skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

معرفی قابلیت‌های امنیتی سیستم‌عامل هارمونی

۲۳ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شرکت هواوی مدعی است سیستم‌عامل اندروید با تمام مزایایی که دارد، از امنیت مطلوبی برخوردار نیست اما این شرکت از همان نقطه صفر توسعه HarmonyOS توجه ویژه‌ای به امنیت و محافظت از حریم خصوصی کاربران داشته است.

به گزارش روابط‌عمومی هواوی، این شرکت در طراحی سیستم‌عامل هارمونی از یک سیستم امنیتی همه‌جانبه استفاده کرده است که تضمین می‌کند فقط افراد مجاز، آن هم تنها به اطلاعات متعلق به خود دست پیدا کنند و افراد غیرمجاز به داده‌های شخصی کاربران دسترسی پیدا نخواهند کرد. اما این امر چگونه تحقق پیدا می‌کند؟

احراز هویت مشارکتی

هنگامی که کاربران با HarmonyOS دستگاه‌های مختلفی همچون گوشی موبایل، تبلت و کامپیوتر شخصی خود را به یکدیگر متصل می‌کنند تا یک اَبَردستگاه (Super Device) ایجاد شود، احراز هویت چندعاملی با استفاده از همه دستگاه‌ها انجام می‌شود.

این مکانیزم امنیتی که به عنوان «احراز هویت مشارکتی» شناخته می‌شود، تضمین می‌کند که تنها کاربران مجاز قادر خواهند بود به وسایل خود دسترسی پیدا کنند و جلوی دسترسی‌های غیرمجاز را می‌گیرد.

همچنین دستگاه‌ها تنها زمانی قادر به عضویت در یک Super Device خواهند بود که تأیید امنیتی را با موفقیت طی کنند و دارای قابلیت‌های امنیتی برای محافظت از داده‌های کاربر نیز باشند. به لطف مکانیزم‌های امنیتی پیشرفته که در هارمونی پیاده‌سازی شده است، اگر یک دستگاه مورد حمله قرار بگیرد یا کنترل آن به دست افراد غیرمجاز بیافتد، بلافاصله این دستگاه از Super Device خارج می‌شود تا داده‌های کاربر با تهدید روبرو نشود.

ازسوی دیگر، HarmonyOS تنها به دسترسی تجهیزات و افراد مجاز به داده‌ها بسنده نمی‌کند؛ بلکه در این سیستم‌عامل، داده‌ها نیز طبقه‌بندی می‌شوند. در Super Device تنها وسایلی که امنیت آنها مورد اطمینان باشد، آن هم کاملا بسته به ضریب امنیتی، قادر به دسترسی به داده‌ها خواهند بود و وسایل با امنیت پایین‌تر بدون اجازه کاربر به داده‌های با طبقه‌بندی امنیتی بالاتر دسترسی نخواهند داشت. همچنین در این سیستم‌عامل، دستگاه‌های با امنیت پایین‌تر قادر به کنترل دستگاه‌های با امنیت بالاتر نیستند.

به این ترتیب وسایل غیرایمن و غیرمطمئن هرگز اجازه دستیابی به داده‌های حساس کاربر را نخواهند داشت و حتی اگر مورد حمله قرار بگیرند، تهدید امنیتی جدی متوجه داده‌های شخصی نخواهد بود.

امنیت بالاتر با حالت Pure Mode

یکی دیگر از قابلیت‌های امنیتی برجسته HarmonyOS یک حالت ویژه به نام Pure Mode است. این حالت اختیاری که توسط کاربر قابل فعال‌سازی است، تنها اجازه نصب اپلیکیشن‌های موجود روی فروشگاه AppGallery را می‌دهد تا از این طریق کاربر در برابر نصب اپلیکیشن‌های تأیید نشده محافظت شود. با بهره‌گیری از قابلیت Pure Mode کاربران می‌توانند همواره مطمئن باشند که فقط اپلیکیشن‌های مورد تایید روی گوشی آنها در حال اجراست و بدین صورت از اپلیکیشن‌های نامطمئن در امان خواهند بود.

هواوی در طراحی HarmonyOS از همان ابتدا به امنیت آن توجه کامل داشته و در همکاری با نهادهای استانداردسازی معتبر جهانی نظیر GSMA و ETSI، یک سیستم‌عامل امن‌ طراحی کرده است. امنیت بالای HarmonyOS نسبت به اندروید تنها یک ادعا نیست و این سیستم‌عامل بالاترین تاییدیه‌های امنیتی در دنیای سیستم‌عامل‌های تجاری را کسب کرده است.

با توجه به اولویت‌ هواوی در حفظ امنیت و حریم خصوصی، کاربران هارمونی می‌توانند با اطمینان بیشتری از وسایل دیجیتال خود استفاده کنند و نگرانی بسیار کمتری نسبت به داده‌های حساس و شخصی خود داشته باشند.

https://pvst.ir/ahd

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو