نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 71 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 124

گفت‌وگو با جولیا جگورووا درباره ضرورت حضور روابط عمومی

داستانی برای روایت کردن

جولیا جگورووا (Julija Jegorova) بنیان‌گذار موسسه روابط عمومی Black Unicorn PR است. او طی یک دهه اخیر با شرکت‌های مختلفی همکاری کرده و به آنها کمک کرده است کسب و کارهایشان را توسعه بدهند و به عنوان پیشتازان جهانی، خود را در بازار مطرح کنند. در این گفت‌وگو به توصیه‌های او به استارت‌آپ‌ها در زمینه روابط عمومی، نقش روابط‌عمومی برای کسب و کارهای B2B و غیره می‌پردازیم.

چرا روابط عمومی برای شرکت‌های B2B مهم است؟

روابط عمومی بر تصویر کلی شرکت تمرکز دارد و نقش اصلی‌اش اطمینان یافتن از این است که شرکت در نظر عموم اعتبار دارد و مورد اعتماد است. روابط عمومی به معنای جست‌وجوی اعتبار و ایجاد ادراک است.
روابط عمومی باید بخشی ضروری از استراتژی بازاریابی یکپارچه هر شرکتی باشد، زیرا می‌تواند تجربه مشتری را بهبود بخشد، آگاهی نسبت به برند ایجاد کند و میزان فروش را افزایش دهد. اما قدرت واقعی روابط عمومی ایجاد و حفظ اعتبار و تصویر مثبت است.

تفاوت روابط عمومی و بازاریابی چیست؟

فکر می‌کنم اکثر مردم تفاوتی بین روابط عمومی و تبلیغات نمی‌بینند. به رغم اینکه اینها زیر یک چتر قرار دارند، رویکرد کاملاً متفاوتی با یکدیگر دارند و نیازهای مختلفی را برطرف می‌کنند.
کار روابط عمومی روایت کردن داستان شرکت و ایجاد اعتبار است که باعث می‌شود اعتماد مخاطبان، مشتریان و همچنین شرکای تجاری یک شرکت، جلب شود. از آنجا که روابط عمومی غیرتجاری است، نمی‌توان انتظار داشت تاثیر آن فوراً نمود یابد، بلکه باید صبر کرد زیرا کار روابط عمومی زمان‌بر است. تبلیغات در مقابل میل فوری به انجام اقدامات دارد و بیشتر برای بعد عاطفی مخاطب جذاب است. تبلیغات می‌تواند هرچه ممکن است، باشد (به استثنای برخی موارد بر اساس قوانین هر کشور) و مشخص است که از طرف شخص ثالث به سفارش شرکت ساخته شده است.

معمولاً استارت‌آپ‌ها بودجه محدودی دارند یا گاه بودجه‌ای ندارند. این استارت‌آپ‌ها از چه ابزارهایی می‌توانند برای داشتن روابط عمومی موثر استفاده کنند؟

مساله اصلی حضور فردی است که دانش بنیادین در مورد روابط عمومی و بازاریابی داشته باشد. استارت‌آپ‌ها در آغاز کار نیاز به تیمی قوی و متعهد دارند. اغلب استارت‌آپ‌ها دو بنیان‌گذار، یک مدیرعامل و مدیر ارشد فناوری دارند. عموماً روابط عمومی نادیده گرفته می‌شود و در نتیجه، هنگامی که استارت‌آپ‌ها دچار بحران می‌شوند، عملکرد مناسبی ندارند چون تخصص لازم را ندارند.

چرا در دنیای امروز «برندینگ شخصی» اهمیت دارد؟ پیشنهادهای شما به مدیرعاملان استارت‌آپ‌ها در این زمینه چیست؟

پاسخ خیلی ساده است: مردم می‌خواهند محصول یا خدماتی را بخرند که «چهره‌ای» داشته باشد؛ هر کس پشت یک شرکت است نه ‌تنها داستانی برای روایت کردن دارد بلکه همچنین نگرش فوق‌العاده‌ای در مورد نقطه نهایی کار، تغییرات ایجادشده آتی و فعلی و چالش‌ها در مورد موقعیت فعلی دارد.
شاید آسان‌ترین روش برای ایجاد برند شخصی از طریق یادداشت‌هایی است که در وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی استارت‌آپ به اشتراک گذاشته می‌شود. همچنین حضور و سخنرانی در رویدادهایی در ارتباط با حوزه صنعتی استارت‌آپ اهمیت دارد.

چه خبرهایی منجر به حضور استارت‌آپ‌ها در نشریات مهم می‌شود؟

پیش از رفتن سراغ روزنامه‌نگاران، استارت‌آپ باید مخاطبان خود را تعیین کند. صرفاً مساله حضور در نشریات مهم نیست.
انواع مختلفی از موضوعات خبر وجود دارد که برای رسانه‌ها مهم است؛ خبرهای مربوط به رقابت در بازار باعث می‌شوند چهره استارت‌آپ معتبرتر شود و شناخته شود. یکی دیگر از موضوع‌ها، پرداختن به دستاوردها و موفقیت است. همچنین حضور افراد مشهور در استارت‌آپ می‌تواند خبرساز باشد؛ البته باید مراقبت بود که تاثیر عکس نگذارد و به برند آسیب نزند. همچنین تولید خبر در مورد بینش شرکت می‌تواند توجه عموم را جلب کند و به نفع کسب و کار تمام شود. در نهایت اینکه پوشش خبری وابستگی زیادی به مخاطبانی دارد که استارت‌آپ سعی دارد با آنها ارتباط برقرار کند؛ شرکت‌ها باید بتوانند کانال‌های دسترسی به مخاطبان خود را که گاه بسیار متفاوت با یکدیگرند شناسایی کنند.
پی‌نوشت: این مطلب خلاصه شده است.

منبع: تیم‌گیت

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz