skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

گزارش سالانه شاپرک: ارزش حقیقی تراکنش‌ها در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۱ درصد کاهش یافته است

۹ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ تیر ۱۴۰۲

گزارش سالانه شاپرک نشان می‌دهد با وجود رشد ۳۰ درصدی ارزش اسمی تراکنش‌ها در سال ۱۴۰۱، ارزش حقیقی تراکنش‌ها به نسبت سال ۱۴۰۰ با رشد منفی بیش از ۱۱ درصد روبه‌رو بوده است. همچنین این گزارش از رشد فزاینده کارتخوان‌های فروشگاهی در شبکه پرداخت و کاهش استفاده از دیگر ابزارهای پذیرش خبر می‌دهد.

به گزارش پیوست، گزارش سالانه شاپرک از عملکرد شبکه پرداخت در سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد در این سال، کل تراکنش‌های شاپرکی در شبکه پرداخت بالغ بر ۴۴ میلیارد به ارزش نزدیک به ۹۲ هزار و ۶۵۶ هزار میلیارد ریال بوده است.

همچنین، تعداد تراکنش‌های شاپرک در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد نزدیک به ۱۵ درصد داشته است. ارزش تراکنش‌ها نیز در سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه رشدی ۳۰ درصدی داشته است. به عبارتی ارزش تراکنش‌ها از ۷۱ هزار و ۲۷۴ میلیارد ریال به ۹۲ هزار و ۶۵۶ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۱ رسیده است. همچنین با وجود رشد ۳۰ درصدی ارزش اسمی تراکنش‌ها، ارزش حقیقی تراکنش‌ها با رشد منفی ۱۱/۲۶ درصد روبه‌رو بوده است.

مقایسه آمار سالانه تراکنش‌های شاپرک

در معیار تغییر سهم ابزار کارتخوان فروشگاهی، اینترنتی و موبایلی از کل ابزارها در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ به ترتیب برابر ۹۵/۱، ۸۷/۰ و منفی ۸۱/۲ بوده است. اما در مجموع تعداد ابزارهای پذیرش در سال ۱۴۰۱  نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش۷۴/۴ درصدی داشته است.

بر اساس گزارش سالانه شاپرک در پایان اسفند ۱۴۰۱ بیش از ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار ابزار پذیرش در سراسر کشور فعال بوده است. از کل تعداد ابزارهای پذیرش بیش از ۹۱ درصد ابزار کارتخوان فروشگاهی بوده است. همچنین سهم ابزار پذیرش اینترنتی بیشتر از ۷ درصد و سهم ابزار پذیرش موبایلی ۱/۱۵ درصد بوده است.

تعداد هر یک از ابزارهای پذیرش در اسفندماه سال ۱۴۰۱

عملکرد ابزارهای تراکنش از نظر تعداد نشان می‌دهد که بیش از ۹۲ درصد تراکنش‌ها در سال ۱۴۰۱ از طریق کارتخوان‌های فروشگاهی انجام شده است. آمار نشان می‌دهد این سهم در مقایسه با سال ۱۴۰۰ با رشد ۸۴/۱ درصدی روبه‌رو بوده است. این در حالی است که درصد تغییرات سهم عملکرد دو ابزار پذیرش موبایلی و اینترنتی در سال ۱۴۰۱ کاهشی بوده است.

متوسط مبلغ هر تراکنش نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ در ابزار پذیرش اینترنتی رشدی نزدیک به ۶۰ درصد داشته است. این در حالی است متوسط مبلغ در ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی در سال ۱۴۰۱ نسبت به دور مشابه سال گذشته در حدود ۹ درصد رشد کرده است.

سهم هریک از ابزارهای پذیرش از تعداد تراکنش‌ها

همچنین سرانه تعداد تراکنش هر ابزار به ازای جمعیت بالای ۱۸ سال نشان می‌دهد که ابزار اینترنتی با ۷/۸ درصد کاهش داشته است. به عبارتی  در حدود ۳۵ تراکنش در سال به ازای هر نفر جمعیت بالای ۱۸ سال در کشور بوده است. در حالی که تعداد تراکنش ابزار کارتخوان فروشگاهی بیش از ۱۴ درصد افرایش یافته و به ۶۶۷ تراکنش به ازای جمعیت بالای ۱۸ سال کشور و سرانه تعداد برای ابزار پذیرش موبایلی نیز کاهشی بوده و به ۲۰ تراکنش رسیده است.

در سال ۱۴۰۱ بیش‌ترین تعداد تراکنش‌ها بازه ۵ تا ۱۵ هزار تومان را پوشش داده است. به عبارتی بیش از ۱۹ درصد تراکنش‌های شبکه پرداخت در این بازه قرار گرفته‌اند. در سال ۱۴۰۱ نیز نزدیک به ۱۰ درصد تراکنش‌ها مبلغ زیر ۵ هزار تومان و ۳۱ درصد تراکنش‌ها در ۵ تا ۲۵ هزار تومان بوده است. همچنین بیش از ۵۴ درصد از تراکنش‌ها بالای ۲۵ هزارتومان بوده است. در نهایت ۹۱ درصد تراکنش‌ها در شبکه پرداخت مبلغی زیر ۵۰۰ هزار تومان را شامل بوده است.

متن کامل گزارش سال ۱۴۰۱ شاپرک را اینجا دریافت کنید.
https://pvst.ir/f10
برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو