نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 117

بایدها و نبایدهای روابط عمومی

سلاح مخفی استارت‌آپ‌ها

اغلب، عملکرد روابط عمومی (Public Relations) یا PR در استارت‌آپ‌ها کم‌ارزش تلقی می‌شود یا فهم درستی از آن وجود ندارد. موسسان و مدیران فکر می‌کنند کار روابط عمومی پخش اخبار در مورد وضعیت بودجه و سرمایه‌گذاری، راه‌اندازی محصول یا فعالیت‌های مربوط به ادغام یا مالکیت است. مساله این است که مدیران به جای اینکه روابط عمومی را چرخه‌ فعالیت مدام و مداوم در نظر بگیرند، آن را وسیله‌ای می‌دانند برای زمانی که می‌خواهند خبری را به اشتراک بگذارند.
اکثر استارت‌آپ‌ها باید بتوانند در هیاهوی شبکه‌های اجتماعی که هر کس به نوبت خود، در این فضا گزارشگر است، صدای خود را به گوش مخاطبان برسانند اما بیشتر اوقات پوشش خبری استارت‌آپ‌ها ارزشی ایجاد نمی‌کند و به آن توجه نمی‌شود.
روابط‌عمومی دو کار انجام می‌دهد؛ اول اینکه باعث حضور سازمان در رسانه‌ها با استفاده از کانال‌های سنتی PR مثل تلویزیون، مطبوعات، شبکه‌های آنلاین و شبکه‌های اجتماعی، موبایل و غیره می‌شود. دوم اینکه از برند و شهرت و اعتبار سازمان محافظت می‌کند. روابط‌عمومی می‌تواند به پنج روش مختلف عمل کند و تاثیرگذار باشد.

فروش

روابط عمومی می‌تواند فروش را افزایش دهد. در مدل B2C پوشش صحیح در وبلاگ مناسب، ایستگاه رادیویی یا مصاحبه تلویزیونی می‌تواند باعث شود هزاران یا حتی میلیون‌ها نفر اپلیکیشن شرکت را از طریق وب‌سایت یا اپ‌استور یا پلی‌استور دانلود کنند. این امر به ‌کرات رخ نمی‌دهد، اما به هر حال ممکن است اتفاق بیفتد. واقعیت این است که در مدل B2B بیشتر مشتریان بزرگ می‌خواهند با شرکتی کسب‌وکار خود را پیش ببرند که برندی بزرگ است یا اعتبار زیادی دارد. این امر در مورد شرکت‌های کوچک یا تازه‌تاسیس نیز صدق می‌کند.

استخدام

مردم می‌خواهند برای برنده‌ها کار کنند؛ آنها می‌خواهند برای شرکت‌هایی کار کنند که در آینده پیشتاز باشد و همین مساله است که تفاوت ایجاد می‌کند. روابط عمومی روشی فوق‌العاده برای جلب توجه مردم به خود و ایجاد هیجان است. مهندس فوق‌العاده و ماهر بعد از دریافت ایمیل استخدام از طرف تیم شما چه می‌کند؟ افراد در اینترنت جست‌وجو می‌کنند و شما یا جزو نتایج جست‌وجو هستید یا صرفاً چند مقاله چاپلوسانه در موردتان وجود دارد یا فقط شرکتی هستید مثل دیگر شرکت‌ها سعی دارید این مهندس را فریب دهید.
در این مورد بهتر است در وب‌سایت خود به مقاله‌های مطبوعات در مورد شرکت‌تان ارجاع دهید و اطمینان حاصل کنید در شبکه‌های اجتماعی‌تان به این مقاله‌ها اشاره شده است. از سوی دیگر، باید توجه داشته باشیم که PR منفی می‌تواند شرایط را برای استخدام استعدادهای برتر برعکس و دشوار کند.

حفظ تیم

واضح می‌نماید اما باید اشاره کرد که مهم‌ترین استخدام‌های شرکت، همان افرادی‌اند که تحت استخدام دارد. این افراد بزرگ‌ترین مدافعات برند یا شرکت شما هستند و بیشترین علاقه را به ارتقای استارت‌آپ نشان می‌دهند. این افراد با توییت کردن و به اشتراک گذاشتن اخبار مثبت درون‌سازمانی باعث می‌شوند برند بیشتر دیده شود. از سوی دیگر، جلسات هفتگی یا ماهانه موقعیتی مناسب برای به ‌اشتراک ‌گذاری اخبار است. در این نقطه نیز اخبار مطبوعاتی منفی، به ویژه اگر به درستی مدیریت نشوند، می‌توانند تاثیر عکس داشته باشند.

بودجه مالی و سرمایه‌گذاری

پوشش مطبوعاتی فوق‌العاده و مناسب، به‌ ویژه اگر به طور دائمی باشد، می‌تواند نسبت به برند آگاهی ایجاد کند. البته باید داستان دقیق و واضحی با توجه به موقعیت شرکت و اهداف آن ارائه داد و در ذهن داشت تا عملکرد روابط عمومی تاثیر معکوس و منفی نداشته باشد. هیچ ‌چیز بدتر از آن نیست که بخواهید سرمایه‌گذاران وارد شرکت‌تان شوند، اما هیچ ایده‌ای نداشته باشید که چگونه برنامه‌های خود را مدیریت کنید.

رهبری اندیشه

هیچ‌گاه به اندازه اقتصاد رقابتی امروز، روایت داستانی که از آن خود شرکت باشد، اهمیت نداشته است؛ داستانی که باعث شنیده شدن صدای شرکت در بین هیاهوی رقیبان شود. روابط‌عمومی فوق‌العاده به بهبود تصویر شرکت از نظر رهبری اندیشه، تخصص و محصول کمک می‌کند. افراد نه‌ تنها می‌خواهند محصولی عالی را خریداری کنند، بلکه به همان اندازه متخصصان و رهبران نیز برایشان اهمیت دارد. اگر روند روابط‌عمومی به طور مرتب کار خود را انجام دهد، می‌تواند نقشی مهم در بهبود تصویر شرکت بازی کند؛ مثلاً وقتی شرکت بازی موبایلی با پنج ‌هزار مشتری در مورد بازی‌های موبایلی، زمان صرف‌شده و غیره مصاحبه می‌کند و گزارشی در وب منتشر می‌کند، نه ‌تنها در مورد بازار و کاربران اطلاعات و دانش کسب کرده، بلکه همچنین تصویر شرکت را به عنوان شرکتی که واقعاً عادت‌ها، علایق و نیازهای مشتری را می‌فهمد، ارتقا داده است.
رسانه عموماً علاقه زیادی به داستان‌های مربوط به داده دارد. نوشتن این داستان‌ها و منتشر کردن آنها ساده است و حکم بازی برد-برد را دارد. به این ترتیب، اگر گزارش و مصاحبه تحقیقاتی‌ای که بالاتر ذکر شد هرساله انجام شود، اعتبار شرکت بیشتر افزایش می‌یابد؛ مثلاً شرکت تحلیل موبایلی App Annie اوایل سال ۲۰۱۸ گزارشی در مورد وضعیت اقتصاد اپلیکیشن‌های موبایل و مسیر پیشروی آن منتشر کرد. این شرکت تخمین زد که اقتصادی اپلیکیشنی تا سال ۲۰۲۱، شش هزار میلیارد دلار ارزش خواهد داشت. فارغ از آمار ارائه‌شده، این گزارش امواجی رسانه‌ای ایجاد کرد و در وب‌سایت‌های ‌بسیاری از جمله بیزینس‌اینسایدر، تک‌کرانچ، فوربس و واشینگتن‌پست پوشش داده شد.
روابط عمومی، مقرون‌به‌صرفه و موثر است و می‌تواند روشی عالی برای ایجاد اعتبار شرکت و برند باشد. اما باید توجه کرد روابط عمومی تنها وقتی کارساز است که به طور دائم فعال باشد. بسیاری از شرکت‌ها با چند فعالیت محدود در زمینه محتوا، انتظار دارند درهای بهشت به رویشان گشوده شود، اما ماجرا این‌طور نیست. فعالیت روابط عمومی باید شبانه‌روزی باشد، هدف‌های آن باید قابل ‌اندازه‌گیری و واقعی باشد و هر ماه یا هر فصل بررسی شود. علاوه بر این، استفاده از داده‌ها، به ‌ویژه در صورتی که شرکت به داده‌های زیادی دسترسی دارد، بسیار اهمیت دارد و این استفاده بهینه به تمرکز، کار و تعهد وابسته است.

منبع: مدیوم

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz