skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تویوتا اولین شهر هوشمند را در ژاپن راه‌اندازی می‌کند

۴ مرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تویوتا، به عنوان یکی از بزرگترین خودروسازان جهان، قرار است یک شهر خودران طراحی کند. این شهر که وُوِن (Woven) نام دارد، قرار است نزدیک شهر ام‌تی فوجی در ژاپن ساخته شود و 700 کیلومتر مربع وسعت خواهد داشت. این جامعه به صورت کاملا خودران طراحی می‌شود تا تکنولوژی‌های جدیدی مثل رانندگی خودرکار، رباتیک و هوش مصنوعی (AI) در محیط آن آزمایش شود.

به گزارش پیوست به نقل از Forbes، نمونه اولیه «شهری برای آینده» از پایه در مکانی ساخته می‌شود که پیشتر، کارخانه هیگاشی فوجی در آنجا قرار داشت و در دسامبر 2020 پس از چند دهه خودروسازی، عمر این کارخانه به پایان رسید.

شهر وون به عنوان یک آزمایشگاه زنده

ایده شهر وون این است که افراد، ساختمان و خودروها می‌توانند با داده‌های لحظه‌ای و حسگر‌ها با یکدیگر ارتباط داشته باشند. این ارتباط به تویوتا اجازه می‌دهد تا عملکرد هوش مصنوعی پیشرفته را در جهان واقعی و با حداقل خطر آزمایش کند.

اکوسیستم تمام متصل این شهر از منابع انرژی پاک مثل انرژی خورشیدی، سلول‌های سوختی هیدروژنی و انرژی زمین گرمایی تامین می‌شود.

شهر وون سه نوع خیابان خواهد داشت که روی زمین با هم تقاطع پیدا می‌کنند: یکی متعلق به پیاده‌ها، یکی برای کسانی که از خودرو شخصی و معمولی استفاده می‌کنند و دیگری برای خودرو‌های خودران.

شهروندان این شهر با خودرو‌های خودران بدون هیچ آلودگی منتقل می‌شوند و تویوتا احتمالا از خودرو‌های خودرانی که برای تحویل کالا در المپیک توکیو طراحی کرده برای حمل کالا در این شهر استفاده می‌کند.

شهر‌هایی که برای خودرو‌های خودران ساخته می‌شوند

متخصصان پیش‌بینی کرده‌اند که بیش از 33 میلیون خودرو خودران تا سال 2040 در جهان به فروش می‌رسد؛ اما امروزه حتی پیشرفته‌ترین خودرو‌ها نیز به یک حد مشخص از نظارت انسانی نیاز دارند.

برای انطباق کامل خودرو‌های خودران، شهر‌ها باید به طور کامل برای این موضوع آماده شده و مقادیر عظیم داده را به خودرو‌ها منتقل کنند. حسگر‌ها و دوربین‌های جاده‌ای، چراغ راهنمایی و ساختمان‌ها می‌توانند این داده‌ها را برای خودروها تامین کنند. زمانی که خودرو‌های خودران این داده‌ها را در اختیار داشته باشند می‌توانند از آن برای حرکت امن در شهر استفاده کنند.

در حال‌حاضر شهرهای مدرن از چنین قابلیت‌هایی برخوردار نیستند و به همین دلیل تویوتا می‌خواهد شهر هوشمند وون را از پایه به صورت کاملا مجهز طراحی کند. طراحی این اجتماع جدید به شرکت اجازه می‌دهد تا زیرساخت شهری نوینی را امتحان کند و درنتیجه سیستم‌های امن‌تری خواهیم داشت.

تویوتا در فوریه 2021 ساخت شهر وون را آغاز کرد. این شهر در نهایت جمعیتی متشکل از 2 هزار محقق و شهروند را خواهد داشت که یک سری تکنولوژی‌ها را توسعه داده و آزمایش می‌کنند.

منبع: Forbes

https://pvst.ir/ak3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو