌باند فیبرنوری کامل دسترسی دارند.

گزارشی که بنیاد سوشال مارکت (Social Market Foundation)، یکی از اندیشکده‌های بزرگ بریتانیا، منتشر کرد نشان می‌دهد که در صورت عدم تغییر روند، طرح دولت برای ارائه پهن‌باند فیبر نوری به تمام خانه‌ها تا سال ۲۰۲۵ با شکست روبرو می‌شود و تنها راه اجتناب از شکست رفع موضوعاتی مثل قیمت گزارشی است و دولت باید برنامه‌هایی منسجم برای خدمات رسانی به شهر‌های دورافتاده و روستا‌ها در نظر بگیرد. این طرح بلند پروازانه یکی از وعده‌های اصلی بوریس جانسون در زمان انتخابات بود.

منبع: Guardian

 

https://pvst.ir/aou

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو