skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

استارت‌آپی در انگلستان یک آزمایش سریع و دقیق برای کرونا طراحی کرده است

۲۱ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تعدادی از محققان برجسه انگلستان در نامه‌ای به دولت درمورد فاز بعدی پاندمی هشدار داده و اعلام کردند که ابتلا به کرونای نوع دلتا باعث افزایش ابتلا و انتشار این بیماری در کشور خواهد شد. با افزایش واکسیناسیون در جهان، مسئله دیگر افزایش بار کاری برای بخش درمان نیست بلکه شرکت‌ها زیر فشار هستند و کارکنان از سیستم‌های ردیابی استفاده می‌کنند. درنتیجه امنیت زیستی در فضای کار اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل یک استارت‌آپ انگلیسی برای رفع این مشکل وارد عمل شده و قصد دارد امنیت زیستی در فضای کار را تضمین کند.

به گزارش پیوست به نقل از تک‌کرانچ، شرکت امنیت زیستی واتیک (Vatic) یک آزمایش سریع برای کووید-۱۹ طراحی کرده که مدعی‌ست از آزمایش‌های دیگر سریعتر و ساده‌تر بوده و همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های آزمایش خود را به اشتراک گذاشته و حتی یک پاسپورت QR را برای دسترسی به خدمات و محل کار طراحی کنند.

واتیک برای ارائه آزمایش‌های در منزل 6.37 میلیون دلار سرمایه جذب کرده و آزمایش‌های خود را با یک آزمایش مخصوص کووید-۱۹ آغاز می‌کند.

واتیک که در سال 2019 بنیان‌گذاری شده یک آزمایش مبتنی بر بزاق طراحی کرده که قرار است از اطلاعات شما در خانه استفاده کند. به گفته واتیک این آزمایش کمتر از 15 دقیقه زمان می‌برد و کسانی که ناقل هستند را در همان لحظه مشخص می‌کند و دیگر از تشخیص افراد بهبود یافته از کرونا به عنوان مبتلا خبری نیست. در آزمایش‌های فعلی که براساس آنتیژن انجام می‌شود از هر 200 مورد ۱ تشخیص اشتباه را شاهد هستیم.

این شرکت می‌گوید که آزمایش طراحی شده توسط آنها، ویروس‌های ناقل را با شبیه‌سازی سطح یک سلول انسانی شناسایی می‌کند.

آزمایش حالا‌ بدان (KnowNow) این شرکت که از بزاق برای شناسایی کووید-۱۹ استفاده می‌کند در حال حاضر پس از دریافت تاییدیه CE در انگلستان استفاده می‌شود. این آزمایش نتیجه تست بزاق را در یک اپلیکیشن وارد می‌کند و شما می‌توانید نتایج آزمایش خانگی را در لحظه با دیگر پلتفرم‌های درمانی و غیره به اشتراک بگذارید. این تکنیک خودآزمایی روشی ساده و آسوده‌تر از دیگر آزمایش‌ها است و نیازی نیست ته حلق و حفره‌های بینی را نمونه برداری کنید. واتیک حالا در حال انجام آزمایش‌های جانبی در آمریکا است تا تاییدیه FDA (سازمان غذا و دارو) را دریافت کند.

الکس شپارد، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل واتیک می‌گوید: «یکی از دلایل کاهش شدید آزمایش‌های کووید-۱۹، تکنیک نمونه برداری است که مردم با آن احساس راحتی نمی‌کنند و بسیار دشوار است. اگر می‌خواهیم خطر شیوع کووید-۱۹ در ادارات، مدارس یا بستری شدن مردم به حداقل رسیده و به حالت معمولی برگردیم باید آزمایش جمعی را ساده‌تر کنیم. به همین دلیل است که ما یک تکنولوژی امنیت زیستی را نیز در کنار این آزمایش ارائه کردیم و کاربر می‌تواند برای ورود امن به تاسیسات یک کد QR خاص خود تولید کند.»

روند کار چگونه است

واتیک می‌گوید که این تکنولوژی برای سنجش میزان واگیر بودن به لبه‌های تیز ویروس نگاه می‌کند و نسبت به جهش‌های ویروسی مقاوم است و درنتیجه این آزمایش همیشه و برای تمام انواع کووید-۱۹ مناسب است.

شپارت می‌گوید که آزمایش واتیک تنها آزمایشی است که با یک روش می‌تواند تمام ویروس‌های واگیردار را با تقلید سطح یک سلول انسانی شناسایی کند.

او می‌گوید:‌ «ما بخشی از ویروس کرونا را انتخاب کردیم که همانند یک سرنگ از لبه تیزش برای ورود به سلول‌های انسانی استفاده می‌کند. این قسمت در آزمایش ما مشخص می‌شود و درنتیجه ما سلول انسانی را در آزمایش شبیه‌سازی می‌کنیم که یک روش کاملا ویژه است. این آزمایش راهکاری کاملا متفاوت در مقایسه با آزمایش جریان جانبی است، زیرا شیمی آن کاملا متفاوت است.»

بعد خاص دیگری که آزمایش واتیک را از دیگر روش‌ها متمایز می‌کند استفاده از یک اپلیکیشن است. زمانی که آزمایش به پایان برسد این اپلیکیشن یک کد QR در اختیار شما می‌گذارد.

شپارد می‌گوید: «این حالت با آنچه در آزمایش‌های NHS (سازمان خدمات ملی بهداشت در انگلستان) می‌بینیم تفاوتی ندارد. اما این سیستم کاملا اعتماد محور است و شما نیازی به ارائه داده‌های بهداشتی ندارید. اینطور نیست که آدرس منزل خود را در یک وبسایت دولتی وارد کنید. البته که این آزمایش‌ هم الزامات دولتی برای گزارش بیماری را رعایت می‌کند اما هدف از طراحی این است که اطلاعات درمانی بیش از حد را به اشتراک نگذارید. این روش امنیت دارد.»

شپارد و مونا اومیر، هم‌بنیان‌گذار این شرکت از دانشگاه آکسفورد، در اولین برنامه تقویت کارآفرین در سپتامبر 2019 شرکت و از سرمایه‌گذاران لندنی جذب سرمایه جذب کردند و از پشتیبانی دانشگاه آکسفورد/بنیاد آکسفورد و نوآوری انگلستان برخوردار هستند.

جولیا هاوکینز، همکار آنها در صندوق سرمایه‌گذاری لوکال گلوب می‌گوید: «تکنولوژی واتیک آینده آزمایش‌ها است. خیلی خوب است که می‌بینیم بسیاری از سازمان‌های ارشد انگلستان پیش‌قدم شده و آزمایش کارکنان را اولویت برنامه بهبود خود قرار داده‌اند. این دور جدید جذب سرمایه تضمین می‌کند که آزمایش «حالا بدان» به خوبی در انگلستان و سراسر جهان انجام گیرد و اقتصاد‌ها بتوانند با حداقل اخلال حرکت کنند.»

راب کیناز، همکار این شرکت در صندوق سرمایه هاکستون ونچرز می‌گوید: «آزمایش بزاق یک موفقیت بزرگ در جهان سخت و عجیب آزمایش است و سرعت تیم واتیک در جذب بازار بسیار چشمگیر است. جالب اینکه این آزمایش تنها اولین گام در مسیر حرکت این شرکت است، فرصت‌های زیادی برای نوآوری در زمینه آزمایش‌های خانگی وجود دارد.»

منبع: TechCrunch

https://pvst.ir/agr

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو