نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 جهان ضد خاطرات صفحه 132

قسمت هفتاد و یکم

همه چیز یک قصه است

حمیدرضا نیکدلدبیر پیوست جهان

خوش‌مان‌ بیاید یا نه، شاید یکی از اصلی‌ترین ابزار ارائه برای جلسات کاری در دنیای کسب‌و‌کار امروز پاورپوینت است. سال‌ها پیش که از کار در رشته فنی به شکلی ناگهانی به حوزه بازاریابی تغییر مسیر دادم، با پدیده‌های بسیاری برای یادگیری روبه‌رو شدم. یکی از آنها همین ارائه در جلسات به‌ وسیله پاورپوینت بود. خوب به یاد دارم که هر وقت قرار بود اسلایدهای یک پاورپوینت جدید را آماده کنم رسماً عزا می‌گرفتم. هیچ ایده‌ای نداشتم که از کجا باید شروع کرد و به کجا باید رسید. ارائه‌های دیگران به ویژه مدیرم را که می‌دیدم غبطه می‌خوردم. غرور احمقانه جوانی اجازه نمی‌داد از او رمز موفقیتش را بپرسم. یک بار هم که دل به دریا زدم و پرسیدم، کلی‌گویی‌هایی در حد مطالب آموزشی گوگل کرد که کمکی به من نمی‌کرد. خیلی با موضوع سروکله زدم. شاید چندین سال، و به مرور، این بخش از کار، یعنی تهیه ارائه به وسیله پاورپوینت، از یک کار پردردسر برایم به یک سرگرمی تبدیل شد. تغییری که خیلی آرام شکل گرفت و شاید خودم هم نفهمیدم از چه زمانی پاورپوینت‌های من تاثیرگذار و معمولاً برنده از آب درآمدند. ولی این را خوب می‌دانم که حالا بعد از سال‌ها اگر بخواهم چند نکته مهمی را که در ساختن یک ارائه اسلایدی فرا گرفته‌ام فهرست کنم، چیزی شبیه این خواهد شد:
از اعلام برنامه تا نتیجه: در اولین اسلاید بعد از کاور پاورپوینت می‌گویم که چه می‌خواهم بگویم و چرا، تا مخاطب را وارد باغ ماجرا کنم. بعد خود حرفم را می‌زنم و دست آخر هم مرور می‌کنم که چه گفتم، و از آن مهم‌تر، چه نتیجه نهایی‌ای می‌خواهم بگیرم و اینکه گام بعدی چیست.
خستگی: چون به بی‌حوصلگی ذاتی خودم کاملاً آگاهم، به وقت و بی‌قراری مخاطب هم احترام می‌گذارم و اگر واقعاً بتوانم حرفم را در ۱۰ تا ۱۵ اسلاید بیان کنم، با ۸۰ اسلاید او را خسته نمی‌کنم.

قصه: تا نتوانم مسیر قصه‌گویی خود برای یک پاورپوینت را پیدا کنم، آن را شروع نمی‌کنم. باید بفهمم از کجا شروع کنم و مخاطب را از چه مسیری عبور دهم و دست‌آخر او را به کجا برسانم. همه چیز یک قصه است حتی یک ارائه. به ویژه یک ارائه خوب.
موقعیت‌ها: به جای اینکه وقتم را با ساختن اسلایدها یکی پس از دیگری هدر دهم، در ابتدا موقعیت‌ها یا هفت‌خوانی را که برای قصه‌گویی انتخاب کرده‌ام نام‎گذاری می‌کنم. هر نام می‌شود تیتر یک اسلاید. وقتی در مورد این نام مطمئن شدم می‌فهمم که مسیر روایتم درست بوده و حالا شروع به پر کردن اسلایدها می‌کنم.
خلوتی: اسلایدها ورق‌های کتاب نیستند. پس اگر آنها را با کلی متن پر کنم، در حق وقت خود و دیگران جفا کرده‌ام، چون هیچ‌کس حوصله خواندن آن همه تکست در هر اسلاید را ندارد. چه رسد به دنبال کردن آن. پس متن‌ها را به شدت گزیده و به شکل بولت‌هایی خوانا می‌نویسم.
مدرک: هر جا لازم باشد از عدد و رقم و نمودار در کنار متن‌ها استفاده می‌کنم تا هم به گفته خود اعتبار دهم و هم چشم بیننده را از دنبال کردن متن رها کنم.
تفریح: هر جا موضوع پا بدهد، از عکس و گرافیک و همچنین نمایش‌های انیمیشنی اسلایدها استفاده می‌کنم، اما سعی می‌کنم که جو‌گیر نشوم و آن را لوث نکنم.
هرس کردن: بریدن، خلاصه کردن و کم کردن کل اسلایدها و محتویات آنها یکی از جذاب‌ترین سرگرمی‌های من در ساختن یک پاورپوینت است. وقتی برمی‌گردم و می‌بینم که در نگاهی دوباره چه جاهایی اضافه‌کاری داشته‌ام و زیاد و بی‌مورد حرف زده‌ام و آنها را حذف می‌کنم، حس خوبی به من می‌دهد، به ویژه جایی که اسلایدی را دوست دارم، اما منطق روایی موضوع آن را بی‌مورد نشان می‌دهد. خروجی این قلع و قمع بی‌رحمانه حتماً شسته‌‌رفته‌تر خواهد بود.
قصه‌گویی: یاد گرفته‌ام که اسلایدها ابزارهایی برای توضیح در یک جلسه ارائه نیستند، که اگر باشند، می‌توان کل آنها را به آدرس ایمیل حضار جلسه فرستاد تا خودشان بخوانند. اسلایدها در اصل نورهایی هستند که به پرده تابیده می‌شوند (یا روی صفحه تلویزیون بزرگ شکل می‌گیرند) تا تو روی آنها قصه خودت را روایت کنی. هر وقت به خواندن تک‌تک اسلایدها از روی‎شان پرداختم، ارائه‌ام شکست خورد و در بسیاری موارد که روایت خودم را از آنها خواندم موفق شدم.
حالا دیگر سال‌‌هاست که هر وقت قرار است یک پاورپوینت جدید درست کنم، انگار می‌خواهم نمایشنامه‌ای بنویسم برای اجرا توسط خودم. هم به محتوایش فکر می‌کنم، هم به جذابیتش و هم به لحظات اجرایش روی صحنه.
پایان

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz