skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

طرح جدید مجلس، اتباع خارجی را صاحب کارت بانکی و کارت ملی می‌کند

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۴ مهر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۵ مهر ۱۴۰۱

مهاجران افغان ©عکس از AFP

نمایندگان مجلس می‌خواهند با ارائه طرحی به مجلس برای تشکیل «سازمان ملی اقامت» نه تنها مشکل صدور کارت بانکی مهاجران خارجی را رفع کنند بلکه امکان استفاده آنها از سایر خدمات و سرویس‌های داخل کشور با شرایط خاص را نیز فراهم کنند.

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفت‌وگو با پیوست خبر از تدوین طرحی داد که از طریق آن مشکل حساب بانکی اتباع خارجی با تشکیل «سازمان ملی اقامت» رفع خواهد شد.

کارت بانکی برای مهاجران

ابوترابی در مورد این طرح که به زودی به صحن مجلس می‌رود گفت: در این طرح که شورای عالی امنیت ملی پیگیر به نتیجه رسیدن آن است، اتباع غیرمجاز با تشکیل سازمان ملی اقامت ضابطه‌مند خواهد شد.

او ادامه داد: در این طرح اقداماتی مانند انگشت‌نگاری، چهره‌نگاری، اعلام قسم و سوگند ذیل پرچم جمهوری اسلامی، اعلام مکان زندگی و شغل دیده شده است. کارفرماهای ایرانی نیز مکلفند در سامانه‌ای مشخصات اتباع را اعلام کنند. اتباع با سیم‌کارت خاصی که فقط باید از آن استفاده کنند اجازه اقامت پیدا می‌کنند.

نماینده نجف‌آباد همچنین گفت: یک کارت مانند کارت ملی به آنها داده می‌شود و با آن کلیه امور زندگی‌شان انجام می‌شود. در حال حاضر ۱۴ دستگاه باید ۱۴ کارت به اتباع خارجه بدهند که دردسری برای اتباع خارجه و دستگاه‌هاست. با این طرح حتی DNA آنها را می‌گیریم و رابطه پدر و فرزندی نیز باید به اثبات برسد. به این ترتیب همچنین اجازه خواهند داشت ماشین بخرند، در دادگاه طرح دعوی کنند، حساب باز کنند، شغل و بیمه داشته باشند. البته باید مثل دیگران مالیات نیز پرداخت کنند. بعد از یک سال و سه سال باید مصاحبه کنند. بعد از هفت سال نیز باید دوباره بیایند و در این دوره باید خواندن و نوشتن یاد بگیرند. در این دوره اگر مشکلی نداشتند حتی می‌توانند در جاهایی که سازمان ملی اقامت مشخص می‌کند اموال منقول و غیرمنقول نیز بخرند.

همه کارت‌ها در یک کارت

طرح ادغام همه کارت‌ها در یک کارت‌ به گفته وی نیازی به تصویب در مجلس ندارد و شورای عالی مبارزه با پول‌شویی باید در مورد آن تصمیم بگیرد. ابوترابی در مورد این طرح نیز توضیح داد‌: بر اساس این طرح یک کارت بیشتر وجود نخواهد داشت که متصل به ثبت احوال است و نام و مشخصات و کد ملی فرد نیز روی آن قرار دارد. ادغام همه کارت‌ها در کارت‌های بانکی می‌تواند باعث شود در آینده نیز کارت ملی نیز همین کارکرد را پیدا کند. می‌توانیم حتی برای توریست‌ها نیز به جای روادید این کارت‌ها را صادر کنیم و حتی پول‌شان را با مراجعه به بانک و صرافی تبدیل به ریال کنند.

البته همچنان کودکان بالای ده سال می‌توانند از کارت بانکی جداگانه‌‌ای با محدودیت تراکنش استفاده کنند.

طرح ادغام تمامی کارت‌های بانکی در یک بانک در گذشته نیز از سوی برخی مطرح شده بود اما این طرح به دلایل مختلف در دوره‌های گذشته با مخالفت بانک مرکزی مواجه شده بود.

او در خصوص اینکه ادغام کارت‌های بانکی چه تاثیری روی جلوگیری از پول‌شویی می‌گذارد می‌گوید: یکی از راه‌های متداول برای پول‌شویی استفاده از حساب‌های بانکی اجاره‌ای است. به صورت میانگین هر ایرانی ۷ کارت بانکی دارد و ۵۰۰ میلیون کارت حساب بانکی در کشور وجود دارد.

ابوترابی در این مورد گفت: در میان این تعداد کارت‌های بانکی صادر شده برخی به صورت اجاره‌ای در اختیار اتباع خارجی قرار گرفته است و برخی دیگر به صورت اجاره‌ای در اختیار افرادی گذاشته می‌شود که اقدام به کارهای خلاف از قبیل فروش مواد مخدر یا اسلحه و حتی قمار می‌کنند.

او همچنین گفت:‌ برخی اینها حتی بدهکارند و حساب بانکی‌شان بسته شده است اما از حساب بانکی دیگران استفاده می‌کنند. این کارت‌ها هزینه‌بر نیز هستند.

https://pvst.ir/dcl
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

    در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

    تمام مقالات
    برای بوکمارک این نوشته
    Back To Top
    جستجو