skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بر اساس لوایح جدیدی که از سوی سناتورهای آمریکایی مطرح شده است:

غول‌های تکنولوژی تجزیه می‌شوند

۲۴ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

گروهی‌ از قانون‌گذاران آمریکایی یک بسته قانونی را معرفی کردند که می‌تواند قدرت بازار غول‌های تکنولوژی را محدود کند. فیسبوک، گوگل، آمازون یا اپل براساس این قانون مجبور خواهند بود تا پلتفرم‌های خود را از دیگر خطوط تجاری جدا کنند.

به گزارش پیوست به نقل از ای‌پی، این پیشنهادات دو حزبی، نتیجه 15 ماه بررسی کمیته فرعی ضد انحصار در کمیته قضایی مجلس آمریکاست که رهبری آن را دیوید سیسیلین، نماینده جمهوری خواه راد آیلند در اختیار دارد. این بررسی نتیجه‌گیری می‌کند که غول‌های تکنولوژی با اعمال هزینه‌های اضافی، شرایط سخت قرارداد، استخراج داده‌های ارزشمند افراد و تجارت‌های متکی به آنها، از قدرت بازار خود سواستفاده کرده‌اند.

سیسیلین در بیانیه‌ای گفت: «در حال حاضر، انحصارگرایان تکنولوژی قدرت بیش از اندازه نسبت به اقتصاد ما دارند. آنها جایگاه خاصی برای انتخاب برندگان و بازندگان دارند و می‌توانند شرکت‌های کوچک را نابود کنند؛ قیمت‌های مصرفی را افزایش داده و افرادی را بیکار کنند. دستور جلسه ما میدان بازی را متعادل کرده و تضمین می‌کند که شرکت‌های انحصارگرای تکنولوژی که بیشترین ثروت و قدرت را دارند نقشی همانند بقیه ما داشته باشند.»

قانون پیشنهادی، ساختار این شرکت‌ها را هدف گرفته و آنها را تجزیه می‌کند. غول‌های تکنولوژی چندین دهه از مقررات سبک و جایگاه ویژه در واشنگتن لذت بردند، اما حالا صحبت‌های زیادی را درمورد مشکلات رقابت، حریم خصوصی مصرف‌کننده و نفرت‌پراکنی می‌شنویم.

جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکا پیشتر در دوران نامزدی درمورد تجزیه غول‌های تکنولوژی صحبت کرده بود اما حالا در جایگاه ریاست جمهوری اقدامی در این باره انجام نمی‌دهد. اگر این گام‌ها برداشته شود، بزرگترین تغییرات صنعت را پس از پرونده 20 سال پیش مایکروسافت شاهد خواهیم بود.

کن باک، نماینده جمهوری خواه کالورادو و جمهوری خواه ارشد در هیات ضدانحصار برای تایید قانون پیشنهادی سیسیلین تلاش می‌کند. بسیاری از قانون‌گذاران جمهوری‌خواه سلطه غول‌های تکنولوژی بر بازار را تایید اما از تغییر کامل قوانین ضد انحصار پشتیبانی نمی‌کنند.

تایید این قانون در کنگره کار دشواری است. دموکرات‌ها کنگره را کنترل می‌کنند و آرای سنا نیز به صورت 50-50 تقسیم شده و رای تعیین‌کننده در اختیار کامالا هریس، معاون رئیس جمهور است.

این پیشنهادات همچنین باعث می‌شود که غول‌های تکنولوژی اجازه برتری دادن به محصولات و خدمات خود نسبت به دیگران را نداشته باشند. برای مثال بررسی ضدانحصار مجلس نشان می‌دهد گوگل قدرت مطلق را در بازار جستجو دارد و فیسبوک قدرت مطلق را در حوزه شبکه اجتماعی در اختیار دارد. این کمیته فرعی می‌گوید آمازون و اپل به ترتیب قدرت بازار قابل توجه و پایداری در بازار خرده فروشی آنلاین و فروشگاه‌های اپلیکیشن و سیستم‌عامل موبایل دارند.

قانون پیشنهادی همچنین کار غول‌های تکنولوژی برای ادغام رقبا در خود که در سال‌های اخیر چندین مرتبه انجام گرفته را دشوارتر می‌کند. همچنین این قانون از کنگره می‌خواهد تا از قدرت قانون‌گذاران ضدانحصار از جمله کمیسیون بازرگانی فدرال استفاده کنند.

این چهار شرکت اتهامات قانون‌گذاران مبنی بر سواستفاده از جایگاه مسلط بازار را رد کرده و مدعی‌ هستند که مداخله نامناسب در این بازار از طریق قانون باعث آسیب به شرکت‌های کوچک و مصرف‌کنندگان می‌شود.

یک گروه صنعت تکنولوژی به نام «اتحادیه صنعت کامپیوتر و ارتباطات» روز جمعه گفت که این قانون قصد دارد «گروه منتخبی از ارائه‌دهندگان خدمات دیجیتال آمریکایی را هدف بگیرد.»

به گفته این گروه: «این مقررات پیشنهادی حاکی از گذار از اصول بازار محوری است که به سیاست اقتصادی آمریکا شکل داده‌اند. این قوانین روی پیشتازی اقتصادی آمریکا تاثیر به‌سزایی خواهد داشت و امکان استفاده از خدمات دیجیتال آزاد را از مشتریان می‌گیرد.»

منبع: AP

https://pvst.ir/a9c

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو