نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 108

نقش فناوری 5G در انقلاب صنعتی چهارم

پاشنه آشیل Industry 4.0

امروزه شاهد نمونه‌های کاربردی زیادی هستیم که تولیدکنندگان به طور موفقیت‌آمیز دیجیتالی‌سازی را در تولید و عملیات زنجیره تامین خود به کار می‌گیرند تا بتوانند ارزش تجاری ملموسی ایجاد کنند. بخشی از این مساله به دلیل ظهور فناوری‌های نو و بلوغ فناوری‌های موجود است که به‌ روش‌های نوآورانه و جدید به کار گرفته می‌شوند. فرایندهای کنترل دستی و آنالوگ در مدیریت پیچیدگی‌های زنجیره تامین مدرن کافی نیستند و به این ترتیب صنعت به سمت اتکا به فناوری‌های خودکار می‌رود. تاکنون با اتکا به شاخص‌های عملکرد و اندازه‌گیری عملیات، فهمی از عملکرد کلی و وضعیت زنجیره‌های تامین تولید به دست آمده است. متاسفانه این شاخص‌های سنتی دقت کافی را ندارند.


در این میان، دیجیتالی‌سازی از طریق فناوری‌های اینترنت اشیا دو مزیت بنیادین به دست می‌دهد: اطلاعات عدم اطمینان را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود نحوه عملکرد ارتقا یابد. هنگامی که تجربه و وضعیت کارخانه یا شرکت با استفاده از این داده‌ها و اطلاعات بررسی می‌شود دانش به دست می‌آید و با استفاده از این دانش، هوشمندسازی رقم می‌خورد. اگر بتوان هوش دیجیتالی را در کل زنجیره تامین تقریباً همزمان ایجاد کرد، دقت و صحت زیادی فراهم می‌آید. می‌توان این زنجیره‌های تامین را با توجه به هزینه، ارزش و ریسک بهینه‌سازی کرد.
به این ترتیب، ما از سویی سنسورهای دیجیتالی کم‌هزینه و ابزارهای داده‌ای را در اختیار داریم تا بتوانیم داده‌ها را به طور همزمان در زنجیره تامین تولید، ثبت و ضبط کنیم و در اختیار داشته باشیم. از سوی دیگر، زیرساخت دیجیتالی‌ برای ذخیره‌سازی، تحلیل و بصری‌سازی داده به طور همزمان را در اختیار داریم که باعث می‌شود تصمیم‌گیری‌ها بهبود یابند.
این اکوسیستم در صورت ناتوانی ما در به دست آوردن تقریباً همزمان داده‌ها از منبع یا دیگر نود (node)های شبکه با شکست مواجه می‌شود. این نقطه جایی است که کاربردهای ۵G نقشی حیاتی را در تحقق انقلاب صنعتی چهارم بازی می‌کنند و این انقلاب را به واقعیت تبدیل می‌سازند. در زمینه ارتباطات، ما هنوز وابسته به شبکه‌های سنتی مثل وای‌فای، ۴G و لن‌ها یا شبکه‌های دخلی (LAN) هستیم که محدودیت‌های زیادی در سرعت، ظرفیت، تاخیر، قابلیت اتکا و پوشش دارند. این محدودیت‌ها می‌توانند مانع ظهور تحول دیجیتالی شوند. در مقابل، ۵G پوشش گسترده‌تری را با ظرفیت به‌ مراتب بیشتر برای تعدادی از نودها در شبکه و با پهن‌باند بیشتر و تاخیر کمتر فراهم می‌آورد. در حالی که شاهد پیشرفت‌های مداوم در استانداردهای وای‌فای هستیم که قابلیت‌های شبکه را به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشند، پیشرفت چندان برجسته‌ای را در زمینه ۴G شاهد نبوده‌ایم. به این ترتیب ۵G فناوری اجتناب‌ناپذیری است که می‌تواند پاشنه آشیل Industry 4.0 را بدل به واقعیتی عملی کند.

موارد استفاده

موارد استفاده ۵G در تولید بسیار متعدد است. اولین مساله این است که استفاده از داده‌های مبتنی بر موقعیت جغرافیایی به طور همزمان در زنجیره تامین می‌تواند منجر به افزایش بهینه‌سازی و چابکی شود و ریسک‌های عملیاتی را کاهش دهد. استفاده گسترده از ۵G به تولیدکنندگان امکان خواهد داد تا بر موقعیت، سرعت و کارایی اجزا در کل زنجیره تامین نظارت داشته باشند. در نتیجه ۵G به این تولیدکنندگان اجازه می‌دهد از دانش کسب‌شده برای بهبود هر بخشی از زنجیره تامین‌شان بهره ببرند.
مورد استفاده دیگر، داده‌های سنسورها یا حسگرهاست که ویژگی‌های جزئی و خاص را ثبت می‌کند، مثل دما یا رطوبت در بخشی از ماشین‌های تولید یا در وسایل نقلیه، سرعت بسته‌بندی، ترکیب شیمیایی موجود در ابزار آزمایشگاه و غیره. از این هوشمندی همچنین می‌توان در بهبود تصمیم‌گیری‌های همزمان استفاده کرد و همچنین پیش‌بینی‌هایی در مورد عملکرد و روندها به دست آورد. این امر به تولیدکنندگان امکان می‌دهد به طور مداوم بر فرایندها نظارت داشته باشند و نسبت به اتفاق‌ها، قبل از اینکه بر کل عملیات تاثیر بگذارد (از جمله پیش‌بینی کیفیت یا پیش‌بینی تعمیرات)، واکنش نشان دهند.
در نهایت اینکه بخش مهمی از انقلاب صنعتی چهارم و اینترنت اشیا، قابلیت ماشین‌ها در عملکرد هوشمندانه است که به آن رایانش لبه گفته می‌شود. ارتباط مستقیم ماشین‌ها یا دستگاه‌ها با یکدیگر، نتیجه‌ای مشخص را رقم می‌زند. این رویکرد که M2M یا ماشین به ماشین نامیده می‌شود، نسبت به رویکرد سرور- مشتری رایج، بهتر عمل می‌کند و می‌تواند دستگاه‌ها، ابزارها، ماشین‌ها و سنسورها را به یکدیگر متصل کند و همکاری‌ای را بین آنها رقم بزند که باعث بهینه‌سازی فرایندهای پیچیده می‌شود. ۵G امری ضروری در کارآمد بودن فرایندهای انقلاب صنعتی چهارم است. شاید بتوان گفت محکم‌ترین دلیل برای استفاده از ۵G به حداقل رساندن هزینه‌ها، به حداکثر رساندن ارزش کسب و کار و کاهش میزان ریسک است.

تاثیر ۵G بر فناوری‌های انقلاب صنعتی چهارم

برنامه‌ها یا اپلیکیشن‌های ۵G تاثیری عمیق بر موفقیت هوش مصنوعی و یادگیری ماشین خواهند داشت؛ زیرا الگوریتم‌هایی که پیش‌بینی می‌شوند به حجم عظیمی از داده‌ها وابسته‌اند. نه ‌تنها حجم بسیار بیشتر داده‌ها در یک منبع واحد، بلکه پهن‌باند نیز مساله‌ای مهم است. در عملیات تولید معمولی هزاران ویژگی وجود دارد که بر فرایند یا محصول تاثیر می‌گذارد. استفاده از الگوریتم‌های هوشمند برای فهم همبستگی‌ها و پیش‌بینی نتایج آینده، وابسته به درک درست از داده‌های منابع مختلف است که به الگوریتم بدل می‌شوند. به عنوان نمونه، پیش‌بینی هواشناسی را در نظر بگیرید؛ ما در پیش‌بینی آب و هوا صرفاً سعی نمی‌کنیم از یک منبع مثل سرعت باد استفاده کنیم، بلکه به صورت مداوم ارتباط بین منابع داده‌ای مختلف را تحلیل می‌کنیم. این امر نیاز به داده‌های زیاد از منابع مختلف دارد که سرعت زیاد و تاخیر کمتری دارند، دقیقاً همان‌طور که ۵G وعده می‌دهد. به این ترتیب، فناوری ۵G امکان دریافت داده‌ها از منابع مختلف را با تاخیر کم فراهم می‌آورد و این امر برای موفقیت الگوریتم‌های هوشمند در رسیدن به اهداف مورد نظر بسیار حیاتی می‌نماید.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz