نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 115

اشتباهات روابط‌عمومی که ایربی‌ان‌بی همچنان مرتکب می‌شود

نشان دادن چهره مطلوب‌تر

ایربی‌ان‌بی در سال ۲۰۱۸ با تهدیدی وجودی مواجه شد و احتمال این می‌رفت که مدل درآمدی خودش را از اساس از بین ببرد. این شرایط برای یک شرکت، بحرانی در روابط عمومی است که هر کارآفرین و حرفه‌ای بازار باید دقیق نظارتش کند. ایر‌بی‌ان‌بی با حملات مقامات محلی دست‌وپنجه نرم می‌کند. امروزه در شهرهای کوچک و بزرگ هزاران دلار جریمه به دلیل استفاده از سرویس اشتراک خانگی ایربی‌ان‌بی صادر شده‌اند. در نیویورک فردی به دلیل کرایه‌دادن خانه‌اش روی ایربی‌ان‌بی ۱۸۵ هزار دلار جریمه شد. شگفت اینکه ایربی‌ان‌بی مقابله به مثل نمی‌کند. در اینجا پنج مورد از اشتباهات ایربی‌ان‌بی و دلیل تاثیر آن بر درآمد ۱۰۰ میلیون دلاری‌اش مطرح می‌شوند.

اتفاقی نیست که قوانینی که ایربی‌ان‌بی را ممنوع اعلام کرده‌اند همگی شبیه هم هستند. این قوانین احتمالاً توسط لابی‌گر‌هایی نوشته شده‌اند که بعد از کمپین‌های کمک ملی در صنعت هتلداری شکل گرفتند. با وجود این، هنوز ظاهراً کسی از این ماجرا درسی نگرفته است. چرا؟ چون ایربی‌ان‌بی چیزی از روایت خودش نمی‌گوید. بلکه در عوض از اخباری که هر روز به خدماتش می‌تازند جلو می‌زند. اگر از چنین روایت‌هایی پیشی نگیرید، آنها هستند که شما را تعریف می‌کنند و این درسی است که هر کارآفرین باید بداند.
اسکات استرینجر، بازرس حسابداری نیویورک گزارشی منتشر کرده که در آن ایربی‌ان‌بی متهم به دریافت اجاره‌های گران شده است. تیتر اول نیویورک تایمز کل ماجرا را می‌گوید: «بر اساس گزارش‌ها هزینه اجاره در ایربی‌ان‌بی در منهتن و بروکلین بالا رفته است».
تیم روابط عمومی ایربی‌ان‌بی به جای دفاعیه‌ای قرص و محکم که ضعف این گزارش را نشان دهد، این پیام را گمراه‌کننده اعلام کرد. پاسخ نیویورک تایمز را در ادامه ببینید: «مقامات ایربی‌ان‌بی گفته‌اند در این گزارش علیت با همبستگی اختلاط پیدا کرده‌اند چراکه شرکت را مقصر هزینه‌های بالاتری می‌دانند که دلیل این افزایش‌ها عوامل دیگر مثل تغییر منطقه بوده‌ است. لیکن بر اساس مطالعات بازرس حسابرسی، متغیرهایی مثل درآمد، جمعیت و نرخ اشتغال نقش داشته‌اند.»
تیم ایران‌بی‌ان‌بی به‌ جای دفاع از خود باید توضیح دهد چطور به جامعه خدمت‌رسانی می‌کند. برخلاف این روایت که در رسانه‌های خبری منتشر شده، سود ایربی‌ان‌بی قرار نیست به شرکت‌های غول برسد. ۹۷ درصد از پول مذکور حقیقتاً به مالکان خانه‌هایی می‌رسد که از خدمات اشتراک خانه استفاده می‌کنند. جالب اینجاست که این استدلال از صنعت هتلداری‌ای می‌آید که سود نهایی آنها واقعاً به شرکت‌های بزرگ می‌رسد. اما شما چنین پیامی از ایربی‌ان‌بی نمی‌شنوید، چرا؟ معلوم نیست. شاید هر کسی که این تیم روابط عمومی را مدیریت می‌کند باید اخراج شود و مدیر بازاریابی جدید گزارش‌های بهتری از عملکرد ایر‌بی‌ان‌بی منتشر کند و چهره مطلوب‌تری از او به رسانه‌ها نشان دهد.
همه سیاستمداران با کمک‌های مالی کمپین‌ها به مقامی می‌رسند. اگر تیم روابط عمومی ایربی‌ان‌بی مدیر بهتری داشت، شاید شروع به بررسی سیاستمدارانی می‌کرد که در حال حمله به ایربی‌ان‌بی هستند.
من، به عنوان کسی که یک شرکت روابط‌عمومی دارد، شرط می‌بندم صنعت هتلداری ارتباط نزدیکی با سیاست‌های آقای استرینجر و تیم روابط‌عمومی دارد. همچنین با اعضای شورای محلی که قوانین مشابهی را جلو می‌برند نیز روابط نزدیکی وجود دارد. اما اگر ایربی‌ان‌بی اقدامی در راستای افشای این موارد نکند، رسانه‌ها نیز چنین نخواهند کرد. ایربی‌ان‌بی باید با دیگران شفاف‌تر باشد. این یک کمپین سیاسی نیست بلکه یک رسانه و کمپین برندسازی است.
ایربی‌ان‌بی بهتر است به دنبال ویژگی‌هایی باشد که نشان می‌دهند این شرکت چطور به جامعه کمک می‌کند. ارائه چنین روایتی کار سختی نیست. ایربی‌ان‌بی برای کاربران امکانات خوبی فراهم کرده است؛ بسیاری شیفته خدماتش هستند. از سوی دیگر ایربی‌ان‌بی غریبه‌هایی از فرهنگ‌های مختلف را کنار هم آورده است و همچنین دیده‌ام که با خدمات اجاره‌اش دوستانم درآمد داشته‌اند. در نهایت، ایربی‌ان‌بی مشاغل زیادی برای تمیزکاری، پیمانکاری و نقاشی خانگی تولید کرده است. اگر این ماجراها فوراً رسانه‌ای نشوند، مالکان و پیمانکاران می‌بازند و صنعت هتلداری هم برنده نهایی می‌شود.

منبع: لوکسوری ‌دیلی

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz