skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تغییرات حریم خصوصی آیفون چه پیامدی برای مصرف‌کنندگان و تجارت‌ها خواهد داشت؟

۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اپل بروزرسانی جدیدی برای سیستم‌عامل iOS ارائه می‌کند که تنظیمات جدید حریم خصوصی را با هدف محدود کردن ردیابی کاربران آیفون در تبلیغات دیجیتال به همراه خواهد داشت.

به گزارش پیوست این تغییر باعث می‌شود تا بیش از 1 میلیارد کاربر آیفون در برخی اپلیکیشن‌ها هشدار‌های جدیدی دریافت کنند که از آنها اجازه دسترسی به داده‌هایشان را درخواست می‌کند. اپل معتقد است که می‌توان از این داده‌ها برای ردیابی عادت‌های اینترنت گردی در اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌ها استفاده کرد. درنتیجه این تغییرات کاربران کنترل بیشتری روی داده‌های خود خواهند داشت.

این تغییر برای تجارت‌ها نیز پیامدهایی دارد. اگر کاربران آیفون اجازه دسترسی به اطلاعات را به شرکت ها ندهند، بازار 100 میلیارد دلاری تبلیغات موبایلی ضربه خواهد دید که البته متخصصان این صنعت هنوز نمی‌توانند شدت این تاثیر را حدس بزنند.

اپل چکار می‌کند؟

اپل از توسعه دهندگان اپلیکیشن می‌خواهد تا برای دسترسی به شناساگر‌های تبلیغات دیجیتال از کاربران آیفون یک هشدار به این مضمون برای کاربر ارسال کنند «آیا اجازه می‌دهید که شما را در اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های متعلق به دیگر شرکت‌ها دنبال کنیم» و در ادامه نیز باید توضیحی ارائه شود که این اجازه به چه دلیلی درخواست شده است. برخی تحلیل‌گران تبلیغات موبایلی باور دارند که احتمالا کمتر از یک نفر از هر سه نفر این اجازه را به اپلیکیشن‌ها خواهند داد.

دارندگان آیفون در تنظیمات حریم خصوصی گوشی خود یک منو «tracking» (ردیابی) دارند که درآنجا می‌توانند با یک لمس ساده دسترسی اپلیکیشن‌ها را آزاد و لغو کنند.

این تغییر چه معنایی برای توسعه دهنگان و تبلیغ کنندگان دارد؟

تبلیغ کنندگان و توسعه دهندگان اپلیکیشنی که تبلیغات می‌فروشند می‌گویند که درصورت نپذیرفتن کاربران، بازدهی تبلیغات کاهش می‌یابد. صنعت تبلیغات مدت‌ها است که برای تبلیغات بهتر عادت‌های مردم در فضای وب را دنبال می‌کند و به این صورت تشخیص داده می‌شود که مثلا شما کدام ماشین یا لباس را بیشتر می‌پسندید.

کاهش داده‌های کاربران ممکن است به کاهش فروش برند‌ها و کاهش درآمد تبلیغاتی اپلیکیشن‌ها و انتشارات منتهی شود. این اقدام اپل باعث تنش بیشتر با فیسبوک خواهد شد که می‌گوید چنین تغییری به دلیل تضعیف تبلیغات و از بین بردن هدف گیری مشتریان محلی به تجارت‌های کوچک ضربه وارد می‌کند.

چرا اپل چنین تغییری را اعمال کرد؟

به ادعای اپل این شرکت می‌خواهد کنترل داده‌های مشتریان و اشتراک گذاری آن را به دست خودشان بسپارد.

آیا اپلیکیشن‌ها هنوز هم می‌توانند داده‌‌های کاربران آیفون را جمع‌آوری کنند؟

اگر جمع‌آوری اطلاعات در سیاست حریم خصوصی اپلیکیشن عنوان شده باشد هنوز هم اپلیکیشن‌ها مجاز خواهند بود تا داده‌های کاربران آیفون را جمع‌آوری کنند. این تغییرات تنها برای آن دسته از داده‌هایی هستند که توسعه‌دهندگان اپلیکیشن از طریق شخص ثالث جمع‌آوری می‌کنند یا داده‌ها را با داده‌‌های خارجی شخص ثالث برای بهبود تبلیغات هدفمند ترکیب می‌کنند. اپل «nutrition labels» (برچسب‌های تغذیه) را به حریم خصوصی فروشگاه اپلیکیشن خود اضافه کرده تا مشخص کند اپلیکیشن‌ها چه داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند.

آیا با این وجود اپلیکیشن‌های آیفون هنوز هم تبلیغات خواهند داشت؟

کاربران آیفون حتی درصورت رد درخواست اپلیکیشن برای دسترسی به داده‌ها نیز تبلیغات را مشاهده خواهند کرد، البته تا زمانی که تبلیغات از طریق داده‌هایی هدفمند شوند که خود اپلیکیشن به تنهایی آن را جمع‌آوری کرده است. برای مثال یک شبکه اجتماعی مثل فیس‌بوک هنوز‌ هم می‌تواند براساس داده‌های خودش مثل گروه‌های کاربر یا پست‌هایی که لایک می‌کند تبلیغات هدفمندی را در اختیار کاربر قرار دهد. اما اگر فیس‌بوک بخواهد براساس داده‌های دیگر وب‌سایت‌ها تبلیغات هدفمند را ارائه کند باید از کاربر کسب اجازه کند.

 منبع: Reuters

https://pvst.ir/9yj

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو