نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه

چه کسی حذف می‌شود

Airbnb وب‌گاهی برای کرایه مکان‌های اقامتی است که بیش از دو میلیون مکان فهرست‌شده در ۳۳ هزار شهر و ۱۹۱ کشور دارد.
این استارت‌آپ به افراد امکان می‌دهد اتاق‌های خانه‌شان یا خانه خود را در اختیار مهمان‌ها قرار دهند. این امر می‌تواند ریسک‌های بسیاری برای مهمانان و میزبان‌ها پدید آورد، زیرا هیچ‌وقت نمی‌توان از شخصی که میزبان یا مهمان است، به طور کامل مطمئن بود. این امر منجر به آن می‌شود که با هر بحران، هیاهوی زیادی به پا شود. تقریباً همه بحران‌های اتفاق‌افتاده در Airbnb توجه زیادی را در رسانه‌های اجتماعی به خود جلب کرده است.
یکی از جدیدترین اتفاق‌ها این بوده است که اول ژوئن ۲۰۱۹، میزبانی در نیویورک، یکی از کاربران و دوستانش را با ادبیات نژادپرستانه و بی‌ادبانه نیمه‌شب از خانه بیرون کرده است. کاربر مهمان این مساله را در توییتر خود مطرح کرد. Airbnb به ‌سرعت واکنش نشان داد و پاسخ اولیه‌اش عذرخواهی در مورد اتفاق پیش‌آمده بود. روابط عمومی Airbnb همچنین به خط‌مشی ضدتبعیض این شرکت اشاره و بر آن تاکید کرد. در نهایت Airbnb تصمیم گرفت میزبان را از پلتفرم خود حذف کند و به مهمان‌ها کمک کند مکان جدیدی برای ماندن پیدا کنند. این استارت‌آپ در دوم ژوئن ۲۰۱۹ توییت کرد:
«این ادبیات غیرقابل قبول است و هیچ جایی در جامعه Airbnb ندارد. ما میزبان را از پلتفرم خود حذف کردیم و از مهمانان پشتیبانی کردیم که مکان جدیدی برای ماندن بیابند. از آنها ممنونیم که توجه ما را به این مساله جلب کردند تا بتوانیم واکنش نشان دهیم.»
این اتفاق، پایان بحران‌های اینچنینی برای Airbnb نخواهد بود. با وجود این، مساله اصلی آن است که تیم روابط‌عمومی Airbnb می‌دانند و متوجه‌اند که چگونه باید از عهده چنین مسائلی برآیند. آنها خط‌مشی‌هایی دارند که نشان می‌دهد به ماهیت پلتفرم و همه آسیب‌پذیری‌هایش واقف‌اند. آنها رخ دادن چنین مسائلی را پیش‌بینی و خط‌مشی‌هایی تعیین کرده‌اند تا این بحران‌ها را
مدیریت کنند.
پاسخ اولیه Airbnb که فوراً ارسال شد، عذرخواهی بود؛ آنها نه از مهمان دفاع کردند و نه از میزبان، اما قول دادند که بعد از دریافت جزئیات بیشتر، اقدام مناسبی انجام خواهند داد. تیم Airbnb بعد از بررسی مساله متوجه شد که میزبان در واقع رفتار تبعیض‌آمیز داشت و ادبیات نادرستی را به کار گرفته بود. به این ترتیب، میزبان را از پلترم حذف و به مهمان‌ها کمک کردند مکان دیگری بیابند. در واقع، روابط عمومی Airbnb با حذف میزبان از پلتفرم خود نشان داد رویکردهای تبعیض‌آمیز جایی در این استارت‌آپ ندارد و میزان تکرار چنین اعمالی از سوی میزبان‌ها را کاهش داد.

منبع: پرس‌ فارم

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz