نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 128

پارادوکس‌های انقلاب صنعتی چهارم

فرصت‌های نامحدود

مطالعه دیلویت درباره این موضوع که شرکت‌ها چطور در حال سرمایه‌گذاری روی صنعت ۴٫۰ برای ایجاد تحولاتی دیجیتالی هستند در حوزه‌های مختلف از جمله راهبرد، زنجیره تولید، استعداد و سرمایه‌گذاری پارادوکس‌هایی را مطرح می‌کند.
در چهارمین انقلاب صنعتی شامل فرصت‌هایی نامحدود و احتمالاً گزینه‌هایی نامحدود برای سرمایه‌گذاری‌های فناورانه هستیم. از آنجا که عمده سازمان‌ها به ‌دنبال تحولات دیجیتالی هستند، باید سوالات مختلفی را برای انتخاب بهترین گزینه‌ها در نظر بگیرند: آنها دقیقاً به دنبال ایجاد تحول در چه چیزی هستند؟ در کدام گزینه‌ها قرار است منابع‌شان را سرمایه‌گذاری کنند؟ کدام فناوری‌های پیشرفته بهتر به نیازهای راهبردی آنها پاسخ می‌دهند. افزون بر این، تحول دیجیتالی نمی‌تواند در خلأ رخ دهد؛ صرفاً با پیاده‌سازی فناوری‌های تازه و اجرای آنها هم کار به اتمام نمی‌رسد. تحول دیجیتالی معمولاً پیامدهای مهمی برای یک سازمان داشته و بر راهبرد، استعدادها، مدل‌های تجاری و حتی شیوه سازمان‌بندی شرکت نیز اثر می‌گذارد.
در حالی که دیلویت به دنبال درک چندوچون سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در صنعت ۴٫۰ به ‌منظور تحول دیجیتالی بوده است، ما یک نظرسنجی در سطح جهانی شامل ۳۶۱ مدیر اجرایی در ۱۱ کشور انجام داده‌ایم. در حالی که تعریف این مفهوم نسبت به قبل گسترده‌تر شده، صنعت ۴٫۰ ریشه‌هایی در امر تولید دارد. به این ترتیب، نظرسنجی ما بر شرکت‌های تولیدی، برق، نفت و گاز و شرکت‌های معدن معطوف بوده و به بررسی این موضوع می‌پردازد که سرمایه‌گذاری چگونه و در چه حوزه‌هایی از تحول دیجیتالی صورت گرفته‌؛ برخی از چالش‌های کلیدی در این سرمایه‌گذاری‌ها و همچنین شکل‌گیری راهبردهای فنی و سازمانی در عرصه تحول دیجیتالی نیز بررسی شده‌اند.این مطالعه تعدادی برنامه‌های مشتاقانه و جاه‌طلبانه ترکیبی برای سرمایه‌گذاری آینده و همچنین گسست بین طرح‌ها و اقدامات مختلف شرکت‌ها را هم مشخص می‌کند. در حالی که تحول دیجیتالی در حال شکل‌گیری در هر سازمان مشخصی است، در عرصه راهبرد، تحول زنجیره تامین، آمادگی استعدادها و نیروهای محرکه سرمایه‌گذاری پارادوکس‌هایی دیده می‌شود. این موضوع بدان معناست که اراده برای تحول دیجیتالی همچنان اراده‌ای قدرتمند است، اما سازمان‌ها هنوز در حال یافتن مسیری هستند که بهبود عملیات جاری را با فرصت‌های نوآورانه فناوری و تحول مدل‌های تجاری در صنعت ۴٫۰ متعادل می‌کند.
پارادوکس راهبرد: تقریباً همه پاسخ‌دهندگان نظرسنجی (۹۴ درصد) به این موضوع اشاره کردند که تحول دیجیتالی هدف راهبردی مهمی برای سازمان آنهاست. صرفاً به‌ دلیل اینکه به ‌نظر می‌رسید پاسخ‌دهندگان به اهمیت راهبردی ماجرا واقف هستند، این لزوماً به معنی این نیست که آنها واقعاً در پی قابلیت‌های راهبردی حاصل از تحول دیجیتالی هستند. در واقع، تعداد کمتری از پاسخ‌دهندگان (۶۸ درصد) آن را راهی برای سودآوری می‌دانستند.
پارادوکس زنجیره تامین: مدیران اجرایی زنجیره تامین را به‌ منزله موضوعی بااهمیت در سرمایه‌گذاری‌های تحول دیجیتالی در شرایط کنونی و در آینده قلمداد می‌کنند و این نکته نشان می‌دهد طرح‌های زنجیره تامین اولویت زیادی برای آنها دارد. لیکن این افراد و کسانی که خارج از رده مدیران ارشد قرار دارند عملیات تجاری روزمره را مدیریت می‌کنند (یعنی افرادی با بیشترین تعامل در پیاده‌سازی فناوری‌های دیجیتالی) ظاهراً در زمان‌های تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری در زمینه تحول دیجیتالی حضوری در جلسات ندارند.
پارادوکس استعدادها: مطابق با پژوهش قبلی دیلویت در زمینه صنعت ۴٫۰، مدیران اجرایی در زمینه در اختیار داشتن استعدادهای حامی تحول دیجیتالی اطمینان دارند- اما همچنان تایید می‌کنند که استعداد چالش بزرگی برای آنهاست. در واقع فقط ۱۵ درصد از پاسخ‌‌دهندگان گفته‌اند نیازی ضروری به تغییر در ترکیب استعدادهایشان حس می‌کنند. در همین حال، مدیران به یافتن، آموزش و آموزش دوباره استعدادهایشان به دلیل تحولات فرهنگی و سازمانی اهمیت بیشتری می‌دهند.
پارادوکس نوآوری: مدیران اجرایی گزارش می‌کنند که طرح‌های تحول دیجیتالی آنها عمدتاً توسط عملیات بهبود در بهره‌وری و هدف‌های سازمانی هدایت می‌شوند؛ از موارد مهم در زمینه فناوری اینکه فناوری‌های پیشرفته همین امور را بهتر انجام می‌دهند. این یافته در مطالعات قبلی دیلویت نیز به دست آمده بود و همگی بیانگر الگویی گسترده‌‌تر در حوزه فناوری‌های پیشرفته برای عملیات تجاری کوتاه‌مدت هستند تا اینکه فرصت‌های واقعی متحولانه در عرصه دیجیتالی باشند.
پژوهش ما نشان می‌دهد مدیران اجرایی در عرصه‌های تولید، نقت و گاز، برق و آب و معدن نسبت به فرصت‌های انقلاب چهار فناوری آگاه‌اند و تحول دیجیتال را راهی برای رسیدن به این رشد قلمداد می‌کنند. لیکن در همین حال گسست از دیگر حوزه‌ها نشان می‌دهد مدیران اجرایی هنوز نسبت به رسیدن به این نقطه حتی با وجود برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه اطمینان ندارند. در حالی که مدیران به ‌دنبال ایجاد تحولاتی سازمانی با قابلیت اجرایی در عصر فزاینده دیجیتال هستند، فرصت‌های زیادی برای ایجاد عملیاتی مسئولانه‌تر و هوشمندانه‌تر دارند و می‌توانند راه‌هایی بیابند که از وعده‌های اصلی انقلاب چهار صنعتی بوده‌اند.
به ‌منظور بررسی چندوچون سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در صنعت ۴٫۰ در جهت تحول دیجیتالی، دیلویت یک نظرسنجی شامل ۳۶۱ مدیر اجرایی در ۱۱ کشور از قاره آمریکا، آسیا و اروپا انجام داده است. این پژوهش میدانی با همکاری جی‌ای دیجیتال در تابستان ۲۰۱۸ و فوربس اینسایت انجام شد و بینش‌های شرکت‌کنندگان در عرصه‌های هوافضا و دفاع، خودرو، مواد شیمیایی و مواد ویژه، ساخت صنعتی، فلزات و معادن، نفت و گاز و نیرو و آب و برق جمع‌آوری شدند. کلیه پاسخ‌دهندگان در سطوح ارشد مدیریتی از جمله مدیران عامل (چهار درصد)، مدیران مالی (۱۳ درصد)، مدیران ارشد عامل ( ۹ درصد)، مدیر اداره دیجیتالی (پنج درصد)، مدیران ارشد اطلاعاتی (هفت درصد)، مدیران ارشد فنی (پنج درصد)، مدیران زنجیره تامین (چهار درصد)، مدیران واحدهای تجاری (پنج درصد)، معاونان ارشد (هفت درصد)، معاونان ریاست (۱۱ درصد)، مدیران ارشد و رهبران اجرایی (۹ درصد) و مدیران به طور کلی (۲۱ درصد) فعالیت داشتند. کلیه مدیران اجرایی در سازمان‌هایی با درآمد ۵۰۰ میلیون دلار آمریکا یا بیشتر فعالیت داشتند و بیش از نیمی (۵۷ درصد) از آنها از سازمان‌هایی با درآمد بیش از یک میلیارد دلار آمریکا آمده بودند.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz