skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

همتا خبر مربوط به لغو تعرفه شناسه رهگیری گوشی را حذف کرد

احتمال تمدید مصوبه تعرفه همتا قوت گرفت

امید اعظمی عضو تحریریه

۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

روز گذشته سامانه اطلاع رسانی طرح ثبت تلفن همراه (همتا) اعلام کرده بود که وارکنندگان قانونی تلفن همراه به کشور از این ماه دیگر نیازی به پرداخت «تعرفه همتا» ندارند؛ اما حالا پس از یک روز این اطلاعیه از روی سامانه اطلاع رسانی طرح ثبت تلفن همراه (همتا) حذف شده است. کارشناس سامانه همتا دلیل حذف این اطلاعیه را احتمال تمدید مصوبه از سوی سازمان تنظیم مقررات به علت کرونا عنوان کرد.

به گزارش پیوست، علت لغو پرداخت تعرفه همتا توسط واردکنندگان، اتمام زمان مصوبه‌ ۲۹۶ کمیسیون تنظیم مقررات، مبنی بر دریافت مبلغ ۳۰۷۴۰ ریال بابت تعرفه «خدمت ثبت شناسه رهگیری تجهیزات با قابلیت نصب سیمکارت» بود. اما حالا اکبر سلطانی، کارشناس همتا در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرده که احتمال دارد این تعرفه برای ۲ یا ۳ ماه دیگر تمدید شود.

او در خصوص نحوه تمدید مصوبه‌ها به پیوست گفت:‌ «تمامی تعرفه‌ها مدت‌دار هستند و پس از پایان مدت تعرفه، سازمان یا ارگانی که درخواست تعرفه داده باید برای تمدید تعرفه اقدام و دلایل مشخصی را برای تمدید شدن آن اعلام کند. تعرفه همتا نیز تا پایان فروردین ۱۴۰۰ زمان داشت و پس از آن سامانه همتا برای تمدید این تعرفه باید اقدام کند.»

سلطانی ادامه داد: «از آنجایی که جلسات تمدید تعرفه‌ها به علت کرونا قابل برگزاری نیست، سازمان تنظیم، تعرفه‌های موجود را ۲ یا ۳ ماه دیگر تمدید کرده است. حالا با وجود آن که اقدامی از سوی همتا برای تمدید این تعرفه صورت نگرفته بود، در حال بررسی هستیم تا مشخص شود تعرفه همتا هم شامل تمدید تعرفه‌ها می‌شود یا خیر. به همین دلیل خبر لغو تعرفه همتا فعلا از روی کانال اطلاع‌رسانی حذف شده است.»

براساس اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، میانگین واردات گوشی در ماه بین یک تا یک و نیم میلیون واحد است. با این حساب درآمد تعرفه همتا به‌صورت میانگین عددی بزرگ‌تر از ۴/۵ میلیارد تومان در ماه می‌شود. سلطانی در پاسخ به این سوال که آیا حذف این تعرفه مشکلی برای سامانه همتا و هزیه‌های جاری آن ایجاد می‌کند یا نه گفت: «تمام مبلغ تعرفه همتا جزو درآمد‌های دولت است و مستقیما به حساب خزانه دولت واریز می‌شود. تنها قسمتی از آن قرار بود برای هزینه‌های اجرای طرح رجیستری هزینه شود»

طبق اعلام سلطانی از امسال مبلغ ۳۰ میلیارد تومان در ردیف بودجه هزینه‌های دولت لحاظ شده که برای هزینه‌های طرح رجیستری و سامانه همتا در نظر گرفته شده است و اگر این مبلغ تخصیص پیدا کند قرار است که هزینه‌های طرح رجیستری از این طریق اعمال شود.

https://pvst.ir/9yi
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو