skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش سالانه یکتانت از روند تبلیغات آنلاین نشان می‌دهد:

صفحات مربوط به رمزارزها در ۳ ماه پایانی سال ۹۹ بیش از ۱۰۰ میلیون بازدید داشته است

امید اعظمی عضو تحریریه

۲ مرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

این روزها بازار رمزارز‌ها به ویژه بیت‌کوین برای سرمایه‌گذاران و حتی دنبال‌کنندگان اخبار به موضوعی جذاب تبدیل شده است. این مورد را می‌توان به وضوح در آمار گزارش سالانه یکتانت، پلتفرم تبلیغات آنلاین نیز مشاهده کرد؛ به‌طوری که آذر ۹۹ ترافیک مربوط به صفحات رمز‌ارز‌ها از مرز ۲۰ میلیون بازدید عبور کرده و این روند با رشدی تقریبا ۲ برابری در اسفند ۹۹ به نزدیکی ۴۰ میلیون بازدید رسیده است.

به گزارش پیوست، گزارش سالانه یکتانت از روند تبلیغات آنلاین نشان می‌دهد در سال ۹۹ روزهای ۱۴ آبان، ۹ آذر و ۱۷ آبان به ترتیب با موضوعات انتخابات آمریکا، ترور محسن فخری‌زاده و پیشی‌گرفتن بایدن در انتخابات آمریکا، پرترافیک‌ترین روزهای سال بوده‌اند. همچنین مشخص می‌کند در روز ۱۷ آبان، ۵۶ درصد از ترافیک وب‌سایت‌های خبری به اخبار مربوط به انتخابات آمریکا اختصاص داشته است.

یکتانت در سالی که گذشت

سال ۹۹ برای یکتانت سال پرکاری بود. آنها اواخر فروردین ۹۹ اولین سرویس از مجموعه «تبلیغات هدفمند» را با نام «تبلیغات موضوعی» راهی بازار کردند. اواسط خرداد ماه سرویس جدید «پیشنهاد دهنده مطلب» را با هدف افزایش بازدید مطالب وب‌سایت‌ها در اختیار نمایش‌دهنده‌ها گذاشتند. یک ماه بعد یعنی در اواسط تیر ماه «تبلیغات کلیدواژه‌ای» به مجموعه خدمات تبلیغات هدفمند اضافه شد. اواخر مهرماه هم امکان پرداخت هزینه تبلیغات پوش نوتیفیکیشن به‌صورت کلیکی برای تبلیغ‌دهندگان فراهم شد. سرویس تبلیغات ویدئویی اوایل دی‌ماه به مجموعه سرویس‌های یکتانت اضافه شد و آخرین عضو از مجموعه سه‌گانه تبلیغات هدفمند این مجموعه با نام «تبلیغات رفتار محور» در آخرین روزهای دی ماه به بازار تبلیغات عرضه شد. در همین راستا امکان ارسال پوش نوتیفیکیشن برمبنای رفتار کاربران هم تا انتهای بهمن ماه به سرویس‌های این مجموعه اضافه شد و در نهایت یکتانتی‌ها ابتدای اسفند ماه امکان ریتارگت کردن کاربران در تبلیغات ویدئویی را فراهم کردند تا برای اولین بار «ریتارگتینگ ویدئویی» در بازار تبلیغات ایران شکل بگیرد.

به دلیل استفاده چند برابری مردم از اینترنت به دلیل وجود ویروس کرونا و خانه‌نشینی‌های طولانی مدت و همچنین به‌واسطه شروع همکاری با نمایش‌دهنده‌های جدید، ظرفیت نمایش تبلیغات ماهانه یکتانت از بیش از ۱۳ میلیارد در سال ۹۸ به بیش از ۲۷ میلیارد تبلیغ ماهانه در پایان سال ۹۹ افزایش پیدا کرده است.

تبلیغات بنری یکتانت نیز در پایان سال ۹۹ در بیش از ۴۴۱ وب‌سایت به نمایش در آمده است.

همچنین در پایان سال ۹۹ این مجموعه با بیش از هزار و ۱۰۰ وب‌سایت نمایش‌دهنده تبلیغات همکاری داشته و در همین تعداد وب‌سایت تبلیغات همسان نمایش داده است.

همانطور که اشاره شد کرونا شرایط ویژه‌ای را برای سرویس‌‌دهندگان خدمات آنلاین فراهم کرد که این موضوع در گزارش سالانه یکتانت به وفور دیده می‌شود. از جمله این که تعداد دستگاه‌هایی که تبلیغات یکتانت در آن‌ها نمایش داده شده از ۱۰۰ میلیون دستگاه در سال ۹۸ به ۱۱۰ میلیون دستگاه در سال ۹۹ رسیده است.

بررسی رفتار کاربران

در سال ۹۹ کاربران آنلاین بیشتر موبایل به دست بوده‌اند و طبق گزارش یکتانت ۸۳ درصد کاربران برای وب‌گردی از گوشی همراه خود استفاده کرده‌اند. این آمار در سال ۹۸ حدود ۷۴ درصد بوده که نشان از رشد استفاده گوشی تلفن همراه در بین کاربران دارد.

نسبت استفاده کاربران از موبایل و دسکتاپ در سال ۹۹ بر اساس گزارش یکتانت

تعداد تبلیغ‌کنندگانی که در سال ۹۹ با یکتانت همکاری داشته‌اند از بیش از ۱۵ هزار تبلیغ‌کننده در سال ۹۸ به بیش از ۳۳ هزار تبلیغ‌کننده در سال ۹۹ رسیده است که نشان دهنده افزایش چشمگیر ۱۸ هزار نفری تعداد تبلیغ‌دهندگان است.

افزایش ۱۸ هزار نفری تعداد تبلیغ‌کنندگان روی پلتفرم یکتانت در مدت یک سال

توزیع ترافیک کاربران وب‌سایت‌های تبلیغ‌دهنده نشان می‌دهد اوج حضور کاربران دسکتاپ در وب دقیقا مطابق با ساعات کاری ادارات است. به این ترتیب بین ساعت‌های ۸ صبح تا ۲ بعد‌ازظهر شاهد بیشترین استفاده کاربران دسکتاپ از وب هستیم. کاربران اینترنت رفتار خود را در خانه با موبایل ادامه می‌دهند به همین دلیل ساعات اوج استفاده کاربران موبایل از فضای وب بین ساعات ۸ تا ۱۲ شب است.

توزیع ترافیک کاربران وب‌سایت‌ها در دسکتاپ

میزان استفاده کاربران دسکتاپ و موبایل از ساعت ۴ تا ۶ صبح در کمترین حالت خود است. میزان ترافیک وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده تبلیغ نشان می‌دهد که روزهای پنج‌شنبه و جمعه کمترین میزان وب‌گردی اتفاق می‌افتد و روزهای وسط هفته نیز شاهد بیشترین استفاده کاربران از وب هستیم.

توزیع ترافیک کاربران وب‌سایت‌ها در موبایل

مجموع تعداد بازدید از وب‌سایت‌های فارسی زبان نمایش‌دهنده تبلیغ در روزهای شنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه از مرز ۸۵ میلیون بازدید عبور می‌کند. این میزان در روز‌های پنج‌شنبه به مرز ۸۰ میلیون و در روزهای جمعه به مرز ۷۵ میلیون بازدید می‌رسد.

نمودار ترافیک میانگین روزهای هفته براساس آمار وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده تبلیغ

آمار ترافیک وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده تبلیغات یکتانت نشان می‌دهد ۵۲ درصد از کاربران موبایل مرد و ۴۸ درصد زن هستند. همچنین در ساعات اولیه روز یعنی ۶ و ۷ صبح بیشتر کاربران موبایل در فضای وب مردها هستند؛ درحالی که بین ساعات ۱۰ و ۱۱ صبح بیشترین تعداد کاربران موبایل را زن‌ها تشکیل می‌دهند. با این وجود ساعت ۱۲ شب زمان اوج حضور زن‌ها در وب‌سایت‌هاست و ساعت‌های ۷ و ۸ شب هم زمان اوج حضور مردهاست.

نسبت زن‌ها و مرد‌ها از ترافیک هر ساعت شبانه‌روز

 

موضوعاتی مانند سرگرمی، کودک و نوزاد، سینما و اخبار بازیگران بیشترین حجم ترافیک خانم‌ها روی موبایل را تشکیل می‌دهد. این موضوعات برای مردها روی موبایل ورزش، اقتصاد، مسکن و اخبار سیاسی اجتماعی است. علاوه بر حجم ترافیک موضوعات، دسته‌های کودک‌ونوزاد، سرگرمی، موسیقی و کنسرت بیشترین خوانندگان زن روی موبایل را دارند در حالی که دسته‌های ورزشی، اخبار سیاسی اجتماعی و خودرو، بیشترین خوانندگان مرد روی موبایل را دارد.

نسبت جنسیت خوانندگان موضوعات وب

آمار استفاده کاربران از موبایل و دسکتاپ به تفکیک استان‌های کشور نشان می‌دهد که در همه استان‌ها میزان استفاده از موبایل با اختلاف زیادی بیشتر از میزان استفاده کاربران دسکتاپ است. در این بین کاربران استان اردبیل بیشترین میزان استفاده از دسکتاپ و کاربران استان کهکیلویه و بویراحمد کمترین میزان استفاده از دسکتاپ را دارند.

توزیع ترافیک وب در موبایل و دسکتاپ به تفکیک استان‌های کشور

ساعت ۸ شب ساعت اوج بازدید از وب‌سایت‌های خبری در روز‌های تعطیل است و ساعت‌‌های ۶ تا ۸ صبح روزهای کاری هم بیشترین بازدید از وب‌سایت‌های خبری اتفاق می‌افتد. به‌طور کلی روزهای کاری ترافیک وب‌سایت‌های خبری نسبت بزرگ‌تری از کل ترافیک وب فارسی را دارد.

بررسی کمپین‌های تبلیغاتی

بیش از ۵۷ هزار کمپین تبلیغاتی مختلف در سال ۹۹ بر بستر یکتانت انجام شده است؛ یعنی به‌طور میانگین در هر روز ۱۵۶ کمپین جدید ساخته شده است. افزایش استفاده کاربران از اینترنت در سال کرونازده ۹۹ بار دیگر هم خودنمایی می‌کند. جایی که میزان کل کمپین‌های تبلیغاتی بر بستر یکتانت در سال ۹۸ تنها ۲۴ هزار کمپین بوده است. ۱۳ درصد از کمپین‌های ساخته شده در سال ۹۸ کمپین‌های هدفمند و ۸۷ درصد آنها کمپین‌های عادی بوده‌اند. این درحالی است که درصد کمپین‌های هدفمند در سال ۹۹ به ۴۷ درصد رسیده است.

تعداد کمپین‌های ساخته شده در ماه‌های مختلف سال ۹۹

همانطور که می‌دانید کمپین‌های تبلیغاتی درباره موضوعات مختلفی تشکیل می‌شوند. در سال ۹۹ بیشترین کمپین تبلیغاتی روی موضوعات خانواده و خانه‌داری، تکنولوژی و نرم‌افزار و اقتصاد و مسکن تعریف شده است. در سرویس تبلیغات موضوعی یکتانت، تبلیغات تنها در صفحاتی با موضوع انتخابی کاربر نمایش داده می‌شود.

درصد فراوانی کمپین‌های تبلیغاتی در موضوعات مختلف

در کمپین‌های تبلیغاتی عبارتی تحت عنوان نرخ CTR وجود دارد که نسبت میزان کلیک روی تبلیغات و میزان دیده شدن تبلیغ را نشان می‌دهد. هرچه نرخ CTR یک تبلیغ بالاتر باشد درواقع آن تبلیغ مخاطب بیشتری را به خود جذب کرده است.

اپلیکیشن سلامت آنلاین با نرخ CTR ۲.۱۳ درصدی بیشترین نرخ CTR بین تمامی تبلیغات پوش‌نوتیفیکیشنی را به خود اختصاص داده است.

طبق گزارش یکتانت، میانگین نرخ CTR تبلیغات هدفمند، دو برابر بیشتر از میانگین CTR در تبلیغات عادی بوده است. همچنین در بین تبلیغات پوش نوتیفیکیشنی، تبلیغ نصب پزشکت، اپلیکیشن سلامت آنلاین با نرخ CTR ۲.۱۳ درصدی بیشترین نرخ CTR بین تمامی تبلیغات پوش‌نوتیفیکیشنی را به خود اختصاص داده است.

بیت‌کوین، بلاک‌چین، بورس، وردپرس، طراحی سایت، سرمایه‌گذاری و بازاریابی از جمله پرتکرار‌ترین واژه‌هایی بودند که در سرویس تبلیغات کلیدواژه‌ای مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، تبلیغ‌کنندگان یکتانت به‌طور میانگین در اولین استفاده از پنل تبلیغات، مبلغ ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پنل خود را شارژ می‌کنند.

بیشترین حجم نمایش تبلیغات برای یک تبلیغ‌دهنده در سال ۹۹ به ۱۴ میلیارد بار نمایش می‌رسد. همچنین بیشترین میزان کلیک روی تبلیغ یک تبلیغ‌دهنده به یک میلیون و ۵۰۰ هزار کلیک رسیده است.

از آمار جالب توجه این گزارش این که یک تبلیغ‌کننده در سال ۹۹ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تبلیغات پوش نوتیفیکیشنی ارسال کرده است. همچنین یک تبلیغ‌دهنده دیگر در پنل خود بیش از ۲ هزار و ۷۴۹ محتوای تبلیغاتی مختلف ساخته است.

یکتانت مدعی‌است در سال ۹۹ از ۳۸ میلیارد تومان بودجه تبلیغ‌کنندگان محافظت کرده است. طبق اعلام این گزارش، یکتانت به‌طور میانگین در هر ساعت ۱۲ هزار و ۵۰۰ کلیک مشکوک را شناسایی کرده و مانع از کسر هزینه این کلیک‌ها از پنل تبلیغ‌دهنده می‌شود.

یکتانت در انتهای این گزارش آماری هم از میزان رضایت کاربران و فعالیت تیم پشتیبانی خود منتشر کرده که بر اساس آن کارشناسان تیم دیجیتال مارکتینگ یکتانت، بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ ساعت به کسب‌وکار‌ها مشاوره داده‌اند. همچنین تیم پشتیبانی این مجموعه به بیش از ۱۷ هزار تیکت پاسخ داده‌اند. طبق نظرسنجی یکتانت از مشتریان، بیش از ۸۵ درصد مشتریان از کیفیت پاسخگویی تیم یکتانت راضی بوده‌اند و تنها ۹ درصد کاربران از این خدمات ناراضی بودند.

برای دریافت فایل PDF گزارش سالانه یکتانت روی این لینک کلیک کنید.

https://pvst.ir/ajh
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو