skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

در آخرین نشست نظام صنفی رایانه‌ای با کاندیداهای شورای شهر و فعالان حوزه

شورای شهر نیازمند مدیران حوزه فاوا برای مدیریت شهری است

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۲۴ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کاندیدای شورای شهر در حوزه فاوا، حل ترافیک شهری و آنلاین شدن تعاملات اداری را نیازمند اضافه شدن رویکرد متخصصان ICT در مدیریت شهری دانستند.

به گزارش پیوست،  آخرین نشست سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با موضوع شهر هوشمند و تحول دیجیتال شهری با حضور کاندیدای شورای شهر و فعالان حوزه IoT، هوش مصنوعی، علم داده و تحول دیجیتال شهری برگزار شد.

در این جلسه، علی مطهری، کاندیدای شورای شهر و فعال حوزه مخابرات در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه خود برای دسترسی آسان شهروندان به اینترنت پرسرعت و نهاد مسئول و صاحب اختیار در این حوزه، گفت: «دسترسی آسان و ارزان به اینرنت از نیازها و حقوق مردم است؛ در صورت سازماندهی می‌توان اختیارات و مسئولیت‌ها را متوازن کرد و پاسخگو مشخص خواهد شد. اینکه نهادهای مختلفی برای این موضوع مسئول هستند نشان می‌دهد ما در قوانین هم مشکلاتی داریم.»

اهمیت ICT در اداره شهر

این کاندیدای شورای شهر در پاسخ به سوال دیگری در خصوص برنامه خود برای آنلاین شدن تعاملات اداری گفت: «به طور معمول زوج و فرد کردن خیابان‌ها را به عنوان راهکاری برای ترافیک در نظر می‌گیرند؛ اما باید دید چند درصد از این سفرها واقعا ضرورت دارد و نظام اداری ما چقدر باعث افزایش این سفرها شده است. باید دید چه سیستمی قادر به کم کردن این سفرها خواهد بود و این رویکرد نیازمند متخصصان ICT است که می‌تواند ساختاری غیرفیزیکی و غیرحضوری این مسائل را حل کند؛ موضوعی که کرونا آن را ثابت و اهمیت این حوزه را به ما نشان داد.»

او ادامه داد: «اگر این اتفاقات بیفتد بخشی از نیازها به سفرهای شهری حل می‌شود؛ به اعتقاد من با نظام مدیریتی صحیح، اگر 50 درصد کارکنان دولت و جاهای دیگر در خانه بمانند می‌توانند کارها از راه دور انجام بدهند.»

در ادامه این جلسه درباره نگاه مطهری به مسئله برون سپاری در شهرداری پرسیده شده که مطهری در پاسخ گفت این مسئله از واجباتی است که سال‌هاست راه افتاده است اما از میزان پروژه‌های ICT نسبت به کل پروژه‌های شهرداری اطلاعی ندارد.

مدیریت واحد شهری

در ادامه این نشست یکی از فعالا این حوزه سوالی در خصوص دو پلتفرم «تهران من» و «شهرپی» و رویکرد این کاندیدای شورای شهر در خصوص بحث پرداخت یکپارچه شهری پرسید. مطهری در پاسخ به این سوال با بیان اینکه یک نگاه فنی و یک نگاه مدیریتی در این رابطه وجود دارد، گفت: « اگر منظور سوال ارزیابی من از عملکرد این پلتفرم‎هاست، من ارزیابی ندارم. صحبت من رویکرد است و از این موضوع‌ها به دور نبوده و در حال تجزیه و تحلیل در این باره هستم.»

مطهری در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث مدیریت واحد شهری گفت: «این موضوع سال‌هاست بیان می‌شود اما اگر عملی شده بود، ما حالا دچار این معضلات در زمینه توسعه نبودیم. شورای شهر نیازمند یک مدیریت واحد شهری است.

او در ادامه در پاسخ به سوالی در همین رابطه و در ارتباط با تعامل‌ با گروه‌های مردم نهادی که در هوشمندسازی شهری نقش دارند، گفت: «یکی از کارهای خوب دولت فعلی توسعه این سمن‌ها بود اما در اینکه چقدر به آنها میدان داده شد، جای نقد وجود دارد.»

مطهری با تاکید براینکه باید با این سازمان‌های مردم نهاد تعامل صورت بگیرد، افزود: «اما متاسفانه یکی از معضلات این سازمان‎های مردم نهاد این است که گاهی به اهرم‌های سیاسی و مشکلاتی برای جامعه ایجاد می‌کنند.

https://pvst.ir/a9k
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو