skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بلو اوریجین نمی‌تواند فضانوردان ناسا را به سطح ماه ببرد

۱۱ مرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بلو اوریجین، شرکت موشکی جف بزوس، مدیرعامل پیشین و موسس آمازون را هفته پیش تا مرز فضایی کره زمین برد؛ اما این شرکت فعلا نمی‌تواند فضانوردان ناسا را به سطح ماه ببرد. دفتر پاسخگویی دولت (GAO) روز جمعه اعتراض این شرکت به تصمیم ناسا برای همکاری با اسپیس‌اکس درمورد سفر به ماه را رد کرده و این قرارداد 2.9 میلیارد دلاری به اسپیس‌اکس ایلان ماسک اهدا شده است.

به گزارش پیوست به نقل از رویترز، رقابت بر سر این قرارداد به جدالی بین ایلان ماسک و جف بزوس، بنیان‌گذاران آمازون و تسلا تبدیل شد. بلو اوریجین (Blue Origin) شرکت متعلق به بزوس، یکی از شرکت‌هایی بود که در رقابت با اسپیس‌اکس به دنبال پیروزی برای این قرارداد بود.

بلو اوریجین روز جمعه اعلام معتقد است مشکلاتی اساسی در تصمیم ناسا وجود دارد و GAO به دلیل قدرت محدود نتوانسته این مشکلات را حل کند.

بلو اوریجین اعلام کرد که این شرکت به مشاوره خود برای دو ارائه‌دهنده فعلی ادامه داده و معتقد است که این کار بهترین راه حل است.

ناسا روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «تصمیم GAO به ناسا اجازه می‌دهد تا یک زمان‌بندی را برای اولین کسانی که پس از حدود 50 سال قرار است به ماه بروند مشخص کند.» ناسا افزود که ارسال فضانوردان آمریکایی به ماه از اولویت‌های دولت بایدن است.

اگر GAO اعتراض بلو اوریجین را رد نمی‌کرد، برنامه ناسا برای ماه‌ها عقب می‌افتاد و مجبور به اجرای دوباره این رقابت می‌شد. ناسا در این رقابت به دنبال سیستمی است که بتواند فضانوردان را از مدار به ماه برده و بازگرداند.

زمانی که این رقابت اعلام شد، مسئولان ناسا اعلام کردند که برای تضمین رقابت و اجرا درصورت به مشکل خوردن یکی از شرکت‌ها، به بیش از یک طراحی نیاز دارند.

اما در ماه آوریل ناسا اعلام کرد که تنها یک قرارداد را به اسپیس‌اکس اعطا می‌کند. این شرکت با پول این قرارداد قرار است استارشیپ که یک فضاپیمای قابل استفاده مجدد و بزرگ است را برای این ماموریت بسازد.

مسئولان آژانس فضایی با بودجه محدود مواجه شدند و در سال مالی جاری 850 میلیون دلار به این پروژه اختصاص دادند که این مبلغ یک چهارم مبلغی است که در آخرین سال بودجه خود برای این طرح درخواست کرده بودند.

داینتیکس، شرکت هوافضای آمریکایی و بلو اوریجین به دفتر پاسخگویی دولت برای بررسی دوباره این تصمیمات اعتراض کردند. GAO اعلام کرد که ناسا با اعطای این قرارداد به یک شرکت، هیچ مقرراتی را نقض نکرده و حتی می‌تواند قراردادی را به هیچکدام از شرکت‌ها اعطا نکند.

GAO اعلام کرد که ناسا به خوبی سه پیشنهاد را بررسی کرده و البته موافقت کرد که ناسا یکی از پیش‌نیاز‌ها را به صورت نادرست برای اسپیس‌اکس حذف کرده است، اشتباهی که به اندازه کافی برای انجام دوباره این رقابت کافی نبود.

GAO در این بیانیه گفت: «با وجود این یافته، نتیجه‌گیری شد که معترضان با توجه به این تناقض ناچیز در ارزیابی نمی‌توانند هیچگونه تبعیضی را اثبات کنند.»

قرارداد اعطا شده به اسپیس‌اکس مربوط به اولین سفری است که قرار است در سال 2024 به ماه انجام گیرد و البته بسیاری معتقدند این سفر به این زودی‌ها انجام نمی‌گیرد.

مسئولان ناسا اعلام کرده‌اند که رقابت دیگری برای بلو اوریجین، داینتیکس و هر شرکت دیگری وجود دارد.

بزوس در نامه خود گفت که ناسا می‌تواند رقابت را همین حالا تضمین کند: «رقابت باعث می‌شود که هیچ منبعی از برتری بیش از حدی نسبت به ناسا برخوردار نباشد.»

بزوس دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که در صورت اعطای قرارداد به بلو اوریجین،‌ او تا 2 میلیارد دلار از هزینه‌های ناسا در این قرارداد را پوشش می‌دهد.

مارتین کانول، رئیس کمیته بازرگانی، در تلاش برای انجام دوباره این رقابت، یک قید را به طرح تحقیق و تکنولوژی جدید اضافه کرد و سنای آمریکا با اکثریت آرا در ماه ژوئن این قانون را به تصویب رساند.

برنی سندرز به این موضوع اعتراض و اعلام کرد که چنین قیدی در واقع کمک مستقیم به شرکت بزوس است. اما سناتور‌های قدرتمند کمیته بازرگانی از این طرح حمایت کرده و معتقد بودند که ناسا همواره می‌تواند دو قرارداد را اعطا کند.

اما این قانون از آن زمان در مجلس متوقف شده و با وجود اینکه بایدن هم این قانون را به میز کار خود برد، اما هنوز قانون‌گذاران اقدامی را در رابطه با ناسا به قانون تبدیل نکرده‌اند و سرنوشت این طرح قانونی مشخص نیست.

بزوس و مسئولین بلو اوریجین می‌گویند که ناسا هنوز هم می‌تواند قراردادهای دیگری را اعطا کند و این کار تا سرحد 2 میلیارد دلار برای ناسا هزینه ندارد و محدودیت‌های مالی ناسا اصلاح خواهد شد.

پیشنهاد بلو اوریجین و داینتیکس تا 9 آگوست معتبر است. سخنگوی بلو اوریجین گفت که این شرکت از ناسا خواسته ضرب‌‌الاجل خود را به تاریخ 1 نوامبر منتقل کند تا ناسا فرصت کافی برای اعطای قرارداد به یک ارائه‌دهنده دیگر و احیای رقابت را داشته باشد.

منبع:‌ Reuters, NYTimes

https://pvst.ir/amy

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو