نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 72 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 112

مروری بر روندهای ارتباطی برتر سال ۲۰۱۹ در فناوری هتل‌ها

کلیدهای موبایلی

زمان‌های قدیم، هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و دیگر کسب و کارهای مهمانداری فضایی ساده را در زندگی مردم اشغال کرده بودند و مکان‌هایی برای مهمان‌ها بودند تا دور از خانه به سر ببرند. اما هر کس که طی چند سال اخیر زمانی را صرف صنعت مهمانداری هتل‌ها کرده باشد، می‌داند که نقش فناوری در کسب و کارهای مهمان‌پذیری بسیار توسعه یافته است. در بسیاری از موارد این کسب و کارها بدل به هاب‌ها شده‌اند. بیشتر فعالیت‌شان وابستگی مستقیم یا غیرمستقیم به فناوری دارد و این امر باعث اهمیت زیاد فناوری اطلاعات در عملیات هتلداری و تجربه مهمان بیشتر از هر زمان دیگری شده است. فناوری‌های صنعت ارتباطات به طور کلی در حال تحول هتلداری است؛ از استفاده از فناوری NFC در کلیدهای در اتاق‌ها گرفته تا ارائه اینترنت وایرلس. در ادامه به روندهای مهمان‌پذیری امروز در زمینه فناوری‌های ارتباطی می‌پردازیم.

موبایل به مثابه‌ کلید در

بسیار جالب است که کارکرد ساده‌ای مثل کلید در می‌تواند چنین تکاملی را تجربه کند. ابزاری که ابتدا در قالب قطعه‌ فلزی با‌دقت تراشیده‌‌شده‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت، امروزه به کارت‌های الکترونیکی بدل شده است. تکامل بعدی در تحول کلید هتل‌ها، تغییر آن به داده در دستگاه موبایل مهمان خواهد بود. تکامل بعدی در تحول کلید هتل‌ها، تغییر آن به داده در دستگاه موبایل مهمان خواهد بود. برخی از هتل‌ها اکنون این روند را پیاده‌سازی کرده‌اند که از فناوری NFC یا اسکن کد استفاده می‌کنند.

اتوماسیون خدمات

امروزه بسیاری از مهمانان ترجیح می‌دهند برای کارهای ساده به جای تعامل انسانی از فناوری استفاده کنند. گزینه‌های ورود (check-in) و خروج (check out) از راه دور، محبوبیت بسیاری دارند و برخی هتل‌ها نیز در حال کار با اپلیکیشن‌هایی هستند که به مهمانان امکان می‌دهد از طریق موبایل‌های خود خدمات اتاق را سفارش دهند. مجموعه کلی‌ای از درخواست‌های بنیادین مهمان وجود دارد که با استفاده از فناوری مناسب، خودکارسازی می‌شود؛ این امر باعث می‌شود کارکنان هتل برای فعالیت‌های دیگری وقت داشته باشند که تجربه مهمان‌ها را ارتقا می‌دهد. این روند در حال تسریع است.

همگرایی ثابت و سیار (FMC)

روزگاری مردم از تلفن‌های اتاق‌شان استفاده می‌کردند اما همه‌گیر شدن دستگاه‌های موبایل باعث شده تلفن‌های سنتی اتاق‌ها نقش بسیار ناچیزی داشته باشد هرچند این بدان معنا نیست که نقش چندانی ندارد. تلفن اتاق در آینده شاید تجربه متصل‌تری را رقم بزند. تصور کنید مهمانی به هتلی می‌رسد و دستگاه موبایل خود را با تلفن اتاقش pair می‌کند. او می‌تواند از طریق موبایلش تلویزیون، سیستم صوتی و شاید حتی پرده‌ها را کنترل کند. همچنین از این سیستم می‌توان استفاده کرد و به مهمان اعلام کرد که لباس‌هایش در خشک‌شویی هتل آماده است. شاید کمی به نظر علمی‌تخیلی برسد، اما بسیاری از بخش‌های این سناریو قبلاً اجرا شده و در دسترس قرار دارد یا در حال توسعه است. مهمانان آینده بیش از پیش از اتصال بهره خواهند برد.

اپلیکیشن‌های مهمان

چشم‌انداز مهمان متصل تقریباً همه جنبه‌های تجربه مهمان را در بر می‌گیرد. این مساله آن‌قدر پیچیده است که به هاب مجزایی برای عملیات نیاز دارد و اپلیکیشن‌های مهمان برای دستگاه‌های موبایل شخصی می‌توانند میزبان همه این عملکردها باشند. اپلیکیشن مهمان هوشمند به گونه‌ای طراحی شده است که همه‌ چیز را از اعلان‌ها گرفته تا خدمات هتل و برنامه‌ها ترکیب می‌کند. برخی از هتل‌های بزرگ برخی از عناصر اشاره‌شده در بالا را پیاده کرده‌اند و هر روز قابلیت‌هایی به اپلیکیشن خود اضافه می‌کنند. بعضی از هتل‌های پرچمدار به هدف نزدیک‌ترند، اما فناوری و یکپارچه‌سازی در این زمینه هنوز در حال توسعه است. فارغ از اینکه چه کسی اول می‌تواند به اجرای دقیق‌تر و بهتر برسد، یک مساله مشخص و واضح است: هتلی که تجربه متصل واقعی را فراهم بیاورد، پر از مهمان‌های راضی و توانمند خواهد بود.

نبرد پهنای باند

تلفن هوشمند، لپ‌تاپ، تبلت، کتابخوان الکترونیکی؛ به نظر می‌رسد مهمان‌های هتل‌ها هر دستگاهی را که اینترنت را می‌بلعند با خود به سفر می‌آورند. سفر آنها چه برای کسب و کار باشد یا تفریح، مسلماً به این نکته اشاره خواهند کرد که سرعت اتصال در خانه‌شان را در هتل تجربه نمی‌کنند. باید بتوان این نیازه‌های داده‌‌ای چندبرابر- اگر نگوییم صدبرابر- را برطرف کرد، به ‌ویژه وقتی هتل مجهز به اتاق کنفرانس بزرگ باشد. در حال حاضر، بهترین برندها در حال کار روی این مساله‌اند، زیرا تقاضای پهن‌باند در هتل‌ها رو به افزایش است.

خدمات مبتنی بر موقعیت جغرافیایی

بخش اعظم این فناوری ارائه‌ خدمات مبتنی بر موقعیت جغرافیایی در مرحله ابتدایی‌ قرار دارد، اما همین سهم کوچک نیز تاثیرات زیادی داشته است. امکان فهم اینکه کارکنان و مهمانان هتل در زمان‌های مختلف در چه موقعیت جغرافیایی‌ای قرار دارند، فرصت‌های بسیاری را برای بهبود تجربه مشتری فراهم می‌آورد؛ از ارائه خدمات به مهمانان گرفته تا کمک کردن به کارکنان برای داشتن عملکرد بهتر. تاکنون برخی ویژگی‌های مبتنی بر موقعیت جغرافیایی کارکنان با استفاده از SIP-DECT اجرا شده. این صرفاً آغاز راه است.

فضاهای استراحت مجهز به فناوری

موارد استفاده از فناوری در مهمان‌پذیری هرساله رشد می‌کند و کسب و کارهای مهمان‌پذیری و هتلداری گوش‌به‌زنگ و هوشیار در حال متحول کردن تمایلات و درخواست‌های مهمان‌ها هستند و فضایی نیمه‌عمومی را فراهم آورده‌اند که مهمان‌ها می‌توانند بر اساس خواسته‌های خود از فناوری استفاده کنند. مهمان‌ها می‌توانند از اتاق‌هایشان بیرون بیایند و در فضایی مجهز به فناوری استراحت کنند اما همچنان به وای‌فای دسترسی داشته باشند یا می‌توانند در این فضا کارشان را انجام دهند.
بسیاری از مهمان‌ها به صورت آنلاین وجود این نوع امکانات را در هتل مورد نظرشان جست‌وجو می‌کنند، بنابراین کسب و کارهای مهمان‌پذیری و هتلداری‌ای که این امکانات را ندارند ممکن است در نهایت با ضرر مواجه شوند.

SIP-DECT

SIP-DECT که پیش از این هم در فضای مهمان‌پذیری و دیگر صنایع اروپا محبوب بود جایگزینی برای شبکه‌های مبتنی بر رادیو و VoWLAN است که مورد توجه واقع شده، به ‌ویژه در آمریکای شمالی. این تلفن‌ها بی‌سیم هستند. بسیاری از پیاده‌سازی‌های SIP-DECT ویژگی‌هایی دارند که باعث می‌شود از هر نقطه‌ جغرافیایی در هتل و محوطه آن، بتوان از این فناوری استفاده کرد؛ از آنجا که کارکنان خدمات هتل از جمله نگهبانی و مسئولان نظافت و غیره همیشه مشغول‌اند، SIP-DECT گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌رود. SIP-DECT با هزینه پیاده‌سازی پایین نیسبت به دیگر گزینه‌ها، سهولت پیاده‌سازی و کیفیت بالاتر و کیفیت بیشتر صدا احتمالاً بیشتر رشد خواهد کرد.

فضاهای جلسات مبتنی بر فناوری

فضای جلسات و نشست‌های مدرن تکامل یافته است. دیگر مساله میزها و صندلی‌ها و چرخ‌دستی‌هایی نیستند که غذا یا خوراکی رویشان سرو می‌شود. جلسات مدرن با اتکا به فناوری برگزار می‌شوند. افراد حوزه کسب و کار نیاز به ارائه‌های چندرسانه‌ای، ویدئوکنفرانس و حضور از را دور دارند. گاهی نیز به هر دوی اینها به طور همزمان محتاج‌اند. آنها برای این جلسات ترجیح می‌دهند به خدماتی مثل پذیرایی با حداقل وقفه دسترسی داشته باشند. هتل‌های هوشمند می‌دانند که باید این فضاها را داشته باشند تا حتی‌الامکان کاربرپسند باشند. خدمات صوتی تصویری گذشته دیگر گزینه مناسبی نیستند.
اگر فکر می‌کنید این نوع نیازها محدود به کسب و کارها و هیات‌مدیره‌هاست، بخش مهمی از تصویر را مشاهده نمی‌کنید؛ مشتریان کسب و کارها به طور روزافزون خواهان فناوری پیشرفته در سالن‌های اجتماعات و کنفرانس‌ها هستند.

شنیدن به سبک جدید

مهمان‌ها حرف‌های زیادی در مورد تجربه‌هایشان در هتل‌ها دارند، اما همیشه این حرف‌ها را مستقیماً به هتلدارها نمی‌زنند. در دنیای مهمان‌پذیری که گفت‌وگوهای شفاهی و مرورهای آنلاین تاثیر بسیار زیادی دارد، هتلداران در حال سرمایه‌گذاری روی ابزارهای گوش دادن به اجتماع هستند. این ابزارها به هتل‌ها امکان می‌دهد خواسته‌‌ها، نیازها، امیال، شکایت‌ها و غیره را در مورد مهمانان خود بدانند. برخی از این ابزارها حتی اجازه می‌دهند که هتل‌ها از وضعیت خود در زمینه رقابت با همتایان‌شان آگاه شوند. در واقع اینترنت گنجی مدفون در زمینه هوش کسب و کار است، فقط کافی است بدانید چگونه مسائل را ببینید و در نظر بگیرید.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz