نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 73 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 123

تترا پک صنعت تولید موادغذایی را متحول می‌کند

بسته‌بندی سوئیسی نسخه ۴٫۰

تترا پک (Tetra Pak) شرکت چندملیتی بسته‌بندی سوئیسی با استفاده از فناوری دیجیتالی، روش تولید در کارخانه‌های مواد غذایی را متحول کند. این شرکت به روش کار خود factory of the future می‌گوید که در آن ماشین‌ها می‌توانند با یکدیگر و همچنین سیستم‌های دیجیتالی کل عملیات ارتباط برقرار کنند و وظایف به صورت کاملاً خودکار انجام شوند؛ همچنین مشکلات سیستم به صورت خودکار شناسایی می‌شود و مهندسی که برای تعمیر یا ارائه خدمات مناسب باشد اطلاع پیدا می‌کند.
این شرکت که راه‌حل‌های بسته‌بندی و پردازش غذا را ارائه می‌دهد، برای دیجیتالی‌سازی تولید مواد غذایی با غول‌هایی مثل مایکروسافت، ABB، SAP و Elettric 80 ـ ارائه‌دهنده راه‌حل‌های لجستیک خودکار- همکاری کرده است. هدف تترا پک ایجاد تحول دیجیتالی در تولید غذا و پشتیبانی از مشتریان در عصر دیجیتالی است.
با پشتیبانی این راه‌حل‌های هوشمند، نیروی کار انسانی قادر خواهد بود بر فرایند مدیریت در کارخانه، تصمیم‌گیری‌های سریع و آگاهانه و فزایش سرعت تولید، کاهش خطاها و کاهش پسماندها متمرکز شود.


یوهان نیلسون (Johan Nilsson) مدیر ارشد دیجیتالی‌سازی و Industry 4.0 تترا پک در این زمینه می‌گوید: «مقررات و مشتریان خواهان روش جدیدی در زمینه تولید مواد غذایی‌اند که کارآمدتر و سالم‌تر باشد. ما باور داریم که انسان‌ها باید همچنان در مرکز مدیریت تولید مواد غذایی باشند و راه‌حل‌های دیجیتالی را می‌توان به عنوان پشتیبان به کار گرفت.»
تترا پک و ارائه‌دهنده راه‌حل‌های دیجیتالی ABB برنامه‌ای را در زمینه ارزیابی انرژی دیجیتالی ایجاد کرده‌اند که به تولیدکنندگان مواد غذایی کمک می‌کند تاثیرات محیط‌زیستی و هزینه‌هایشان را کاهش دهند. این برنامه کل کارخانه را ارزیابی می‌کند و بر اساس تحلیل، پیشنهادهایی را به تولیدکنندگان مواد غذایی می‌دهد تا مصرف انرژی را کاهش دهند و آگاهانه در مورد چگونگی استفاده از منابع در کارخانه تصمیم بگیرند.
تترا پک و ABB باور دارند که این برنامه می‌تواند میزان انتشار کربن را در تولید مواد غذایی کاهش دهد و هزینه‌های انرژی را تا ۱۵ الی ۲۰ درصد کمتر کند. یوهان نیلسون، مدیرعامل تترا پک، در این زمینه می‌گوید: «همه صنایع باید بتوانند تاثیرات محیط‌زیستی خود را طی فعالیت‌ها کاهش دهند. ما در حال تهیه برنامه‌هایی هستیم… برنامه ارزیابی کارخانه نمونه‌ای عالی از این مساله است…» از سوی دیگر، تترا پک با برنامه Tetra Pak Plant Secure که خدمات مدیریت کارخانه را ارائه می‌دهد قصد دارد پیشرفت‌های مهمی را در زمینه تجربه مشتری رقم بزند. سرمایه‌گذاری‌های این شرکت روی فناوری‌های انقلاب صنعتی چهارم، و به ‌ویژه تحلیل داده‌محور، باعث شده بهبودهایی در زنجیره ارزش مشتری حاصل شود. یوهان نیلسون در این زمینه توضیح می‌دهد: «ما در دوره‌ای هستیم که بازار به ‌سرعت در حال تغییر است؛ تقاضاهای مشتریان همراه با رگولاتوری تغییر می‌کنند و صنعت تولید مواد غذایی باید بتواند بهره‌ورتر باشد و سلامت مواد غذایی را تضمین کند.»
ویسر کراسنیکی (Visar Krasniqi) مدیر بخش تحول دیجیتالی ABB اضافه می‌کند: «تترا پک و ABB با این همکاری راهبردی، راه‌حل‌های دیجیتالی پیشرفته را به صنعت تولید ارائه می‌دهند. این امر باعث می‌شود عملیات بهینه، منعطف و پایدار باشد.»
پلتفرم تترا پک نه‌ تنها مزایایی را در اختیار تولیدکننده‌ها قرار خواهد داد، بلکه فروشندگان خرد نیز از این مزیت‌ها بهره‌مند خواهند شد. در واقع با استفاده از این پلتفرم می‌توان مکان جغرافیایی هر محصول را دنبال کرد و بر فروش محصول در بازار نظارت داشت. به این ترتیب برندها می‌توانند شفافیت بیشتری در فرایندهای خود داشته باشند و از سوی دیگر اطلاعات در مورد مواد اولیه را با مشتریان خود به اشتراک بگذارند.
تترا پک توانسته طرح‌های آزمایشی خود را برای بسته‌بندی‌های متصل در اسپانیا، روسیه، چین، هند و جمهوری دومینیکن پشت سر بگذارد. میزان فروش در اسپانیا با استفاده از این طرح جدید ۱۶ درصد افزایش یافته است.
آینده تولید و بسته‌بندی بدون شک دیجیتالی خواهد بود. دستگاه‌ها می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، به طور خودکار مشکلات و نقص‌ها را شناسایی کنند، قطعات و مواد مورد نیاز را تعیین کنند. پلتفرم بسته‌بندی متصل تترا پک، گامی بزرگ در جهت بسته‌بندی هوشمند و درک کارخانه‌های آینده است.

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz