skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نگاهی به عملکرد کلی شرکت‌های پرداخت الکترونیکی در سال ۱۳۹۹

رقابت در بازار PSPها تنگ‌تر می‌شود

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

شرکت‌های پرداخت الکترونیکی در طول  سال ۹۹ برای به‌دست آوردن سهم بازار رقابت تنگاتنگی را پشت سر گذاشتند اما در مجموع نتوانستند به جز در مواردی اندک جایگاه خود را حفظ کنند. گزارش شاپرک نشان می‌دهد که ۴ شرکت برتر PSP با وجود افت و فرودهایی که طی یک سال گذشته تجربه کردند همچنان جایگاه خود را حفظ کرده‌اند هرچند نزدیک‌شدن سایر رقبایشان به آنها نشان می‌دهد که رقابت در این بازار تنگ‌تر می‌شود. در این میان پرداخت الکترونیک سامان توانسته با یک رتبه صعود به عنوان شرکت برتر در تعداد تراکنش‌ها برسد.

به گزارش پیوست، شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد نیز توانسته‌است در شاخص مبلغ تراکنش‌ها در میان شرکت‌های PSP دو رتبه صعود کند و از رتبه ۸ به رتبه ۶ ارتقا یابد.  سداد نیز در این مجموعه با یک پله صعود جزو ۵ شرکت برتر از نظر شاخص مبلغ تراکنش‌ها قرار گرفته است.

خلاصه بررسی شاخص سهم از مبلغ تراکنش هر شرکت حوزه پرداخت در ابتدا و انتهای سال 99 در جدول ذیل خلاصه شده است.

مقایسه شاخص مبلغ تراکنش‌های شرکت‌های PSP در فروردین و اسفند ۹۹

همچنین مقایسه شاخص تعداد تراکنش‌ها در طول یک دوره یکساله نشان می‌دهد که پرداخت الکترونیک سامان، تجارت الکترونیک پارسیان، پرداخت الکترونیک سداد و پرداخت الکترونیک پاسارگاد سهم بازار بیشتری را توانسته‌اند در طول یکسال به دست آورند. هرچند رتبه‌بندی شرکت‌ها در خصوص شاخص تعداد تراکنش‌ها تقریبا ثابت مانده و تغییر نکرده است اما هر کدام از آنها سهم بازارشان را تغییر داده‌اند.

مقایسه شاخص تعداد تراکنش‌های شرکت‌های PSP در فرودین ماه و اسفند ۹۹

همچنین بررسی و مقایسه سهم  از مبلغ تراکنش‌های شرکت‌های حوزه پرداخت که در گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شده است، نشان می‌دهد که در دو مقطع ابتدا و انتهای سال 1399 شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد بیشترین رشد را تجربه کرده است و در این میان به پرداخت ملت با وجود اینکه همچنان در راس شرکت‌ها قرار دارد بیشترین کاهش را تجربه کرده است.

تفاضل سهم بازار هر یک از شرکت‌ها در ابتدا و انتهای سال گذشته در دو شاخص سهم از تعداد تراکنش و مبلغ تراکنش در دو نمودار ذیل مورد بررسی قرار گرفته است:

بررسی داده‌های تعدادی و مبلغی تراکنش‌های شرکت‌های پرداختی در بازه زمانی فروردین ۹۹ تا اسفند ۹۹، ‌نشان می‌دهد پرداخت الکترونیک پاسارگاد به عنوان رشد یافته ترین شرکت در بین رقبای خود توانسته بیشترین رشد از نظر مبلغ تراکنش با میزان ۳/۴۶ درصد را به خود اختصاص دهد و در جایگاه نخست قرار گیرد و پرداخت الکترونیک سداد با رشد ۱/۷۹ درصد در رتبه دوم قرار گرفت. در این شاخص پس از آپ، به پرداخت بیشترین سهم بازار را ازدست داده است.

در شاخص تعداد تراکنش نیز بازهم شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد با رشدی معادل ۲.۱۰ درصد رتبه نخست را از آن خود کرده است و تجارت الکترونیک پارسیان با رشد ۲.۰۲ درصدی در جایگاه بعدی قرار گرفت. سامان و به پرداخت ملت در دو جایگاه انتهایی قرار گرفتند. البته همچنان این دو شرکت در صدر قرار دارند و بر سر کسب رتبه اول و دوم بازار حوزه پرداخت با هم در رقابت هستند.

https://pvst.ir/a15

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو