skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ابرکامپیوتر هواوی رکورد جهانی را شکست

۱۵ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

کنفرانس جهانی ابرکامپیوتر‌ها (ISC21) به‌تازگی برگزار شد و در جریان آن جدیدترین رده‌بندی سریع‌ترین ابرکامپیوترهای دنیا موسوم به IO500 اعلام شد. در این فهرست، ابرکامپیوتر هواوی با مدل Peng Cheng Cloud Brain II در رتبه اول قرار دارد و موفق به شکستن چند رکورد جهانی و کسب دو جایزه شده است.

به گزارش روابط‌عمومی هواوی، ابرکامپیوتر Peng Cheng Cloud Brain II که در همکاری با هواوی توسعه یافته و قدرت پردازشی خود را از پردازنده‌های Huawei Kunpeng و Ascend می‌گیرد، در زمینه سرعت ورودی-خروجی (IO) نزدیک به 20 برابر سریع‌تر از ابر کامپیوتر دوم این لیست ظاهر شده و رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

این ابرکامپیوتر هواوی برای پژوهش در حوزه هوش‌مصنوعی و مواردی همچون بینایی کامپیوتر، اتومبیل‌های خودران، حمل و نقل هوشمند و محاسبات هوشمند سلامتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابرکامپیوتر Peng Cheng Cloud Brain بر پایه کلاسترهای Huawei Atlas 900 AI ساخته شده است که قدرت محاسباتی آن به 1000 پتافلاپ می‌رسد. این ابرکامپیوتر با داشتن صدها پردازنده Ascend 910 AI، موفق به آموزش مدل تشخیص تصویر ResNet (به عنوان یک معیار برای سنجش سرعت پردازش) ظرف تنها 59.8 ثانیه شده که 10 ثانیه سریع‌تر از رکورد جهانی پیشین است.

قدرت محاسباتی بالای Atlas 900 به ویژه در هوش مصنوعی، درهای جدیدی را در حوزه پژوهش گشوده است و در خدمت نوآوری‌های آینده خواهد بود. همچنین Huawei Atlas 900 در سال 2020 موفق شده بود با نوآوری‌ها و طراحی خود، جایزه Red Dot Award 2020 را از آن خود کند.

تاکنون از ابرکامپیوتر Peng Cheng Cloud Brain II در پژوهش‌های علوم پایه چون تغییرات اقلیمی، تحقیق و توسعه در حوزه پزشکی، تحلیل ژنتیکی و مدیریت شهرهای دیجیتال استفاده شده است. این ابر کامپیوتر افزون بر قدرت پردازشی بالا در محاسبات هوش مصنوعی، دارای رابط‌های شبکه پرسرعت و متنوع است که با کاهش 10 تا 70 درصدی تأخیر، سرعت آموزش به مدل‌های هوش مصنوعی را به طرز چشمگیری بالا می‌برد.

همچنین این ابرکامپیوتر دارای فناوری نوآورانه iLossless است که از دست دادن اطلاعات (Packet Loss) را به صفر و تأخیر را به میکروثانیه رسانده است. ویژگی جالب دیگر این ابر کامپیوتر، سیستم دفع گرمای منحصر به فرد آن است؛ Atlas 900 از یک محفظه خنک‌سازی بسته استفاده می‌کند که مانع از انتقال گرما به محیط می‌شود. در این خنک‌کننده، گرما از طریق مایع خنک‌سازی به بیرون از آن منتقل می‌شود.

 

https://pvst.ir/afk

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو