skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

آیا دونالد ترامپ به فیسبوک باز خواهد گشت؟

تحریریه پیوست

۱۷ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

 فیسبوک به تازگی دری را باز کرد که ممکن است دونالد ترامپ را به این پلتفرم بازگرداند؛ اما این شرکت تایید کرد که برای حداقل دو سال حساب ترامپ به حالت تعلیق باقی خواهد ماند. این شبکه اجتماعی حساب ترامپ را به دلیل پست‌های او پیش از شورش‌های پایتخت که در 6 ژانویه در زمان انتخابات رخ داد مسدود کرده است.

به گزارش پیوست به نقل از مجله فوربز، ماه گذشته بود که یک هیات نظارت مستقل، تعلیق حساب کاربری رئیس جمهوری سابق آمریکا را بررسی کرد اما این هیات از ماهیت نامشخص این تعلیق انتقاد کرد: «برای فیسبوک خوب نیست که مجازاتی نامطمئن و بدون استاندارد را به شکل تعلیق نامشخص اعمال کند.»

این هیات از فیسبوک خواست تا تصمیم خود را بار دیگر مرور کرده و تصمیم نهایی را اعلام کند. نهایتا این شبکه اجتماعی روز جمعه از طریق یک پست وبلاگی اعلام کرد که برای «موارد خاصی مثل این» باید «پروتکل‌های جدیدی را استفاده کرد.»

نیک کلگ، نماینده امور خارجی این شرکت در این پست نوشت: «ما براساس پروتکل‌هایی که به موضوع حساب‌های آقای ترامپ مربوط است، مجازاتی زمان بندی شده را مشخص می‌کنیم. با توجه به شرایطی که به تعلیق آقای ترامپ منتهی شد، باور داریم که اقدامات او نقض شدید قوانین ما بود بالاترین مجازات را براساس پروتکل‌های جدید خواهد داشت. ما این حساب‌ها را به مدت دو سال تعلیق می کنیم و این مدت از تعلیق اولیه در 7 ژانویه محسوب می‌شود.»

کلگ افزود که در پایان این دوره فیسبوک از متخصصان می‌خواهد تا بررسی کنند که آیا «خطر امنیت اجتماعی از بین رفته است یا خیر.» او گفت که این شبکه اجتماعی فاکتور‌های خارجی از جمله موارد خشونت، محدودیت روی گردهمایی‌های صلح آمیز و دیگر ناراحتی‌های مدنی را بررسی می‌کند. اگر مشکل باشد فیسبوک می‌تواند محدودیت‌ها را حتی بیشتر از این نیز ادامه دهد و تا زمانی که خطر از بین برود این موضوع را تحت بررسی قرار دهد.

حتی اگر تعلیق برداشته شود، رئیس جمهورس سابق به شدت تحت نظر خواهد بود و فیسبوک هشدار داده است که در صورت مشکلات بیشتر «صفحه‌ها و حساب‌های او به صورت دائم حذف می‌شوند.»

کلگ گفت که دو سال تعلیق به نظر مجازات مناسبی برای این تخلفات شدید محسوب می‌شود و باید نه تنها دونالد ترامپ بلکه دیگران را نیز از نقض شرایط خدمت رسانی منع کند.

ترامپ لایک نمی‌کند

تعجبی ندارد که رئیس جمهوری سابق تصمیم فیسبوک را به شدت مورد انتقاد قرار داد و همچنان ادعا‌های خود را مبنی بر «تقلب» در انتخابات 2020 ادامه می‌دهد.

او در بیانیه‌ای که Save America PAC آنرا منتشر کرد گفت: «تصمیم فیسبوک توهینی به رکورد 75 میلیون نفر و شاید بسیاری دیگر است که در انتخابات متقلبانه سال 2020 به ما رای دادند.»

آیا این پاسخ مناسب است؟

حالا سوال این است که آیا اقدام این شبکه اجتماعی مناسب بوده یا خیر؟

چارز کینگ تحلیلگر تکنولوژی از شرکت Pund-IT در این مورد می‌گوید: «فیسبوک دارد این شرایط را به بهترین شکلی که می‌تواند اداره می‌کند. درحالی که مقررات کمی مبهم هسنتد، اما این مقررات برای مدیریت رفتار یک چهره مردمی که به رفتار غیرعرفی و عبور از هنجار‌های ارتباطی معروف است مناسب هستند.»

کینگ همچنین ادامه داد: «اگر رئیس جمهوری سابق بازهم از فیسبوک برای انتشار شایعه‌های خطرناک استفاده کند یا بار دیگر دنبال کنندگانش را به اعمال غیرقانونی ترغیب کند این شرکت می‌تواند او را به طور کامل حذف کند. دستور‌العمل‌های جدید تصریح می‌کنند که درصورت بازگشت ترامپ به این پلتفرم، فیسبوک تضمین می‌کند که او از شرایط شرکت پیروی کند. از دیدگاهی وسیع تر، تصمیم فیسبوک برای ادامه بستن حساب ترامپ به مدت دو سال دیگر احتمالا روی نفوذ او بر انتخابات میان دوره آمریکا تاثیر گذار است.»

ترامپ مطمئنا همان ترامپ است و نه از حامیانش فاصله می‌گیرد و نه نظر دیگران را تغییر می‌دهد. کینگ می‌گوید: «همانطور که این هفته نیز دیدیم، پس از اینکه وبلاگ او پس از کمتر از یک هفته به شکل ناخوشایندی از او گرفته شد، رئیس جمهوری سابق به نظر تمایل یا نظم کافی برای تشکیل یک کانال ارتباطی مختص خود را ندارد. بدون دسترسی به پلتفرم‌های معروفی مثل فیسبوک و توییتر، او عملا مانع فعالیت خودش می‌شود.»

منبع: Forbes

https://pvst.ir/a86

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو