skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تغییر روند بازار رمزارزها و محک قدرت این بازار

آشفتگی بازار رمزارز‌ها طی یک هفته 600 میلیارد دلار توکن دیجیتال را نابود کرد

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

 ارزش بیش از 7 هزار توکن دیجیتال براساس داده‌های وبسایت CoinGecko که بازار رمزارز‌ها را تحلیل و دنبال می‌کند سقوط کرده و ارزش بازار رمزارز‌ها با رکورد 600 میلیارد دلاری حالا به 1.9 هزار میلیارد دلار رسیده است. بیت‌کوین بزرگترین رمزارز جهان روز چهارشنبه 11 درصد سقوط کرد و قیمت آن به زیر 40 هزار دلار رسید و حالا حدود 25 هزار دلار تا اوج قیمتی که در ماه آوریل به ثبت رساند فاصله دارد.

به گزارش پیوست به نقل از بلومبرگ چندین فاکتور را می‌توان دلیل این سقوط ارزش شدید دانست، از انتقادات ایلان ماسک درمورد تاثیر انرژی مصرفی بیت‌کوین روی محیط زیست گرفته تا خطر مشکلات قانونی در بازاری که به غرب وحشی سرمایه‌گذاری معروف است. توکن‌های دیجیتال برای خیلی از معامله‌گران سود بسیاری را به همراه داشته‌اند.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در صرافی فارکس Oanda، در نوشته‌ای گفت: «قیمت 40 هزار دلار یک ‘دوراهی مهم موفقیت یا شکست’ برای بیت‌کوین است و در صورت شکست پایدار این مرز قیمتی، حتی امکان سقوط به زیر 30 هزار دلار هم وجود دارد.»

در ادامه گستره این تغییر روند رمزارزی را بیان کردیم:

ارزش بازار و تغییر جهت توکن‌ها

ارز بازار بیش از 7 هزار ارز دیجیتال کاهش یافته و ارزش کلی بازار 600 میلیارد دلار کمتر شده است. اوایل ماه آوریل، ارزش بازار رمزارزها برای اولین بار از دو هزار میلیارد دلار عبور کرد و خوش بینی دو ماهه سرمایه‌گذاران سازمانی نسبت به این بازار یکی از عوامل اصلی پیشرفت آن بود. اما تغییر جهت فعلی 600 میلیارد دلار از ارزش این بازار کاسته است.

شکست مرز 40 هزار دلاری

به گفته مایک مک‌گلون، تحلیلگر اجناس در بخش اطلاعات بلومبرگ در نیویورک: «بیت‌کوین میانگین متحرک 200 روزه‌اش را آزمایش کرد و حالا برای اولین بار در یک سال گذشته بیشترین فاصله را با میانگین 120 روزه خود دارد.» از نظر او بیت‌کوین سال 2021 را با قیمتی در حدود 49 هزار دلار به پایان می‌رساند.

معاملات آتی

تکنسین‌های معاملات آتی بیت‌کوین یک الگوی سر و شانه را مشاهده کرده‌اند که حاکی کاهش قیمت بیشتر برای بیت‌کوین است.

بیتکوین در مقابل طلا

نسبت قیمت بیت‌کوین به طلا در شرایط فعلی به پایین‌ترین سطح خود پس از ماه فوریه رسیده است. این سقوط را می‌توان ناشی از نگرانی بیشتر درمورد دارایی‌های پر نوسان و البته احیای اقتصادی پس از پاندمی دانست.

معامله اتریوم

پس از فاصله گرفتن بیت‌کوین از اوج قیمت خود در اواسط ماه آوریل، اتریوم، دومین رمزارز بزرگ جهان، روند صعودی را در پیش گرفت و توجه زیادی را به خود جلب کرد. اما این روند نیز متوقف شده است. کریس وستون، مدیر تحقیقات گروه Pepperstone در ملبورن، در نوشته‌ای روز دوشنبه گفت: «روی کاهش قیمت بیت‌کوین و افزایش قیمت اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کند زیرا ‘سر و صدا‌ها باید بخوابد’.»

بزرگترین صندوق سرمایه

ارزش بنیاد سرمایه‌گذاری بیت‌کوین Grayscale که بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین است نیز سقوط کرده و به سقوط ارزشی تاریخی نزدیک است. اگر این بنیاد طبق برنامه‌‌ ریزی‌ انجام شده به یک صندوق دارایی قابل معامله در بورس تبدیل شود این تفاوت ارزش از بین می‌رود. با این حال اگر مسئولان آمریکایی اجازه ETF (صندوق دارایی قابل معامله در بورس) برای بیتکوین را صادر نکنند اوضاع از اینهم بدتر خواهد شد.

منبع: Bloomberg

https://pvst.ir/a33

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو