skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

یک میلیون دلار رمزارز را یک پسر ۱۳ ساله مدیریت می‌کند

۲۹ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

گاجش نایک (Gajesh Naik) توسعه دهنده یک پروتکل دیفای است که نزدیک ۷ میلیون دلار رمزارز را مدیریت کرده است، او تنها ۱۳ سال دارد. این پروژه دیفای که پیشتر و زمانی که سرمایه‌گذاری‌ روی رمزارز‌ها به اوج خود رسیده بود ۷ میلیون دلار سرمایه بازار داشت حالا یک میلیون دلار تحت مدیریت خود دارد. نایک از ۸ سالگی و زمانی که تنها با جمع و تفریق آشنا بود شروع به یادگیری زبان‌های برنامه نویسی کرد و حالا در ۱۳ سالگی به یک شگفتی در حوزه دیفای  یا اقتصاد نامتمرکز تبدیل شده است.

به گزارش پیوست به نقل از دیکریپت،‌ آرجون کالسی باورش نمی‌شد. او در لینکدین از شخصی به نام «کاجش نایک» توسعه دهنده رمزارزی که به دنبال راهنمایی برای یک پروژه بود-پیغامی دریافت کرد. این موضوع به خودی خود شک بر انگیز نبود. کالسی به عنوان نماینده رشد شرکت پولیگان (Polygon) که یک شرکت رمزارز هندی است به همکاری با کد نویسان سراسر جهان عادت دارد.

نایک اما یک تفاوت فاحش داشت، او مدعی بود که تنها 13 سال سن دارد.

کالسی به دیکریپت گفت: «من 100 درصد مطمئن بودم که این طرف کلاهبردار است. خب امکان نداره، درسته؟ ۱۳ ساله؟ اون احتمالا یک مرد بزرگ پشمالوئه.»

این ماجرا مربوط به حدود یک ماه پیش بود، در ابتدی کالسی اصلا زحمت پاسخ دادن به خودش نداد. پس از چند پیام بی پاسخ در تلگرام، این دو رو در رو در زوم با هم تماس تصویری برقرار کردند. او می‌گوید: «حالا من دیدم. خدایا او واقعا یک کودک ۱۳ ساله بود.»

گاجش نایک واقعا ۱۳ سال داشت. اما در همین سن پایین معمار ارشد پولی‌گاج (PolyGaj)، یک پروتکل ساخته شده روی بلاک‌چین پولیگان است. امروز پولی‌گاج حدود یک میلیون دلار رمزارز را مدیریت می‌کند. اواخر ماه گذشته پس از اینکه مارک کوبین، میلیارد معروف روی پولیگان سرمایه‌گذاری کرد این رقم به ۷ میلیون دلار رسید.

تصورش سخت است که کسی در سن نایک حتی بداند «پروتکل دیفای» چیست. دیفای عبارتی است که برای نرم‌افزار‌های بدون مالکیتی استفاده می‌شود که رمزارز شما را اداره می‌کنند و دیگر نیازی به میانجی‌هایی مثل بانک‌ها یا مدیران سرمایه‌گذاری نیست. زمانی که پولتان را در اختیار یک پروتکل دیفای می‌گذارید، بودجه شما مستقیما وارد زنجیره‌ای از قرارداد‌های هوشمند می‌شود، یک سری کد که نحوه سرمایه‌گذاری شما را مشخص می‌کنند؛ پولی‌گاج مرکز این نوع مکانیزم‌های سرمایه‌گذاری است و از کاربران می‌خواهد در ازای سود مناسب، رمزارز خود را در معرض ریسک قرار دهند.

اما این قراردادها را باید شخص یا اشخاصی کدنویسی کنند. نیاک در تماسی که با تلفن منزل خانواده‌اش در شهر گوا هند گرفته بود گفت:‌ «من یک سری مهارت‌های ساده ریاضی مثل جمع و تفریق را بلد بودم، این تنها چیزی بود که نیاز داشتم. پس از آن یادگیری زبان‌های برنامه نویسی را آغاز کردم.»

او زبان C ،‌C++، جاوا، جاوا اسکریپت و سالیدیتی، زبانی که معمولا برای نوشتن قرارداد‌های هوشمند مبتنی بر اتریوم استفاده می‌شود، را می‌داند.  نایک پنج سال پیش یادگیری زبان‌های برنامه‌‌نویسی را از طریق یک برنامه آموزش به نام اسکرچ (Scratch) آغاز کرده بود. در آن زمان او تنها ۸ سال داشت.

در دو ماه گذشته که کووید-۱۹ جنوب غربی چین را فرا گرفته بود، نایک زمان خود را در خانه و با والدین و برابر کوچکترش سپری می‌کرد. پدر او، سیدهیوینایاک (Siddhivinayak)، مدرک علوم کامپیوتر دارد اما در حال حاضر به عنوان یک افسر خدمات شهروندی مشغول به کار است. به لطف تشویق او و علاقه به رمزارز‌ها، گاجش توانست زمانی را به پولی‌گاج اختصاص دهد.

او علاوه بر این در کانال یوتیوب خود نیز ویدیو‌های آموزشی درمورد رمزارز ارائه می‌کند و با اینفلوئنسر‌های هندی مصاحبه داشته است. بالاجی سرینیواسان، سرمایه‌گذار بزرگ رمزارزی در توییتر درمورد او توییت کرده و از تقدیر کرد است.

سیدهیوینایاک به دیکریپ گفت: «من فکر می‌کنم سرمایه‌گذاری به شکل منابعی-به ویژه زمان-که ما انجام دادیم حالا بازده خود را به شکل توجهی که او جلب کرده نمایان کرد. بسیار راضی هستم.»

کالسی و نایک پس از آن پیام لینکدین با هم در ارتباط هستند. کالسی می‌‌گوید: «حالا بسیاری از سرمایه‌گذاران با ما تماس گرفته اند، گاهی از من می‌پرسند، ‘مرد من می‌خواهم با این طرف صحبت کنم، چی باید بگم؟» راهنمایی او بیشتر به اخلاقیات و هوش خیابانی مربوط است تا معماری سیستم که وجود دارد.

چطور یک کودک 13 ساله توانسته یک اکوسیستم چند میلیون دلاری را به تنهایی کد نویسی کند. کالسی می‌گوید که گاجش بیشتر از اینکه یک نابغه کد نویسی باشد، خلاقیت بالایی دارد زیرا پولی‌گاج در واقع «نسخه‌ای مشابه با گوس فایننس (Goose Finance) »، یک پروژه دیفای در بلاکچین هوشمند بایننس است. این دو سایت تقریبا همسان هستند و تنها در جزئیات کوچکی با هم تفاوت دارند. کالسی افزود که الگوریتم‌های پولی‌گاج از قراردادی به نام «مَستر شف» (MasterChef) گرفته شده که یک زیربنای یک پروتکل دیفای دیگر به نام سوشی‌سواپ (SushiSwap) را تشکیل می‌دهد.

کالسی می‌گوید: «زمانی که درمورد کدنویسان صحبت می‌کنید، دو نوع اصلی وجود دارند. یکی کدنویس ریاضی‌دان که الگوریتم‌ها و ساختار‌های داده را شامل می‌شود و دوم چیزی مثل گاجش، که بیشتر بخش اجرا کسب و کار را برعهده می‌گیرد. اگر او پروژه خوبی ببیند می‌تواند چیزی شبیه به آن طراحی کند، اما احتمالا قادر نیست الگوریتمی برای مسئله فروشنده دورگرد یا چیزی شبیه به این بسازد.»

این تمایز است که باعث می‌شود برخی بدون نیاز به تحصیلات دانشگاهی مشغول به کار شوند.

نایک، با اشاره به اپلیکیشن‌های نامتمرکزی که دسترسی به جهان سرمایه‌گذاری نامتمرکز را فراهم می‌کنند، می‌گوید: «من خیلی از این دَپ‌ها (اپلیکیشن‌های نامتمرکز Dapp) را دیده‌ام، آنها فوق‌العاده‌اند. و برخی پتانسیل خیلی بیشتری دارند.»

به گفته کالسی، نایک کسی است که فیس‌بوک بعدی یا واتساپ بعدی را می‌سازد؛ نوعی اپلیکیشن با پتانسیل ارائه یک خدمت مهم، به جای اپلیکیشنی که یک مشکل فنی را حل کند.

اما همه به اندازه کالسی پشتیبان و خوشبین نیستند. کریس بلک، محقق دی‌فای، از کد توکن GAJ متعلق به پولی‌گاج انتقاد کرده که به یک مدیر اجازه می‌دهد تا کنترل کل شبکه را در اختیار داشته باشد. آدرسی که در حال حاضر به «مالک» قرارداد تعلق دارد نیز حدود 350 هزار GAJ را در خود جای داده که براساس قیمت امروز 150 هزار دلار ارزش دارد.

بلک در پیغامی برای دیکریپت تاکید کرد که نایک به حدی جوان است که خطرات دیفای را درک نمی‌کند. او نوشت: «هیچکس نمی‌تواند کاری کند تا جلوی کسی،حتی یک 13 ساله، را برای استفاده از قرارداد هوشمندی که در نهایت روی میلیارد‌ها TVL تاثیر می‌گذارد» (TVL، یا «مجموع ارزش قفل شده»، به مقدار پولی اشاره می‌کند که تحت مدیریت یک پروتکل دیفای قرار دارد.) «هر فرد 13 ساله‌ای را باید خانواده‌اش محافظت کند.»

موضوع نحوه مدیریت نایک روی رمزارز سرمایه‌گذاران نیست؛ اگر شما پول خود را در پولی‌گاج قرار دهید، شما در کنترل سیستمی هستید که یک 13 ساله آن‌را طراحی کرده و هوا و هوس یک ۱۳ ساله در آن دخالتی ندارد، تمایزی کوچک اما مهم نسبت به دیدگاه کالسی.

کالسی می‌گوید: «این چیزی نیست که شما به یک کودک ۱۳ ساله نسبت بدهید اما او کارش خوب است و هرچه گفته را عملی کرده. من می‌دانم که او واقعی است. او از آن دسته افرادی نیست که با پول شما فرار کند.»

خوب یا بد، بلاک‌چین‌ها شفاف هستند. نایک حدود ۱۸ هزار دنبال کنند در توییتر دارد و همه از اسم کاملش مطلع هستند؛ کالسی می‌گوید اگر او بخواهد با پول مردم فرار کند، شهرتش نابود می‌شود.

نایک در یک پست وبلاگی نوشت: «من تنها امیدوارم که با گذشت زمان و با تلاش پیوسته، بتوانم عشق و احترام این جامعه‌ فوق‌العاده را کسب کنم.»

وقتی که ماه گذشته با او صحبت کردیم نایک دوران تعطیلات مدارس را سپری می کرد. او گفت که وقتی اوضاع به حالت عادی بازگردد، قصد دارد «چهار تا پنج ساعت» را به کار‌های مدرسه اختصاص دهد اما هروقت که امکانش را داشته باشد برای پولی‌گاج وقت می‌گذارد.

من پیش از پایان صحبت‌هایمان از او پرسیدم که آیا به نظرش کسی در سن او باید این حجم از پول را اداره کند. او با تردید نهایت گفت «سن فقط یک عدد است.»

منبع: Decrypt

 

 

https://pvst.ir/aad

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو