نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 111

مروری بر روندهای فناوری در تولید

فراتر از تصور

از اختراع چرخ بگیرید تا تولد انقلاب‌ دیجیتال، نوآوری مهم‌ترین نیروی محرکه در توسعه صنایع تولیدی مدرن بوده است. فناوری‌های نوین با عبور از هر دوره به دنیای صنعت معرفی شدند و بخش تولید را همواره در وضعیت متغیر قرار داده‌اند. با تغییر در فناوری‌های مختلف، تسهیلات و کارخانه‌هایی که از آنها بهره می‌گیرند هم دستخوش تحول خواهند شد. در حالی که پیش‌بینی کامل درباره شکل و کارکرد کارخانه‌های آینده کاری ناممکن است، روند فناوری‌های تازه به ما درباره مسیری که در راه است اطلاعاتی می‌دهند؟

جریان ثابت داده

کارخانه‌های آینده با بهره‌گیری از حسگرهای مختلف می‌توانند همه امور کارخانه از ماشین‌های منفرد رفته تا سیستم‌های خط تولید تا عوامل محیط‌زیستی را رصد کنند و درباره آنها گزارش بدهند. این نوع داده‌ها در فضای ابری ذخیره شده و می‌تواند توسط نرم‌افزارهای خاص تحلیل شود.

ارتباطات ماورایی

کارخانه‌های آینده تقریباً از هر جهت به یکدیگر متصل هستند و امکان انجام عملیات بی‌حدومرز را در سناریوهای مختلف زیر فراهم می‌کنند:
رایانش ابری- استفاده از فناوری‌های ابری به شرکت‌ها امکان می‌دهد در هر زمان و مکان به داده‌ها دسترسی پیدا کنند. از آنجا که همه اطلاعات در دسترس همه افراد قرار دارد و محدود به یک ماشین فیزیکی خاص نیست، تصمیم‌ها فارغ از موقعیت فیزیکی تصمیم‌گیرنده اتخاذ می‌شوند.
اینترنت اشیای صنعتی (IIoT): داده‌ها همچنین در بخش‌های مختلف خود کارخانه بین اجزای مختلف ردوبدل می‌شوند. برای نمونه، حسگرها می‌توانند خطراتی را شناسایی کند که ترک محیط را برای کارکنان ضروری می‌سازند. حسگرها همچنین قادرند این اطلاعات از جمله هشدارهای صوتی و هشدار به کارکنان در بخش‌های مختلف ساختمان را به سیستم‌های ساختمانی‌ای بدهند که در معرض خطر قرار دارند.

نسخه دیجیتالی همه‌چیز

خودکارسازی فرایند روباتیک (RPA)- وظایف یکنواخت دفتری مثل مدیریت پایگاه‌داده و پردازش سفارشات توسط بات‌های نرم‌افزاری خودکارسازی کنترل خواهند شد و این موضوع انواع و اقسام مشاغل خسته‌کننده را بدون خطا جایگزین خواهد کرد.
تحلیل‌های داده‌ای: نرم‌افزارهای اختصاصی سازماندهی و ارزیابی کلیه داده‌های رسیده از حسگرها و سیستم‌های IIoT را با هدف ایجاد دانش عملی انجام می‌دهند. از این تحلیل‌ها می‌توان در خطوط مقدم تجاری شامل تحلیل‌های بازار، پژوهش در زمینه مصرف‌کننده و تعمیرات و نگهداری و نیز زنجیره تامین بهره گرفت. این موضوع نه‌ تنها به افزایش رصدپذیری و شفافیت کمک می‌کند، بلکه منجر به بهبود روابط بین مشتری و تامین‌کننده خواهد شد.
شبکه تامین دیجیتالی (DSN): زنجیره تامین به ‌طور کامل با شبکه تامین دیجیتالی که از فناوری‌هایی مثل هوش مصنوعی و حسگرها برای ایجاد یک زنجیره تامین شفاف، قابل رصد و متصل استفاده می‌کنند متحول می‌شود.‌ شرکت‌ها قادر خواهند بود همه لینک‌ها و پیوندها را در زنجیره تامین به شکل بلادرنگ ببینند و در صورت اعتراض مشتری مساله را فوراً بررسی کنند و ارتباطات عمیق‌تری با تامین‌کنندگان داشته باشند.
تامین الکترونیکی: فرایندهایی از جمله کنترل دارایی، صورتحساب و مذاکره درباره قیمت با مدل‌های آنالوگ مداد و کاغذی مدیریت می‌شدند اما امروزه توسط پلتفرم‌هایی دیجیتالی کنترل می‌شوند که از طریق تسهیلات هوشمند فناورانه وارد زیرساخت‌های شرکت شده‌اند. این موضوع نه‌تنها منجر به کاهش مواد دورریز، بهبود بهره‌وری و کاهش هزینه منجر می‌شود، بلکه ظرفیت شرکت‌ها از جمله ارزیابی ریسک و تحلیل‌های پیشگویانه را افزایش می‌دهد.
همزادهای دیجیتالی: شرکت‌ها امروزه به دنبال ساخت دوقلوهایی دیجیتالی از سیستم‌های فیزیکی و فرایندها هستند تا از این طریق بتوانند بینش‌هایی را وارد طرح‌های عملیاتی، نیازهای تعمیرات و نگهداری و سناریوهای ممکن دیگر کنند.
زنجیره‌های بلوکی: کارخانه‌های آینده مثل دفتر ثبت داده، تراکنش و مالکیت رمزنگاری از زنجیره‌های بلوکی برای مدیریت داده و کاربردهای زنجیره تامین بهره خواهند گرفت. زنجیره‌های تامین شفافیت کاملی دارند و از این منظر فناوری را برای اموری مثل رعایت مقررات، بازرسی و دیگر امور کسب‌وکار حیاتی می‌کنند.

فناوری‌های فیزیکی پیشرفته

روباتیک، هوش مصنوعی و بات‌های همکار- صنعت تولید در حال حاضر هم از روبات‌ها بهره می‌گیرد اما در کارخانه‌های آینده این ماشین‌ها پیشرفته‌تر و مشارکتی‌تر می‌شوند. با بلوغ بیشتر، فرایندهایی مثل طراحی، نگهداری پیشگویانه و برنامه‌نویسی پیشرفته به موضوعی عادی بدل می‌شوند. افزون بر این، هوش مصنوعی هم ظرفیت تقلید از تفکر خلاق و متفاوت را خواهد داشت؛ این انسان‌نمایی ماشینی سرانجام به مشارکت کاری با روبات‌ها منجر خواهد شد.
واقعیت مجازی: آموزش‌های صنعتی و آموزش STEM با استفاده از واقعیت مجازی فراگیرتر می‌شود. به‌ جای آموزش دانشجوها در یک اتاق درس، شرکت‌ها می‌توانند از طریق کارآموزی‌های واقعیت مجازی کار کنند. استفاده از VR به این کسب‌وکارها امکان می‌دهد تجربه‌هایی آموزشی خلق کنند که اطلاعات‌محور، دقیق و ایمن هستند.
واقعیت افزوده: دستگاه‌های AR که با صدای کاربر کنترل می‌شوند، نقشی مهم در امور نظارتی و نگهداری ایفا می‌کنند. تکنیسین‌ها قادر خواهند بود داده‌های ماشینی را حل‌وفصل، مشاهده و رکورد کنند در حالی که نیازی به استفاده از دست ندارند. این موضوع سرانجام می‌تواند به بهبود شرایط ایمنی، انتقال دانش و دسترس‌پذیری فوری داده در بستر ابری کمک کند.

پیشرفت پایدار، نوآوری مداوم

در حالی که صنعت ۴٫۰ همچنان در حال متحول‌سازی صنعت تولید است، هنوز هم تا شکل نهایی خودش فاصله زیادی دارد. بر اساس روندهای کنونی و روندهای در حال ظهور دیگر، کارخانه‌های آینده محدوده گسترده‌ای از فناوری‌های پیشرو را عرضه می‌کنند و نوآوری‌هایی می‌سازند که هنوز قدرت تصورشان را نداریم.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz