نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 109

تحول دیجیتالی از مسیر اینترنت اشیای صنعتی می‌گذرد

تغییر ارزش‌ها

آیا برای موفقیت در انقلاب صنعتی چهارم آماده‌اید؟ تسریع استفاده مشتریان از فناوری‌های جدید و پیشرفت‌های فنی در زمینه‌هایی مثل شبکه پهن‌باند، محاسبات ابر و ذخیره‌سازی ابر، فناوری سنسورها و غیره، تغییرات بنیادینی در بازار پدید آورده و موج جدیدی از تحول دیجیتالی را رقم زده است؛ ارزش‌ها تغییر کرده‌اند و داده‌ها اهمیت زیادی یافته‌اند، زیرا بینش‌های داده‌محور توجه‌ها را به خود جلب کرده‌ است. همچنین بهره‌وری در تولید صنعتی اهمیت یافته است. رهبران برای افزایش بهره‌وری از طریق اتوماسیون باید از فناوری به شیوه‌های جدید استفاده کنند.
از آنجا که فناوری اینترنت اشیا کم‌کم تبدیل به فناوری‌ای می‌شود که در همه‌ جا و همه‌ وقت حضور دارد، سازمان‌های B2B باید محصولات و خدمات خود را مورد بازبینی قرار دهند تا بتوانند در فضای انقلاب صنعتی چهارم دوام بیاورند و تهدید حذف شدن یا عقب ماندن از همتایان و رقیبان خود را از بین ببرند. بسیاری از رهبران می‌دانند که باید با الگوی کسب و کاری جدید انقلاب صنعتی چهارم سازگار شوند، اما نمی‌دانند چگونه. تحقیق اخیر طی مصاحبه با دو هزار مدیر ارشد جهانی، سه چالش را در زمینه تعییر استراتژی برای برطرف کردن نیازهای انقلاب صنعتی چهارم شناسایی کرده است؛ مساله اول نبود بینش دقیق و واضح، مساله دوم انتخاب‌های زیاد در زمینه فناوری و مساله سوم سیلوهای سازمانی است.

انقلاب صنعتی چهارم و اینترنت اشیای صنعتی

انقلاب صنعتی چهارم در حال متحول کردن روش کار سازمان‌ها با داده‌ها و هوشمندسازی عملیات است. این تغییر ارزش را از سمت سخت‌افزار به نرم‌افزار می‌برد و اهمیت داده‌ها را چند برابر می‌کند؛ مثلاً هزینه ترموستات دیجیتالی چند برابر بیشتر از ترموستات قدیمی است، زیرا مزیت‌های داده‌ای همزمان از جمله کاهش مصرف، سهولت استفاده و پیش‌بینی ترجیح دارندگان ترموستات را در بر می‌گیرد. مشتریان و همچنین کسب و کارها ترجیح می‌دهند برای بینش‌های مبتنی بر داده پول بیشتری بپردازند.
انقلاب صنعتی چهارم، کاربرد برنامه‌های حوزه اینترنت اشیا را افزایش داده است. در واقع اینترنت اشیای صنعتی از برنامه‌ریزی تا تعمیر و نگهداری پیشگویانه، بهره‌وری‌های عملیاتی را در کل اکوسیستم به طور قابل توجهی افزایش داده و همچنین باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها شده است.

تحول دیجیتالی چیست؟

شرکت‌ها و سازمان‌ها برای استفاده و درآمدزایی از راه‌حل‌های اینترنت اشیای صنعتی باید بتوانند فناوری‌ها و قابلیت‌های جدید دیجیتالی را به کار گیرند. به این مساله تحول صنعتی دیجیتالی گفته می‌شود. این امر علاوه بر نیاز به تغییر فرایندها، نیاز به تغییر ذهنیت را نیز مطرح می‌کند. در این میان هنگامی که سازمان تصمیم می‌گیرد مدل‌های کسب و کار جدید و فناوری‌های نو را جایگزین کند، چالش‌ها نیز پیچیده‌تر می‌شوند. حدود ۹۴ درصد از مدیران اجرایی شرکت‌های صنعتی تحول دیجیتالی را اولویتی از نظر استراتژی می‌دانند و تنها ۱۴ درصد اطمینان دارند که سازمان‌هایشان آماده تغییرات اینترنت اشیای صنعتی است.

آغاز تحول

دیلویت طی همکاری با شرکت‌های فناوری پیشرفته و شرکت‌های صنعتی به این نتیجه رسیده است که اکثر این شرکت‌ها بر بازبینی عملیات خود متمرکز هستند و سراغ تحلیل پیشرفته رفته‌اند. از سوی دیگر، برخی رهبران در حوزه تولید، متوجه فرصت‌های بزرگ بازار هستند و به همین دلیل رویکردها و چشم‌اندازهای بلندپروازانه‌تری را در نظر دارند و به دنبال ایجاد مدل کسب و کاری برای خود هستند تا به دیگران کمک کند با انقلاب صنعتی چهارم تطبیق یابند.

منبع: دیلویت
پی‌نوشت: این مطلب خلاصه شده است.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz