skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

کارکنان اپل از تیم کوک می‌خواهند به دورکاری ادامه دهند

تحریریه پیوست

۱۷ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

گروهی از کارکنان اپل در نامه‌ای داخلی به تیم‌کوک، مدیرعامل اپل، و تیم مدیریت این شرکت از آنها خواستند تا از کارکنانی که می‌خواهند به دورکاری ادامه دهند حمایت کنند. این کارکنان می‌گویند که بسیاری از آنها خارج از اداره رشد کرده‌اند و رهبری اپل باید درک کند که سیاستی یکسان برای همه مناسب نیست.

به گزارش پیوست به نقل از گیزمودو،‌ این نامه داخلی که به دست وب‌سایت Verge رسیده، توسط کارکنان اپل امضا شده است. این نامه دو روز پس از آن ارسال شد که کوک از کارکنان خواست تا از ابتدای ماه سپتامبر سه روز در هفته را در دفتر کار باشند. کارکنان در این نامه می‌گویند با اینکه از برنامه‌های اپل فراتر از آنچه اعلام شده مطمئن هستند؛ اما حس می‌کنند که سیاست فعلی دورکاری و مکان انعطاف پذیر برای رفع نیاز‌های بسیاری از کارکنان «کافی نیست.»

ورج گزارش داد که این نامه داخلی در یک کانال در نرم‌افزار Slack برای «حامیان دورکاری» آغاز شد که حدود 2800 عضو دارد. در نوشتن متن این نامه نیز حدود 80 نفر شرکت داشتند.

کارکنان می‌گویند که سیاست فعلی و ارتباطات این چنین تا همین امروز هم باعث استعفای برخی کارکنان اپل شده است. طبق گزارش ورج در این نامه آمده است که «بدون فراگیری برنامه انعطاف پذیر، بسیرای از ما حس می کنیم که باید بین ترکیبی از خانواده، سلامت و تقویت کاری و عضویت در اپل یکی را انتخاب کنیم. این تصمیم برای هیچ کدام از ما آسان نیست و ما ترجیح می‌دهیم مجبور به این تصمیم گیری نباشیم.»

کوک این هفته در پیغام خود برای کارکنان گفت که اپل از اکثر کارکنان می‌خواهد روزهای دوشنبه، سه شنبه و پنجشنبه را به دفتر کار بیایند. کارکنان می‌توانند روزهای چهارشنبه و جمعه را دورکاری کنند و البته برخی تیم‌ها باید چهار تا پنج روز در هفته را در دفتر کار حضور داشته باشند. با این حال کارکنان با تایید مدیران خود می‌توانند دو هفته در سال را نیز دورکاری کنند.

کوک در این ایمیل می‌گوید: «با وجود همه آنچه در هنگام جدایی انجام دادیم، حقیقت این است که یک چیز اساسی را در سال گذشته نداشتیم: یکدیگر. کنفرانس ویدیویی فاصله بین ما را کمتر کرده است اما یک سری چیزها را نمی‌توان شبیه سازی کرد.»

کارکنان در نامه داخلی خود با پیغام‌های این چنین شرکت مخالفت جدی داشتند و گفتند که حس می‌کنند در سال گذشته نادیده گرفته شدند زیرا اپل اذعان نمی‌کند که برخی کارکنان در شرایط دورکاری بهتر از قبل کار کردند. آنها همچنین ادعا کردند که برخی از آنها توانستند «برای اولین بار به بهترین شکل در عمرشان کار کنند و از چالش‌های اجتناب پذیر اداره و دفتر‌های مشترک دور شوند؛ همه اینها در حالی است که توانستند بهتر مراقبت خود و آدم‌های اطرافشان باشند.»

کارکنان در این نامه چندین خواسته و اقدام را برای کوک و تیم مدیریتی مشخص کردند و همچنین از اپل خواستند تا دورکاری و مکان انعطاف پذیر را در اختیارات هر تیم قرار دهد؛ سوالی درمورد ریزش کارکنان به دلیل دورکاری به مصاحبه‌های خروج از شرکت اضافه شود؛ و همچنین به تاثیر محیط زیستی بازگشت به دفاتر کار اپل در مقابل دورکاری دائم و کار انعطاف پذیر اشاره کردند.

اپل از بین غول‌های تکنولوژی یک جبهه گیری میانه را در زمینه دورکاری در پیش گرفته است. برخی شرکت‌ها حتی پس از پاندمی کرونا نیز دورکاری را پذیرفته‌اند و برخی دیگر می‌خواهند هرچه زودتر کارکنان به دفتر کار بازگردند.

به طور مثال فیسبوک می‌گوید که کارکنان از همین حالا می‌توانند برای دورکاری دائمی درخواست دهند و مارک زاکربرگ، مدیرعامل این شرکت، تایید کرده که پیش بینی می‌کند در حدود 50 درصد از کارکنان این شرکت طی 10 سال آینده به طور کاملا از طریق دورکاری با این شرکت همکاری کنند. توییتر اعلام کرده که کارکنان درصورت درخواست می‌توانند برای همیشه دورکاری کنند.

گوگل نیز همانند اپل ابتدا از کارکنان خواست که سه روز در هفته را در دفتر کار حضور داشته باشند. با این حال این شرکت به تازگی اعلام کرده که 60 درصد از کارکنان آن به مدت چند روز در هفته در دفتر کار باشند و 20 درصد از آنها دورکاری کنند. دیگر 20 درصد در مکان‌های جدید اداری کاری خواهند کرد. مایکروسافت می‌گوید که اکثر کارکنانش می‌توانند 50 درصد از مواقع را دورکاری کنند.

با این حال شرکت‌های دیگری مثل آمازون می‌خواهند هرچه زودتر به روش کار «اداره محور» بازگردد. براساس گزارش واشنگتن پست، آمازون می‌گوید که کارکنان می‌توانند ساعت‌های کاری انعطاف پذیر را همانند پیش از پاندمی حفظ کنند.

با اینکه از روز جمعه نامه داخلی اپل برای گرفتن امضا ارسال شده اما مشخص نیست که این نامه تا امروز برای کوک و تیم مدیریتی ارسال شده است یا خیر. با توجه به پوشش رسانه‌ای، مشخصا پیغام کارکنان به دست مدیران ارشد اپل رسیده است.

کارکنان در این نامه می‌گویند: «با اینکه شاید اینطور به نظر برسد اما این یک دادخواست نیست. این یک تقاضا است: بیایید با هم همکاری کنیم تا همه واقعا حس راحتی داشته باشند.» گیزمودو روز شنبه برای اظهار نظر در این باره با اپل تماس گرفت اما هنوز پاسخی در این باره دریافت نکرده‌ایم.

منبع: GIZMODO

https://pvst.ir/a85

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو